iOS 6 официјално претставен на WWDC 2012

Apple конечно го претстави iOS 6, идната верзија од нивниот популарен мобилен оперативен систем кој ќе пристигне заедно со новиот iPhone 5. Откривањето се случи на вчерашниот WWDC 2012 евент и беа откриени преку 200 нови функционалности и подобрувања кои ќе дојдат со iOS 6, а најголем напредок има кај Siri Нови 3д мапи. Желбата на Apple да се откачи од Google Maps конечно се оствари. Ова се овозможи со купувањето на C3 Technologies , фирма за креирање на 3Д мапи. Освен убави на изглед 3Д мапи, достапни се и навигација, интеграција на Yelp сервисот нудејќи листинг на преку 100 милиони бизниси, сервис за сообраќен метеж кој како извор ќе ги користи самите корисници, преглед директно од lockscreen, интеграција на Siri, и опција Flyover – поглед на поголемите градови од птичjа перспектива. Siri . Дружбата со Siri продолжува и во iOS 6. Од сега ќе може да разговарате за спортски натпревари и новости, да направите резервација во ресторан преку OpenTable сервисот, да ја прашате за најновите филмови, трејлери, ...
| | веќе видена | слични

Откако полека ствнува прашината по промоцијата на новитетите за iOS 6, како што се зголемувањето на капацитетот на Siri, Facebook интеграцијата и новата апликација Maps, на ред доаѓаат, сепак, помалку возбудливите промени. Една од тие новитети е апликацијата Passbook, со која лесно се води евиденција за сите билети, карти и влезници, а наплатата се врши преку мобилен. Со iOS 6 ќе има промени и кај Facetime, односно во новата верзија ќе има можност за видео чат и разговори, само на мобилната 3G мрежа, без потреба од Wi-Fi. Сепак оваа промена ќе биде достапна само за iPhone 4S и iPad 3. Промени ќе има и кај Photostream, со што ќе стане еден вид друштвен сервис, за размена на слики меѓу корисниците на Apple, преку iCloud. При праќањето на електорнска порака, се подноставуа праќањето на видеа и закачување на слики, преку едноставни команди.
| | веќе видена | слични

Откако беа преставени новитетите од претстојниот оперативен систем на Apple со број 6, одредени сервиси сепак, нема да бидат компатибилни со постарите уреди како iPhone 4 и iPhone 3GS. Оваа есен сите уреди на Apple ќе ја добијат можноста за надградба со новиот iOS 6, но новиот сервис за мапи, кај постарите уреди нема да ги содржи новите опции за насочување turn-by-turn и Flyover. Опцијата за насочување turn-by-turn ќе биде замена за мапите на Google, а ќе содржи 3Д поглед, гласни команди и информации за сообраќајот во реално време. Опцијата Flyover ќе се користи за три димензионално мапирање, што значи дека ќе се прикаже целиот рејљеф на градот во 3Д. Оваа опција ќе биде достапна само за градовите за кои има направени 3Д модели. Овие опции ќе се најдат само на iPhone 4S, iPad 2 и поновите таблети. Претходно веќе напишавме дека Apple, за новите мапи ќе соработува соTomTom, а во следното видео погледнете како ќе изгледа новата апликација Maps.
| | веќе видена | слични

Изгледа дека новата апликација на Apple за мапите, едноставно наречена Maps, ќе зима податоци од TomTom уредите за навигација. Новата апликација која Apple ја најави со претставувањето на новата верзија на iOS 6, дојде откако Apple прво ја исфрлија Google Maps од комбинација за во новата верзија на платформата. Што значи, вистинити се гласините дека Apple и официјално го раскина договорот со Google и наместо тоа се здружи со „C3 Technologies“, компанијата која стои зад популарните системи за навигација TomTom. За жал, во моментов и нема други информации околу оваа соработка.
| | веќе видена | слични

Apple ја претстави новата верзија на iOS платформата за iPhone, iPod Touch и iPad, која носи новини кај Siri, Facebook и редизајн на апликацијата за мапите. Siri доби најмногу внимание – сега апликацијата носи новости и факти за спорт, филмови, луѓе и ви ги чита известувањата. Apple работел со познати производители на автомобили, како BMW, GM, Mercedes, Land Rover и др., за да воведе Siri копче на управувачот кај сите автомобили во текот на следниве 12 месеци. Ова ќе овозможи целосна hands-free работа со вашиот iуред додека возите. Исто така, Siri сега ги поддржува јазиците: канадски англиски, шпански, италијански, корејски, мандарински, кантонски и кинески. iOS 6 ја донесе и долго-очекуваната Facebook интеграција, како и интеграција на именикот во стилот на Android, каде обичните контакти ви се поврзани со нивните Facebook профили па така имате пристап до нивните албуми, пораки и промена на статус на вашиот екран. iOS 6 носи и нов интересен режим насловен „Не вознемирувај“, кој ги обезвучува сите ...
| | веќе видена | слични

По бројните шпекулации за саемот на Apple и што се ќе му биде сервирано на технолошкиот свет, со сигурност може да потврдиме дека пристигна најновата верзија на оперативниот систем со број 6. Љубителите на хај-тек, гиковите и пред се корисниците на уредите на Apple, најмногу очекуваа да се случи промоција на новата верзија на iOS, a уште подобра вест е дека, надградба ќе добијат и сопствениците на iPhone 3GS. Комплетната верзија на iOS 6 ќе биде достапна на почетокот на есента, а дотогаш ќе може да ги искористите надградбата на Siri и други сервиси, како и некои нови сервиси. Во поглед на измените што ги носи оваа платформа, кружеа повеќе претпоставки, но за нив ќе ве известиме дополнително. Сега пoгледнете го ова видео во кое накратко е покажано што носи ова чудо на Apple.
| | веќе видена | слични

На вчерашната "WWDC" (Worldwide Developers Conference) конференција, "Apple" ги претстави сопствените мапи и ја прекина соработката со "Google". "Siri" сега може да твита, резервира маса, но и да започне некоја апликација. Овој понеделник, на својата "WWDC" конференција, "Apple" го претстави новиот iOS 6, последниот оперативен систем за "iPad" и "iPhone". Овие новитети ќе пристигнат кај нас наесен, најверојатно со новата генерација на "iPhone". Меѓу повеќе од 200-те нови карактеристики, се истакнува уште попаметниот, виртуелен помошник "Siri" со поддршка за нови јазици. Тој ќе може да поместува апликации, испраќа твитови, но и да резервира маса во ресторан или да ви прочита критика за некој филм. "Apple" исто така работи и со производителите на автомобили за да вгради копче на воланите со кое ќе се активира "Siri", за возачите да не мора да го тргаат погледот од патот или да ги симнуваат рацете од воланот. Како што се најавуваше, iOS донесува подобра интеракција со Фејсбук, слично како што досега беше со ...
| | веќе видена | слични

Останато

Германскиот министер за правда Катарина Барли изрази разочараност од планот на британската премиерка Тереза Меј за ќорсокакот за прашањето за брегзит. -Велика ...
сите 408 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 209 | | | веќе видена

Jелена Карлеуша вчера сепак се појави на снимањето на “Ѕвездите на Гранд”. Пристигна видно нерасположена, во придружба на својот менаџер, избегнувајќи ги ...
сите 231 | | | веќе видена

Пратеникот Јоргос Псарианос соопшти дека ја напушта партијата „То Потами“(Река) поради поддршката на фракцијата за Преспанскиот договор, само неколку часа ...
сите 102 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 132 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 246 | | | веќе видена

Со секоја своја постапка ВМРО-ДПМНЕ и антизападниот Мицкоски покажуваат дека се против заедништвото, против напредокот, против европските вредности и концептот ...
сите 215 | | | веќе видена

Грчкиот парламент се очекува во вечерните четврточни часови да го ратификува Преспанскиот договор со Македонија за решавање на деценискиот спор за името на ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

iOS 6 официјално претставен на WWDC 2012

Од:
До кого (е-маил):
Порака: