Совети за воспитување на дете без комплекси: 5 реченици на кои треба да заборавите


Секој родител посакува неговото детето да израсне во независна и успешна личност со силен карактер. Но, тоа што родителите го забораваат е дека нивното однесување и работите кои му ги кажуваат на детето, имаат големо влијание врз оформувањето на неговиот карактер. Затоа, кога разговарте со вашето дете, бирајте ги зборовите и сфаќајте ги сериозно. Овие 5 реченици мора да ги заборавите доколку сакате вашето дете да биде личност без комплекси. „Кога бев на твои години бев одличен ученик!“ За секое дете, родителите се луѓе кои знаат сѐ. Родителите го формираат односот на детето кон светот околу него како и спрема самите себе. Во реченицата „Секогаш бев одличен ученик“ детето гледа конкуренција. Децата, кои често ја слушаат оваа реченица, целиот живот се трудат да се докажат во семејството. Од една страна, тоа можеби е добро, но сепак детето нема да се труди да биде успешно заради себе, туку за да се покаже пред мама и тато. Сѐ што ќе прави ќе биде со цел родителите да видат дека е вредно. Таквата личност никогаш ...
| | веќе видена | слични

Препознајте го проблемот на време, разговарајте со вашето дете и помогнете му.Нормалната тага доаѓа, а таа се јавува како резултат на некој настан. Меѓутоа, клиничката депресија е секогаш присутна и кај детето се јавува чувство на раздразливост и недостаток на интерес за учество во одредени активности.Некои големи промени во домот, како што се семејна смрт, развод и селидба, можат да доведат до значителни промени кај децата. Нормално е да се грижите ако детето нема блиски пријатели, особено ако е предучилишна возраст кога веќе треба да има омилена другарка или другар.Симптомите кои ја карактеризираат депресијата кај децата и адолесцентите се:Честа главоболка, абдоминална болка и замор кај децата;Недостаток на интерес за учество во настани и забави организирани во предучилишната установа;Секојдневно незадоволство, раздразливост, врескање или плачење;На детето му е постојано досадно;Недостаток на интерес за играње со другарчињата;Тешкотии во комуникацијата со другите деца;Прекумерна чувствителност и страв од ...
| | веќе видена | слични

Како Американка во Германија, кога првпат отидов на игралиште во Берлин, сосема полудев. Германските родители стоеја сите заедно, пиеја кафе и си разговараа не обрнувајќи внимание на нивните деца кои висеа од превисоко јаже за качување над една јама со песок. Бев во шок и се прашував каде исчезнаа сите гумени подлоги, предупредувања за опасностите и слични работи. На лош германски, сета преплашена, звучев речиси како да плачам додека викав: „пази“ и „немој“! Наспроти стереотипите за нивната строгост, германските родители не се строги. Тие се свесни за големото значење на развојот на независност и одговорност кај децата. Тие родители во паркот не ги игнорираа своите деца; тие во нив имаа доверба. На Берлин не му требаат никакви движења и трибини за „слободно родителство“ затоа што таквото родителство е таму норма. Еве неколку изненадувачки работи кои ги прават берлинските родители. Не го форсираат читањето Во берлинските градинки нема никакви академски очекувања од децата. Всушност, наставниците и останатите ...
| | веќе видена | слични

Карактеристиките типични за некој астролошки знак во младоста понекогаш може да се претворат во својата спротивност “во староста”. Ви претставуваме анализа на карактеристиките, во согласност со хороскопот, од младоста па до староста. ОВЕН Во младоста: Младите припадници на овој знак на своите родители не им даваат мир. Тие се деца полни со живот и секогаш се во акција. Подготвени се на сите видови искуства. Ги интересира се, а најмногу ги интересира животот. Не чекаат да се впуштат во тоа што ги привлекува, па подобро е кон нив да бидете максимално отворени. Можат нагло да стапат во брак или цел живот да го избегнуваат. По природа се индивидуи и секогаш на својата жена или маж ќе подготвуваат различни возбудувања. Со нив животот е динамичен и никогаш не е досаден. Во старост: Може да продолжат со брзиот ритам, ако здравјето им го дозволи тоа. Тие тешко можат да водат мирен живот и ако им недостасува активност или возбудување, може многу да досаѓаат. Ако можат, до последниот момент од својот живот ќе се ...
| | веќе видена | слични

Тато носи, мама меси. Таква станува ситуацијата во Македонија. До кога од нашите деца ќе правиме паразити, се прашува една повозрасна скопјанка. Таа деновиве додека се возела во автобус од работа, за дома, случајно го заслушала разговорот на две други мајки, како разговараат за своите деца и за тоа како во Македонија нема што да се работи. Дека е тешко за оние со факултетска диплома, а не па за оние без. Дека ако немаш врски или пак членска партиска книшка, нема да имаш добра работа.Додавајќи дека апсолутно се согласува со нив. -Се согласувам со тоа, и не сум падната од Марс, знаеме сите многу добро каква е состојбата во Македонија, но сум изненадена од тоа, кога едната мајка рече дека ќерка и почнала да работи и, и понудиле плата од 200 евра. Таа како мајка, ја советувала веднаш да ја остави работата, да не дозволува некој да си поигрува со неа. Да си седи подобро дома, имало кој да ја рани. Уште пострашно беше, што и другата ја поддржуваше во тоа што зборува. Упорно го слушав муабетот и заклучив дека ...
| | веќе видена | слични

Михаил Лабковски, популарен руски психолог, им порачува на родителите како да одберат училиште, дали треба да се расправаат со учителите и во кој момент треба детето навистина да биде оставено на мир. Според него, не треба да го учите вашето дете заедно да ја правите домашната работа, не треба да му ја местите чантата или да проверувате дали нешто заборавило…тоа не е ваш проблем! Совет бр.1 Пред училиште не треба да ги оптоварувате децата со ништо. Никаков шах, странски јазици и интелектуален развој. До 6-7 години мозокот на детето не е физиолошки подготвено да прима голем опсег на информации. Вие ќе си ги потрошите парите, а детето – детството. Совет бр. 2 Запишете го првачето во најблиското а не во најдоброто училиште. Во пониските одделенија за детето е најважно училиштето да му е близу. Нема да троши време и сила за одење и враќање и полесно ќе му биде да гради односи со децата од одделението ако живеат во соседството. Совет бр. 3 Првата учителка не треба да биде „строга“ туку добра. Ви треба адекватна ...
| | веќе видена | слични

Важноста на материјалниот статус многу родители знаат да им ја пренесат на своите деца уште од најмала возраст. Но, не се вели залудно дека децата се огледало на родителите. Родителите, наставничките, па дури и негувателките во градинките се жалат дека во училиштата се јавуваат групи деца што се исмеваат и со потценување гледаат на оние што немаат брендирана облека, модерни обувки, немаат мобилни телефони, а нивните родители не возат луксузни автомобили. Поради тоа децата што не потекнуваат од богати семејства се чувствуваат непријатно и им префрлаат на родителите за сето тоа што не успеале да им го овозможат. -“Ние имаме нов автомобил, многу поубав од вашиот. Голем е, многу убав и многу скап”, ова беше само една од речениците која што ме запрепасти и тоа од дете на четири години, вели негувателка во градинка. -“Какви ти се тие патики, нема на нив знакче од најк, види моите колку се убави, само внимавај да не ме згазнеш, скапи ми се”... -“Ние бевме летово на одмор и тоа многу далеку, патуваме дури до авион. ...
| | веќе видена | слични

Ангела, сега прочитав во Вибер сте имале испрашување по историја.Гледам мајка и на Симона се фали добила петка, а ти? Прво Б одделение, учителки Сања и Елена.... се дел од имињата на Вибер како и Фејсбук виртуелните групи во кои членуваат родителите на децата од класови, одделенија и групи од градинка.Покрај корисната страна за договарање за купување материјали и подароци за учителките групите служат и како место за натпревар за секој да се пофали дека има најумното, најспособното детенце. Здраво родители, ќе може ли некој да ми сликне што работеле децава денес во училиште....Напишавте ли домашно? Ние сме веќе готови, сега ќе одиме во театар..... Еве погледнете каков подарок и купивме на учителката..Ние се спремивме за екскурзија купивме: Чипс, смоки, чоколадно млеко.А, алишта ќе им ставите да се пресоблечат ако се испотат...Дали има некој стомачен вирус? Гледам моево дете ги покажува првите знаци и воспитувачката ми кажа дека денес повратило.....Ние ја научивме песничката.Која песничка па ние не ни знаеме ...
| | веќе видена | слични

Дали и колку веруваме во ова? Дали мислиме дека ќе им се случи и на нашите деца? Кога ги забележуваме првите знаци? Проблемот настанува тогаш кога играњето игри станува поважно од самата реалност, кога детето повеќе време и енергија вложува во игрите отколку во сопствениот живот. Кога седењето пред екраните доминира во животот на нашето дете и кога приоритет над сите животни активности имаат игрите или социјалните мрежи, и кога ќе видиме дека детето попуштило со учењето и ги запоставило сите други обврски, станува очигледно дека нешто не е во ред, така што за нас компјутерот е главниот виновник. Денес не може да се замисли животот без интернет, компјутер, телефон бидејќи сите овие уреди ни го олеснуваат животот. Така треба и да биде. Полесно и побрзо доаѓаме до информации, полесно се комуницира. Многу корист, но од друга страна и опасност приоритет да ни стане интернетот, социјалните мрежи, игрите итн. Зависноста не е нешто ново, познато е дека луѓето можат да бидат зависни од храна, алкохол, дрога, секс, но ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Андриа Зафираку функционира со само три часа сон дневно, но изгледа многу енергично. „Се работи за адреналин, за возбуда, од сè по нешто“, вели. Номинирана од сегашните и поранешните колеги за наградата „Global Teacher“ на Фондацијата Варки, која се смета за Нобелова награда за наставниците, минатиот месец Зафираку открила дека се наоѓа во потесна конкуренција за првиото место од повеќе од 30.000 пријавени наставници. Минатата недела во Дубаи таа беше прогласена за најдобар наставник во светот и доби награда од 1 милион долари. Кандидатите биле оценувани, помеѓу останатите работи, за напредокот на нивните ученици, достигнувањата надвор од училниците и помагање за децата да станат „глобални граѓани“. 39-годишната наставничка по уметност и дизајн вели дека целиот нејзин живот се променил. Но, покрај целата недела, која изгледа како бајка, постои една очигледна иронија. Доколку Зафираку давала приоритет на владините цели поставени за нејзината професија и доколку енергијата ја трошела на официјалните мерења на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 292 | | | веќе видена

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со снимениот разговор на ...
сите 211 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, неговата сопруга и синот се уште живеат во станот во скопската населба Автокоманда, бидејќи „Вила Македонија“ не е ...
сите 232 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 151 | | | веќе видена

Британската премиерка ќе ја напушти функцијата на 7 јуни, соопшти таа во обраќањето пред познатиот број 10 во Даунинг улицата, во Лондон. Таа рече дека длабоко ...
сите 217 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел минатиот месец на самитот на ЕУ во Романија имала средби со неколкумина челници на Унијата кои се обидувале да ја ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Совети за воспитување на дете без комплекси: 5 реченици на кои треба да заборавите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: