Ирак и Либерија играа меч во тек на бомбашки напади


Пријателски натпревар помеѓу фудбалските репрезентации на Ирак и Либерија беше одигран во тек на бомбашки напади во Багдад. Во 60-та мин. од средбата, Ирак се обидуваше да ја стигне предноста на Либеријците од 1:0, а тогаш експлодираа две ауто-бомби, кои според информациите усмртија дури 58 лица. И покрај ваквите експлозии во близина на стадионот, натпреварот не беше прекинат, а Либерија славеше на крајот со 1:0, што предизвика големо незадоволство кај малубројната публика на стадионот во Багдад, каде се играше само вториот фудбалски меч во последните две години. “Не се плашиме од овие ужасни експлозии, се плашиме од нашиот ужасен тим“, рече еден од навивачите на селекцијата на Ирак.
| | веќе видена | слични
6 копии

Автомобил-бомба и неколку бомби поставени покрај пат експлодираа денеска во шиитски и сунитски квартови во Багдад, убивајќи најмалку 13 луѓе. Никој досега не ја презеде одговорноста за нападите, во кои има и десетици ранети, но сунитски бунтовници и ирачкото крило на Ал Каеда ги засилија операциите од почетокот на годината како дел од кампања за предизвикување тензии. Повеќе од 1.000 луѓе беа убиени од почетокот на април во најголемиот бран насилство во Ирак по повлекувањето на американските сили од државата во декември 2011 година.
| | веќе видена | слични

Најмалку 28 лица се убиени во серија напади во Ирак , од кои 25 загинаа во два бомбашки напади во Багдад. Шеснаесет лица загинаа, а 42 се ранети во експлозија на автомобил-бомба во јужниот кварт Хај ал Џихад, во кој живеат и сунити и шиити. Девет лица се убиени, а 15 се ранети во експлозија на автомобил-бомба и на бомба поставена крај патот до пазар во сунитскиот кварт Газалија, во северозападен Багдад. Ирачки бригаден генерал беше застрелан од вооружени мажи во неговиот дом во Абу Граиб, во западниот дел на Багдад. Две лица загинаа во напади во северните ирачки градови Киркук и Бакуба. Над 570 лица се убиени во Ирак од почетокот на месецот. Подготви: Љ.И.
| | веќе видена | слични

Полицијата соопшти дека во сунитскиот крај Хазијах во експлозија на бомба на пат и експлозија на бомба во автомобил во близина на пазарот ,убиени се 10 луѓе, а 25 лица се ранети. Во втората експлозија на автомобил бомба во мешаниот сунитски – шиитски кварт Хај Џихад убиени се 16 а ранети 42 лица. Бројот на убиените се потврдени и од болнички извори. Според податоците на Франс Прес од извори од болниците и полицијата во мај во Ирак погинале намлаку 570 луѓе.
| | веќе видена | слични
2 копии

Најмалку 27 лица вчера загинаа во насилствата ширум Ирак кои само овој месец однесоа повеќе од 500 човечки животи. Во нападите во Багдад, вклучувајќи ја и експлозијата на бомба во шиитскиот кварт Садр Сити, загинаа најмалку шест лица додека повеќе од 30 се повредени, потврдија официјални лица. Северно од Багдад бомбаш самоубиец со камион, со експлозив уби четири а повреди осум лица, додека тројца роднини на заменикот на шефот на покраинскиот совет Салахедин, се убиени во близина на Баиџи. Поради новиот налет на насилство ирачкиот кабинет расправаше за безбедносните предизвици и начини за нивно надминување, поради што објави низа мерки кои ќе ги преземе за да го сопре крвопролевањето. Една од нив е и повикот до политичките партии да се сретнат и да им дадат поддршка на безбедносните агенции, како и предупредувањето до медиумите да не поттикнувааат секташко насилство, се наведува во соопштението на кабинетот. Од почеток на мај до денес убиени се 507, а повредени 1.287 лица, со што овој месец стана ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Ирак и Либерија играа пријателски натпревар, иако во близина на стадионот во Багдад експлодираа два автомобили-бомби. Ирак во 60. минута се обидуваше да ја анулира предноста на гостите, кои водеа со 1-0, кога недалеку од стадионот одекнаа експлозии, во кои загинаа дури 58 лица. Потоа следуваа уште неколку експлозии, но натпреварот не беше прекинат. Ниту гледачите на трибините не беа исплашени. Напротив, тие беа гневни на слабата игра на фудбалерите на Ирак. "Не се плашиме од овие ужасни експлозии, се плашиме од овој ужасен тим", изјави еден од навивачите.
| | веќе видена | слични

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 78 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните и членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Свети Николе.Мицкоски пред ...
сите 202 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 51 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ирак и Либерија играа меч во тек на бомбашки напади

Од:
До кого (е-маил):
Порака: