Евросонг: Нина Бадриќ ќе пее за Хрватска во Баку

Земјите од поранешна Југославија оваа година како ниту една претходно обединети во ставот дека докажани и проверени изведувачи треба да ги претставуваат на Евросонг. Фото: ninabadric.com Откако Србија се реши за Жељко Јоксимовиќ, црногорците го промовираа "светскиот Мегацар" Рамбо Амадеус како нивен адут, а ние за одличниот вокал на Калиопи, хрватите не чекаа долго да обелоденат дека искусната поп дива Нина Бадриќ ќе биде нивниот фаворит во Азербејџан. Во соопштение од ХРТ се вели дека тие како национален организатор на песна на Евровизија, се решиле за Бадриќ и дека поради ова, јубилејното 20 издание на фестивалот Дора годинава ќе има изменет лик. Инаку на Дора, традиционално последната вечер беше резервирана за избор на хрватскиот претставник за Евросонг, но годинава првата вечер ќе бидат изведени 19 досегашни победници и досегашни хрватски претставници на Евросонг, а втората вечер Нина Бадриќ премиерно ќе ја изведе песната со која од 22-26 мај ќе ја претстави својата земја на овогодишниот избор во ...
| | веќе видена | слични

Хрватска одлучи Нина Бадриќ да ја претставува земјата на Евровизија во Азербејџан. Националната телевизија избрала Нина Бадриќ да застане на сцената во Баку, па сега останува пејачката и авторскиот тим да понудат песна со која ќе се претстават. Ваквата одлука на ХРТ била поддржана и од Институтот за музичка индустрија и од други музички заедници. Но, поради ова целосно се променил концептот на традиционалниот фестивал "Дора", кој годинава ќе слави дваесетгодишен јубилеј. Пред една година публиката откако ќе ги слушнеше понудените песни, преку телефонско гласање го бираше фаворитот, ама од изминатата година моделот почна да се менува. Изборот за Песна на Евровизија за 2011 година беше натпревар на таленти, помеѓу кои имаше и неколку познати имиња, кои неколку саботи по ред пееја туѓи песни, а гледачите одлучуваа кој ќе оди понатаму. На овој начин Дарија Кинзер заврши на Евросонг во Германија. Сепак, 20. роденден на "Дора" ќе биде одбележан така што "победничката" Нина Бардиќ на втората фестивалска вечер ќе ...
| | веќе видена | слични

Јавниот сервис ја избра Нина Бадриќ, а таа со својот авторски тим мора да понуди песна со која ќе се претстави во Азербејџан. Од ХРТ истакнуваа дека „директниот“ избор на претставник го подржа и Институтот за музичка индустрија, како и други музички организации. Поради оваа одлука телевизијата го менува целиот концепт на „Дора“ со тоа што оваа година на фестивалот ќе се претстват само млади изведувачи, а Нина Бадриќ на крајот на фестивалот ќе изведе свое шоу и ќе ја претстави евровизиската песна.
| | веќе видена | слични

Елизабет Хомси, уредничка на Забавната програма на Хрватската телевизија, потврдила за „Вечерњи лист“ дека пејачката Нина Бадриќ ќе ја претставува Хрватска на Евросонг 2012. година. -Баравме музичар со силен вокал, да го следи светска продукција, да се вклопува во урбаната приказна, и претходно да не ја претставувал Хрватска на Евросонг. Кога така ќе ги поставите работите, Нина Бадриќ сама по себе се профилираше како избор - објаснила Хомси за „Вечерњи.хр“. На почетокот на март ќе се одржат две вечери на хрватскиот избор „Дора“. Првата вечер ќе биде потсетување на досегашните победници, а на втората вечер Нина ќе ја отпее и песната со која во Баку, главниот град на Азербејџан, ќе ја претставува Хрватска. -Чувствувам дека имам квалитетна песна во која верувам и дека ова е момент во кој се поклопија ѕвездите и небото. И ХРТ и јас ќе дадеме сè од себе на најдобар можен начин да ја претставиме Хрватска. Имаме тежок пат во квалификациите. Прво мораме да го поминеме полуфиналниот натпревар кој Хрватска не го ...
| | веќе видена | слични

Пејачката Нина Бадриќ е избрана за да ја претставува Хрватска на овогодинешниот избор за песна на Евровизија кој што ќе се оддржи во Азербејџан. Од ХРТ се одлучиле директно да ја повикаат Нина и да и понудат песна за да ги преставува на овогодинешниот Евросонг. Кога новинарите ги запшрашале преставниците на ХРТ зашто токму Нина Бадриќ ја одбрале за преставник, тие одговориле дека самата историја на Нина Бадриќ го покажува тоа. Нина на почетокот на Март официјално ќе ја презентира песната пред целата јавност.
| | веќе видена | слични

Останато

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 214 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш имаат експлицитно видео клип кој секој момент може да осамне во јавноста. Пеачката и фудбалерот се снимале за време на се*с во ...
сите 170 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Евросонг: Нина Бадриќ ќе пее за Хрватска во Баку

Од:
До кого (е-маил):
Порака: