НАТО го бомбардираше Триполи, Гадафи повикува на преговори

Борбените авиони на НАТО рано утринава го бомбардираа Триполи предизвикувајќи жртви и материјална штета, пренесе либиската државна телевизија. Државната телевизија објави дека либискиот водач Моамер Гадафи ги поттикнува страните да почнат преговори, но и дека самиот нема да учествува во нив. Од март годинава НАТО врши воздушни напади врз силите на Гадафи, со цел да ги заштити цивилите како што налага резолуцијата на Советот на безбедност на ОН.
| | веќе видена | слични
3 копии

Силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи извршија вчера противнапад на бунтовниците во југозападниот дел на земјата, додека авионите на НАТО продолжија со бомбардирање на воените цели во Триполи. Либиските бунтовници успеаја да се одбранат од нападот, чија цел била заземање на пустинското село Гуалиш, на патот кон Триполи, врз кое силите на Гадафи неодамна ја загубија контролата. Бунтовниците во Гуалиш соопштија дека ги спречиле силите на режимот да се приближат на помалку од еден километар од селото и дека ги зајакнале силите во Зинтан, главната база во западниот дел на Либија. Во Триполи, истовремено, резиденцијата на Гадафи повторно била мета на напад. - Во Триполи се погодени две командни и контролни точки, два ракетни носача „земја-воздух“ и противавионско оружје, изјави претставник на НАТО од штабот на мисијата во италијанскиот град Наполи. Западните медиуми објавија дека две експлозии биле забележани синоќа во околината на резиденцијата на Гадафи, а потоа следеле напади и во источните и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Додека авионите на НАТО бомбардираа во Триполи, бунтовниците во југозападниот дел на Либија беа нападнати од силите лојални на Муамер Гадафи. Либиските бунтовници успеаја да се одбранат од нападот, чија цел била заземање на пустинското село Гуалиш, на патот кон Триполи, врз кое силите на Гадафи неодамна ја загубија контролата. Бунтовниците во Гуалиш соопштија дека ги спречиле силите на режимот да се приближат на помалку од еден километар од селото и дека ги зајакнале силите во Зинтан, главната база во западниот дел на Либија. Во Триполи, истовремено, резиденцијата на Гадафи повторно била мета на напад. - Во Триполи се погодени две командни и контролни точки, два ракетни носача „земја-воздух“ и противавионско оружје, изјави претставник на НАТО од штабот на мисијата во италијанскиот град Наполи. Западните медиуми објавија дека две експлозии биле забележани синоќа во околината на резиденцијата на Гадафи, а потоа следеле напади и во источните и североисточните градски подрачја.
| | веќе видена | слични

Ниту една од земјите на Блискиот Исток досега не покажала интерес и желба да го прими Гадафи кај себе и на тој начин да помогне за надминување на блокадата во која се наоѓа интеревенцијата во Либија Либискиот лидер Моамер Гадафи исклучува секакви преговори со бунтовниците за иднината на северноафриканската држава, пренесоа светските агенции. "Нема да зборувам со нив. Нема да има никакви преговори меѓу мене и нив до Денот на страшниот суд", изјави Гадафи во обраќањето кон учесниците на митингот за негова поддршка во неговиот роден град Сирт, источно од престолнината Триполи, на кој беа поканети и странски новинари. Либискиот народ "ќе победи во судирите, а силите на НАТО ќе бидат победени и ќе се вратат со празни раце", рекол Гадафи, пренесен од француските медиуми, а на бунтовниците им порачал дека народните маси ќе тргнат против нив и ќе ги столчат. Преговори одбива и другата страна "се додека тој не се откаже од власта" како што изјавил претседателот на либискиот Преоден национален совет Махмуд Џибрил по ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Неколку експлозии ја потресоа либиската престолнина Tриполи над која можат да се видат облаци од густ чад, јави либиската државна телевизија. Телевизијата пренесе дека авионите на НАТО го бомбардирале Триполи но не ги кажаа деталите. Експлозии го тресеа Триполи во еден часот по полноќ, ден откако НАТО го бомбардираше воениот команден центар во овој град. Очевидец за Ројтерс рече дека во нападите на НАТО утринава, авионите ја бомбардирале зградата на разузнавачката служба на Либија, првпат откако почнаа воздушните напади врз Либија во март годинава. Либиската државна телевизија јави дека авионите на НАТО вчера бомбардирале цивилни и воени цели при што се ранети повеќе лица.
| | веќе видена | слични

Борбени авиони на НАТО во текот на ноќта кон недела повторно нападнаа цели во либискиот главен град Триполи. Либиските опозициски групи преку интернет соопштуваат за најмалку четири експлозии. Цел на нападите најверојатно биле згради на безбедносните сили или складишта за оружје. Новата офанзива на НАТО почна уште во ноќта кон сабота. Во меѓувреме, се зголемува поддршката за преодната влада. Според информации на весникот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“, германската влада планира на советот на бунтовниците да му додели кредити од сто милиони евра. Средствата треба да послужат во цивилни и хуманитарни цели, пишува весникот, повикувајќи се на извори од Службата за надворешни работи. Снабдувањето на цивилите во одредени делови на земјата е драматично.
| | веќе видена | слични
5 копии

Авионите на НАТО изутринава бомбардираа неколку локации во либиската престолнина Триполи, при што е причинета штета и има жртви, јави либиската телевизија, без да изнесува повеќе детали. Според очевидци најмалку шест експлозии одекнале во Триполи. Четири експлозии одекнале во хотел, во кој биле сместени странски новинари, а уште две се слушнале на малку поодалечени локации. Во меѓувреме официјален претставник на либиската Влада изјави дека либискиот лидер Моамер Гадафи ги поддржува преговорите со бунтовниците, но тој самиот не планира да учествува во нив. Според истиот извор Владата одржала шест средби со клучни претставници на бунтовниците. Тој додаде дека либиските власти се подготвени да ги продолжат и преговорите со високи претставници на САД. Гадафи претходно ја отфрли секоја можност за преговарањето со бунтовниците.
| | веќе видена | слични

"Либискиот главен град Триполи беше повторно нападнат од авионите на НАТО. Според либиската државна телевизија, при бомбадирањето имало и жртви, а била причинета и голема материјална штета Според очевидци најмалку шест експлозии одекнале во Триполи. Четири експлозии одекнале во хотел, во кој биле сместени странски новинари, а уште две се слушнале на малку поодалечени локации. Во меѓувреме официјален претставник на либиската Влада изјави дека либискиот лидер Моамер Гадафи ги поддржува преговорите со бунтовниците, но тој самиот не планира да учествува во нив. Според истиот извор Владата одржала шест средби со клучни претставници на бунтовниците. Тој додаде дека либиските власти се подготвени да ги продолжат и преговорите со високи претставници на САД. Гадафи претходно ја отфрли секоја можност за преговарањето со бунтовниците. "
| | веќе видена | слични

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 166 | | | веќе видена

Продолжуваат превирањата во Исламската верска заедница. Новиот поглавар Скендер Бузаку е назначен на функцијата од судот, но Реис ул улема хаџи Сулејман ефенди ...
сите 374 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 334 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 173 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НАТО го бомбардираше Триполи, Гадафи повикува на преговори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: