Најмалку 10 загинати при уривање на брана во Авганистан


Надојдената вода целосно уништила околу 300 куќи во долината Пандшир Најмалку 10 лица загинаа кога на северот на Авганистан, поради обилните врнежи, се урна оштетена брана, соопштија денеска официјални лица. Портпаролот на авганистанското Министерство за хуманитарна помош Омар Мохамеди изјави дека надојдената вода целосно уништила околу 300 куќи во долината Пандшир. Таа долина, популарна меѓу туристите, се наоѓа на околу 140 километри од Кабул. По пукањето на браната водата го поплавила блиското населено место, каде синоќа жителите во паника ги напуштале домовите. Заменикот на локалниот шеф на полицијата Наџим Кан соопшти дека 13 лица се водат како исчезнати, додавајќи оти се стравува оти загинале.Според него, водата поплавила и уништила 1.000 хектари земјоделско земјиште.
| | веќе видена | слични
3 копии

Најмалку 20 лица загинаа денеска при самоубиствен бомбашки напад во село во провинцијата Сар-и-Пул во северниот дел на Авганистан. Како што соопшти началникот на полицијата на Сар-и-Пул, Абдула Квауома Бакизоија нападот го извршил припадник на џихадистичката група Исламска држава (ИД) за време на средба на повозрасни жители од селото со претставници на талибанците. Според Бакизоија, меѓу загинатите при нападот е и еден командант на талибанските бунтовници. Меѓутоа, првиот човек на локалниот Совет, Мохамед Нур Рахман, тврди дека нападот се случил во селската џамија за време на погребна церемонија. Според бебзедносни извори, во судри меѓу талибанците и припадници на ИД во провинцијата Сар-и-Пул во последниве недели, загинале околу сто лица.
| | веќе видена | слични

Бомбаш-самоубиец, член на екстремистичката организација Исламска држава, уби 20 луѓе, меѓу кои и командант на талибанците во северен Авганистан, соопшти денеска авганистански официјален претставник.Нападот се случи за време на состанокот на постари луѓе од селото со талибански официјални лица во областа, објави АП.Од друга страна, шефот на провинцискиот совет Мохамед Нур Рахман изјави дека експлозијата се случила во џамија, за време на погреб.Областа во која се случи нападот е далеку, па невозможно е точно да се утврди како се случил нападот.извор: Makfax
| | веќе видена | слични
2 копии

Од талибански затвор во јужен Авганистан, во провинцијата Хелман денеска се ослободени 54 припадници на силите за безбедност и цивили. Портпаролот на гувернерот на провинцијата, Омар Звак, изјави дека заробениците биле ослободени кога специјалната единица синоќа влегла во затворот, во дистриктор Муса Кала. Звак истакна дека претходно биле заробени 32 цивили, 16 полицајци, 4 војници и двајца воени лекари. Извор: Макфакс
| | веќе видена | слични
3 копии

Бомбаш-самоубиец денеска се разнесе во близина на зградата на Министерството за рурална обнова и развој во главниот град на Авганистан, Кабул. Сè уште нема точни податоци колку лица загинале, но, според каналот „Толо вести“, тие се околу 10. Портпаролот на министерството, Фаридун Азханд изјави дека бомбата експлодирала во време кога вработените ја напуштиле зградата околу 16:30 по локално време.
| | веќе видена | слични

Најмалку пет луѓе се убиени во самоубиствен бомбашки напад пред министерство во авганистанскиот главен град Кабул, соопштија авганистански претставници. Најмалку пет луѓе се убиени во самоубиствен бомбашки напад пред министерство во авганистанскиот главен град Кабул, соопштија авганистански претставници. Експлозијата се случила денеска пред Министерствотот за рурална рехабилитација и развој, изјави за АФП портпаролот на полицијата Хашмат Станиџаи. Портпаролот на Министерството за рурална рехабилитација и развој го потврди нападот велејќи дека првичните информации укажуваат дека се загинати најмалку пет луѓе. „Очигледно е дека бомбашот самоубиец го активирал експлозивниот елек на портата на нашето министерство. Целта била нашиот персонал кој заминуваше кон своите домови“, вели тој.
| | веќе видена | слични

Во близина на министерството за рурална обнова и развој во авганистанската престолнина Кабул пријавено е дека дошло до експлозија, соопшти портпарол на полицијата. Тој додаде оти постои сомневање дека експлозијата била предизвикана од бомбаш-самоубиец, но не зборуваше за детали.
| | веќе видена | слични
4 копии

Најмалку 10 лица загинаа кога во северниот дел на Авганистан, поради обилните дождови се сруши брана, соопштија денеска официјалните лица. Портпаролот на авганистанското министерство за хуманитарна помош, Омар Мохамеди изјави дека околу 300 куќи целосно се уништени во долината Панџшир, која е популарна меѓу туристите и се наоѓа на 140 километри северно од Кабул. По пукањето на браната, водата го поплави селото, поради што синоќа жителите во паника ги напуштија нивните домови. Заменикот на локалниот шериф на полицијата, Наџин Кан истакна дека 13 лица се водат како исчезнати и додаде дека стравува оти загинале. Уништени се 1.000 хектеари земјоделска површина.
| | веќе видена | слични

Останато

 Единствено денеска го информирала СЈО информираше дека отворила боледување на 16 јули, ден по аферата Рекет во која  и беше одземен мобилниот  телефон. Од што ...
сите 580 | | | веќе видена

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 88 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Коментаторот на Вимблдон, Андреу Кејстл, се нашол на удар на критики бидејќи го кометирал прстенот на Мирка Федерер за време на финалето помеѓу нејзиниот ...
сите 238 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 200 | | | веќе видена

Зоран Азманов кој се занимава со градежен бизнис и пред ТВ камерите остана на своето тврдење дека е рекетиран од сопственикот на 1ТВ Бојан Јовановски, и дека ...
сите 793 | | | веќе видена

За десетина дена се очекува да бидат сублимирани проценките од штетите што ги предизвика минатонеделното невреме во Преспа и да бидат доставени до владината ...
сите 85 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најмалку 10 загинати при уривање на брана во Авганистан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: