Полските издавачи заинтересирани за македонските автори

Полски издавачи се заинтересирани за делата на македонски автори . Ова е впечатокот од централниот саемски настан на македонското книжевно претставување во Полска - Македонскиот ден на книжевноста, што се одржа денеска како дел од осмиот по ред Меѓународниот саем на книгата кој се одржува во Варшава и на кој учествуваат над 800 издавачи од земјата и странство. На македонскиот штанд се изложени голем број репрезентативни публикации објавени од најреномираните издавачки куќи и институции од Република Македонија, заедно со книги од капиталните издавачки проекти 135 тома "Македонска книжевност. Со оваа книга трајно се одбележува големиот јубилеј - 1100 години од упокојувањето на Свети Климент Охридски, личност со исклучително значење за македонската и за словенската култура, ученик и следбеник на Свети Кирил и Методиј, основоположник на Охридската книжевна школа, голем и неуморен поборник на словенската писменост, учител и просветител, проповедник и црковен великодостојник, творец кој со својата книжевна дејност ...
| | веќе видена | слични

Нови 29 дела од едициите „Врвови на светската филозофија, историја и психологија со психоанализа“ и „Светско книжевно богатство“ од капиталниот проект на Владата и Министерството за култура беа промовирани во Скопје... - Пред македонската јавност презентираме 12 нови дела од едицијата „Врвови на светската филозофија, историја и психологија со психоанализа“, која на едно место сублимира 366 високо квалитетни изданија во кои се содржани најзначајните сознанија и вредности обликувани во историјата на општествената и хуманистичката мисла од антиката до денес. Промовираме и нови 17 наслови од капиталната едиција „Светско книжевно богатство“, која ги поврзува и ги обединува на едно место, литературните вредности кои низ децениите наназад ги освоија најпрестижните книжевни награди. Ова се дела кои досега, во најголем дел не беа преведени на македонски јазик и не и беа достапни на нашата читателска јавност, рече министерката за култура Елизабета Канческа Милевска на промоцијата. Сите проекти, посочи, кои ги ...
| | веќе видена | слични

НУБ на македонскиот штанд ќе изложи околу 300 изданија од областа на книжевноста, културата и уметноста, избрани публикации од капиталните издавачки проекти 135 тома „Македонска книжевност“ (во оригинал и на англиски јазик) и антологии на македонската книжевност преведени на шест странски јазици (руски, француски, германски, шпански, кинески и арапски). На штандот ќе биде презентирана и книгата „Пораките на свети Климент Охридски“ од претседателот Ѓорге Иванов, која НУБ „Св. Климент Охридски“ во соработка со Кабинетот на Претседателот ја објави двојазично, на македонски и на англиски јазик, по повод одбележувањето 1100 години од упокојувањето на свети Климент Охридски. - За доближување на новата македонска книжевност до полските читатели и издавачките куќи, специјално се подготвени и отпечатени поединечни брошури на полски јазик за 14 современи македонски автори од помладата и средната генерација: Николина Андова-Шопова, Јулијана Величковска, Владимир Илиевски, Владимир Јанковски, Вера Калин, Стефан ...
| | веќе видена | слични

По четиридневната екстремна посетеност, која секојдневно наликуваше на фудбалска навивачка еуфорија, вчера попладне во 17 часот заврши Саемот на книгата во Варшава! Полските издавачи понудија над 1.000 нови книги од домашни автори, но и огромен број наслови преведени на полски јазик. Република Македонија годинава првпат се претстави на овој престижен саем на книгата во Полска, кој се одржуваше од 18 до 21 мај, во Варшава, еден од најголемите саеми во Европа на кој годинава, покрај земјата-домаќин, учествуваа издавачи од 32 држави од светот, почнувајќи од САД, преку Германија, Аргентина, Австралија, Белгија, Чиле, Чешка, Франција, Данска, Шпанија, Холандија, Индија, Јапонија Kореја, Kостарика, Литванија, Германија, Перу, Порторико, Романија, Швајцарија, Шведска, Хрватска, Турција, Украина, Велика Британија до Kина и Русија. Штанд со 300 репрезентативни изданија Kако организатор на претставувањето на македонската книжевност на овој голем саем на книгата во Полска, НУБ „Kлимент Охридски“ на македонскиот штанд ...
| | веќе видена | слични

Македонија за првпат учествуваше на еден од најголемите саеми на книгата во Европа, кој се одржуваше од 18 до 21 мај во Варшава По четиридневната екстремна посетеност која секојдневно наликуваше на фудбалска навивачка еуфорија, попладнево во 17 часот заврши Саемот на книгата во Варшава! Полските издавачи понудија над 1000 нови книги од домашни автори но и огромен број наслови преведени на полски јазик. Македонија за првпат учествуваше на еден од најголемите саеми на книгата во Европа, кој се одржуваше од 18 до 21 мај во Варшава. Во специјално уредениот простор под трибините на Националната фудбалска арена со свои штандови, саемски книжарници и промотивни активности учествуваа над 800 издавачи од земјата и странство а Германија по втор пат беше специјален гостин на Саемот. Во таа чест нобеловката Херта Милер со кратко обраќање како промотор го отвори на огромниот павилјон на германските здружени издавачи. Таа меѓу другото рече дека авторот преку „литературата секогаш стигнува до вистината на својата ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пронајдениот дел од стабилизаторот на урнатиот авион на „Етиопиан ерлајнс“ во Етиопија бил во слична чудна положба како и кај авионот на компанијата „Лајон ...
сите 235 | | | веќе видена

Ако победи, упорно ќе работи на промена на Уставот, на почитување на меѓународните стандарди и на воведување меритократија во државната администрација, вели ...
сите 179 | | | веќе видена

Охрид, 15. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, а повремено засилен ветер од западен ...
сите 218 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во вечерашното гостување во „Само вистина“ на Канал 5 телевизија рече дека oчекува квалитетно законско решение за Специјалното јавно ...
сите 136 | | | веќе видена

За само неколку дена, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, три пати остро ја нападна Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, споменувајќи мафијашко и рекетарско ...
сите 88 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Полските издавачи заинтересирани за македонските автори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: