ШТО СЕ ПОДГОТВУВА: Нимиц е убеден дека има нов импулс во напорите за решавање на спорот за името


Запрашан дали има какви било предлози за името Нимиц вели не, нагласувајќи дека не дал никакви предлози Решавањето на спорот за името е високо на агендата на владата во Скопје и затоа има „нов импулс“ во напорите за решавање на проблемот, изјави специјалниот претставник на Обединетите нации во разговорите за прашањето за името меѓу Грција и Македонија Метју Нимиц. -Владата во Скопје е подготвена да ја реактивира својата надворешна политика во регионот и очигледно прашањето за името е важна пречка на патот кон европската интеграција и НАТО членството . Значи, ова е високо прашање на нивната агенда и затоа мислам дека има нов импулс, изјави Нимиц за Независната балканска новинска агенција
| | веќе видена | слични

Церемонијата за доделување на наградите ќе се одржи на 16 октомври за време на Годишниот форум за иновации INNOVEIT , во Будимпешта. Номинираните 21 на број, претставуваат најперспективни претприемачи и иноватори во Европа. Секој кандидат е избран за придвижување на европски иновации преку иновативни производи, услуги и процеси кои се однесуваат на глобалните предизвици во областа на климата, енергијата, дигитализацијата, здравјето и суровините. Номинираните доаѓаат од следните земји: Германија (6), Холандија (3), Шведска (3), Швајцарија (2) и по еден од Австрија, Данска, Франција, Унгарија, Иран, Латвија и Велика Британија. Како одговор на номинациите, Мартин Керн, привремен директор на EIT, рече: “Горди сме што ги поттикнуваме највпечатливите претприемачи да ги преземат своите иновации од идеи до производи. Да стартуваат нови компании и работни места кои имаат решенија за денешните големи предизвици. Наградите за EIT помагаат да се идентификуваат европските претприемачи кои можат да се натпреваруваат на ...
| | веќе видена | слични

Сања Ристовска од Атина за „Нова Македонија“ Силниот земјотрес на грчкиот остров Кос, во комбинација со непланираните проблеми на Могерини, предизвикаа посетата на Атина од високата претставничка за надворешна политика на ЕУ, да помине со мал интерес, со не толку голема медиумска покриеност и веројатно не го доби најавуваното значење. Првата средба со грчкиот претседател беше откажана поради тоа што Могерини со големо задоцнување стигна во Атина, а не се одржа ниту планираниот говор во грчкиот парламент. Могерини, единствено се сретна со Ципрас и со Коѕијас. Медиумите пак, во петокот, кога беше посетата, целото внимание го имаа насочено кон островот Кос, каде што две лица го загубија животот, а десетина беа повредени во силниот земјотрес. - Бев навистина многу возбудена што ќе доаѓам тука, но се разочарав од доцнењето. Постојат инфраструктури што треба да се зајакнат и тоа е парадоксот на регионот, дека за некој да дојде на југ, треба прво да оди на север и обратно - рече Могерини на средбата со Коѕијас во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Турција, Кипар и прашањето за името на Македонија, биле клучните прашања за кои вчера во Атина разговарала високата претставничка на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика Федерика Могерини со грчкиот премиер Алексис Ципрас и министерот за надворешни работи Никос Коѕиас. По средбата со Коѕиас, Могерини ја истакна важноста на Балканот и нагласи дека регионот ќе биде приоритет за Унијата. Таа изрази уверување дека во наредните месеци ќе има повеќе можности да се направи напредок во разговорите меѓу Атина и Скопје за спорот околу името, и меѓу Приштина и Белград за тешкотиите кои ги имаат двете земји меѓу себе. Коѕиас рече дека Грција во целост ги поддржува напорите на ЕУ за влез на Западен Балкан во европското семејство. Тој повтори дека Атина ја поддржува целта на Скопје за влез во Унијата откако ќе биде решено прашањето за името. Коѕиас додаде дека „се надева оти решавање на прашањето за името сега ќе биде полесно отколку во минатото, со оглед на промената на власта во Македонија“. ...
| | веќе видена | слични

Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ рече дека за унијата и за неа лично прв приоритет е безбедноста стабилноста и мирот во регионот, а тоа тоа би се зајакнало со европската перспектива на Западен Балкан. Додека пак шефот на грчката дипломатија во однос на Македонија, уште еднаш порача дека предуслов е решавање на името, за кое се надева дека сега е полесно отколку претходно. И двајцата се согласија дека на земјите од регионот, местото им е во ЕУ. „Јас лично, би сакала, за 2 години, кога ќе заврши мојот мандат, целиот регион да биде стигнат на патот кон Европската унија до точка до која нема враќање. Верувам дека постојат можности кои ќе се појават во следните месеци. Доста детално разговаравме за начинот на кој би можеле напорите да донесат позитивен резултат, особено во прашањето за името, но и околу случувањата во дијалогот меѓу Белград и Приштина и генерално во ситуацијата во поширокиот регион. “– рече Федерика Могерини по средбата со Коѕиас. „Ја поддржуваме политиката на проширување за ...
| | веќе видена | слични

Сања Ристовска, од Атина за „Нова Македонија“ По формирањето на новата македонска влада, грчките медиуми одвреме-навреме предупредуваа дека ќе се зголемат притисоците, како врз Скопје така и врз Атина, за наше членство во НАТО и во ЕУ. И покрај тоа што Грција, преку министерот за надворешни работи Никос Коѕијас, индиректно ги демантира натписите, а тој самиот неодамна побара да нема мешање на трети страни во преговорите за името, две посети на Атина одново ги подгреваат информациите од изминатиот период. Американскиот заменик на помошник-државниот секретар за Европа и за Евроазија, Хојт Брајан Ји, беше вчера, а високата претставничка на ЕУ за надворешна политика Федерика Могерини е денеска во Атина. Првата посета без официјална потврда и со скудни информации, втората официјална и најавена. „Кинезот што го изгаси пожарот на Балканот“, напиша искусниот новинар Ставрос Ѕимас од „Катимерини“ во својот неодамнешен текст посветен на активностите на Хојт Брајан Ји во регионот, поставувајќи прашање дали „откако го ...
| | веќе видена | слични

Земјите од Западен Балкан и целата Европа треба да имаат право да го изберат својот пат во безбедносната сфера и нивната иднина, без вето од трета земја. И сметам дека еден од успесите на НАТО и ЕУ, како и на земјите од Западен Балкан е во фактот што успеаа да си го изберат сопствениот пат. Ова е пораката која денес во Атина се очекува да ја пренесе американскиот заменик -помошник државен секретар за Европа и Евроазија Хојт Ји, кој според грчките медиуми престојува во Грција. Оваа порака тој ја пренесува во интервју за Гласот на америка на албански јазик, во средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ. Грчките медиуми јавуваат дека тој ќе оствари средба со лидерот на опозициската Неа демократија, а се шпекулира и за средба со шефот на грчката дипломатија. Никос Коѕиас пак, утре ќе ја прими високата претставничка за надворешна политика на ЕУ која доаѓа во еднодневна посета на Атина. Федерика Могерини освен со министерот за надворешни работи ќе оствари средби и со грчкиот претседател, грчкиот премиер, со ...
| | веќе видена | слични

Кога пред извесно време една познаничка ми понуди бесплатно зачленување во клуб на потрошувачи на една, според она што можев да го прочитам на Интернет, мошне контроверзна компанија, ме обзеде некакво непријатно чувство, како да почнаа да ме лазат морници. Членството овозможува определен попуст при пазарување во некои повеќе или помалку познати домашни и светски трговски синџири и функционира според некаков принцип на вмрежување. И покрај упорното настојување на познаничката да ме убеди оти мојата позиција како потрошувач е загарантирано безбедна, по неколку дена размислување, љубезно ѝ се заблагодарив и ја одбив понудата. Некако не можев сама себеси да се убедам оти некој нешто ќе ми даде бесплатно, без притоа за себе да оствари какви било бенефиции, па макар и одложени, долгорочни и дека на крајот нема сето тоа прескапо да ме чини. Се разбира, освен ако не сме во директно крвно сродство. Едноставно, не се вклопуваше во моите искуства и во мојата перцепција на реалноста. Слични морници некако ме лазеа и ...
| | веќе видена | слични

Не е познато ниту кои ќе бидат темите за кои ќе разговара Хојт Ји на средбите во грчката престолнина ниту пак со кој претставник на владата ќе се сретне. Според медиумите во Грција, ќе оствари средба со лидерот на опозициската Неа димократија, додека пак според информациите на Канал 5, не е предвидена средба со шефот на грчката дипломатија. Никос Коѕиас пак, утре ќе ја прими високата претставничка за надворешна политика на ЕУ која доаѓа во еднодневна посета на Атина. Федерика Могерини освен со министерот за надворешни работи ќе оствари средби и со грчкиот претседател, грчкиот премиер, со министерот за одбрана, а ќе има и свое обраќање во парламентот на тема „Заедничката надворешна политика и политиката на безбедност на ЕУ“ пред комисијата за европски прашања и комисијата за надворешна политика и безбедност. Шефот на делегацијата на Европската комисија во Грција, за посетата на Могерини на Атина,рече дека е од големо значење. „Има особена симболика и големо значење посетата на високиот претставник и ...
| | веќе видена | слични

Создаден е нов импулс во разговорите за решавање на спорот за името оцени специјалниот претставник на Обединетите Нации Метју Нимиц во интервју за Независната балканска новинска агенција. „По неколкугодишен парламентарен ќор-сокак, имаме нова влада во Скопје, која сака да ја реактивира надворешната политика во регионот, а очигледно спорот за името е голема пречка на патот за интегрирање во ЕУ и за членство во НАТО. Ова прашање е високо на агендата на новата влада и затоа сметам дека тоа е нов импулс“, вели Нимиц. Овој негов став доаѓа по понеделничката средба со шефот на грчката дипломатија во Брисел и посетата на Скопје на почетокот на јули. Вели дека дека останува во контакт со двете страни не прецизирајќи дали се планира нова рунда пшреговори во Њујорк. Најавува дека во следните месеци ќе развие нова стратрегија за придвижување напред. „Нема нови предлози. Постоеја предлози во минатото и мислам дека сега е време да разговараме за некои основни концепти пред да стасаме до предлози“, вели медијаторот. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 426 | | | веќе видена

Бегството на екс премиерот Никола Груевски ја заостри политичката реторика помеѓу власта и опозицијата. СДСМ прстот го впери кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Според ...
сите 364 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 286 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 322 | | | веќе видена

Во Министерството за надворешни работи денеска бил повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор ...
сите 245 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

Славниот Борис Бекер го поздрави големиот успех на својот сонардоник Александер Зверев кој успеа да триумфира на завршниот АТП турнир во Лондон. Прво со две ...
сите 205 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ШТО СЕ ПОДГОТВУВА: Нимиц е убеден дека има нов импулс во напорите за решавање на спорот за името

Од:
До кого (е-маил):
Порака: