Шилегов ги награди најдобрите 27 матуранти

Градоначалникот Шилегов денеска (13.06.2018 среда/, во кино „Фросина“ во Младинскиот културен центар, во рамките на манифестацијата „Средба меѓу првиот и најдобрите“, на најдобрите 27 матуранти – првенци на генерацијата (2014-2018 и 2015-2018 година) од 22 средни училиште, им додели признанија и парични награди. - Ви пожелувам срдечно добредојде на оваа средба препознатлива како „Средба меѓу првиот и најдобрите“ која традиционално, веќе 11 година, ја организира Градот Скопје. Денеска наградуваме 27 млади сограѓани првенци од 22 средни училишта на Градот Скопје, а од следната година ќе ја имаме и првата генерација од матуранти од 23-тото средното училиште во Сарај - истакна Шилегов. Тој додаде дека првенците се на една раскрсница во животот, дека во средношколските клупи стекнале другари за цел живот, а со своите успеси си поставиле една своја основа, и им порача да ја користат таа основа, секојдневно да се стекнуваат со нови знаења, затоа што нивниот успех, е успех токму и на градот Скопје. ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Градоначалникот Шилегов во салата на Советот на Град Скопје им додели благодарници и награди на учениците што постигнаа најдобри резултати на скопските регионални натпревари. „Честитки најнапред до вас децата што ги освоивте наградите затоа што вие сте причината што денеска се собравме, честитки и до родителите за големите успеси на вашите деца, знам колкава е гордоста на еден родител да има дете што денеска ќе прими ваква награда. Сакам да изразам благодарност и до професорите и до асоцијациите, кои свесно или не промовираат силни и самостојни личности бидејќи најголема сила понатаму во животот ќе биде вашето знаење. Затоа и како градоначалник ја поддржав и решив да ја продолжиме оваа манифестација затоа што мислам дека на Скопје му требаат силни и самостојни личности, кои нема да ги веднат главите, туку гордо ќе стојат и ќе се борат за своите права затоа што слободата нема цена“, истакна Шилегов. Тој додаде дека токму затоа Град Скопје вложува големи напори и средства во реализација на овој значаен настан, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Градот Скопје денеска награди 63 учениците од средните училишта кои што постигнаа најдобри резултати на скопските регионални натпревари. Во текот на учебната 2017 и 2018 година реализирани се натпревари по информатика, математика, германски јазик, англиски јазик, хемија, географија, физика, француски јазик, биологија, предмети од електротехничката, сообраќајната, машинската струка и латински јазик. Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов на учениците им честита за освоените награди и им порача дека градот ќе поддржува вакви успеси бидејќи, како што рече, на Скопје му требаат силни личности кои нема да веднат глава и гордо ќе се борат за своите права. - Памтете ги овие ваши успеси, ќе дојде ден кога ќе бидете многу горди на нив, продолжете по патот по кој веќе чекорите и инвестирајте во знаењето, само така ќе бидете свои на своето, им порача Шилегов на учениците. Градот Скопје обезбеди финансиска поддршка на средните училишта-домаќини на регионалните натпревари (Скопски регион), како и парични награди и ...
| | веќе видена | слични

 Во  текот на учебната 2017 и 2018 година реализирани се натпревари по информатика, математика, германски јазик, англиски јазик, хемија, географија, физика, француски јазик, биологија, предмети од електротехничката, сообраќајната, машинската струка и латински јазик. Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов на учениците им честита за освоените награди и им порача дека градот ќе поддржува вакви успеси бидејќи, како што рече, на Скопје му требаат силни личности кои нема да веднат глава и гордо ќе се борат за своите права. - Памтете ги овие ваши успеси, ќе дојде ден кога ќе бидете многу горди на нив, продолжете по патот по кој веќе чекорите и инвестирајте во знаењето, само така ќе бидете свои на своето, им порача Шилегов на учениците.  Градот Скопје обезбеди  финансиска поддршка на средните училишта-домаќини на регионалните натпревари (Скопски регион), како и парични награди и благодарници на највисоко рангираните средношколци од средните училишта на подрачјето на Град Скопје кои освоиле едно од првите три ...
| | веќе видена | слични
6 копии

За првпат оваа година во Македонија се одржа Adobe Certified Associate (ACA) натпревар, на кој учество земаа млади од повеќе средни училишта на Град Скопје, но и студенти. Во денешното финале, победата ја однесе Бојан Секулоски, ученик во трета година во СУГС„Раде Јовчевски Корчагин“, кој ќе ја претставува нашата држава во Флорида, САД на светскиот Adobe Certified Associate шампионат и ќе се бори за титулата најдобар ACA во светот. Град Скопје како еден од главните поддржувачи и покровители на натпреварот, годинава обезбеди 100 АCA испити за учениците од средните училишта на градот. Натпреварот го реализираше и организираше Certiadria, а компанијата Макпетрол ќе ги покрие трошоците за превоз и престој на победникот и неговиот ментор во Флорида, САД на светскиот натпревар. Светскиот ACA шампионат во организација на Certiport Inc, е глобално натпреварување кое ги тестира вештините за дизајнирање на учесниците преку Adobe Photoshop, Illustrator и InDesign. Најдобрите натпреварувачи ќе ги претстават своите земји ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот Петре Шилегов денеска им додели признанија и парични награди на најдобрите 27 матуранти – првенци на генерацијата 2014-2018 и 2015-2018 година од 22 средни училишта во главниот град, во рамки на традиционалната манифестација „Средба меѓу првиот и најдобрите“. - Ви пожелувам срдечно добредојде на оваа средба која традиционално, веќе 11 година, ја организира Градот Скопје. Денеска наградуваме 27 млади сограѓани првенци од 22 средни училишта на Градот Скопје, а од следната година ќе ја имаме и првата генерација од матуранти од 23-тото средното училиште во Сарај, истакна Шилегов. Додаде дека првенците се на крстосница во животот, дека во средношколските клупи стекнале другари за цел живот, а со своите успеси си поставиле основа. Им порача таа основа да ја надградуваат секојдневно со стекнување нови знаења, затоа што нивниот успех, рече, е успех токму и на градот Скопје. Секторот за локален економски развој на Град Скопје и годинава како награда на најдобрите средношколци-првенци во генерацијата и ...
| | веќе видена | слични

Вo рамките на манифестацијата „Средба меѓу првиот и најдобрите“, градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, на најдобрите 27 матуранти, од 22 средни училиште, им додели признанија и парични награди.„Денеска наградуваме 27 млади сограѓани првенци од 22 средни училишта на Градот Скопје, а од следната година ќе ја имаме и првата генерација од матуранти од 23-тото средното училиште во Сарај “, истакна Шилегов.Тој додаде дека првенците се на една раскрсница во животот, дека во средношколските клупи стекнале другари за цел живот, а со своите успеси си поставиле една своја основа, и им порача да ја користат таа основа, секојдневно да се стекнуваат со нови знаења, затоа што нивниот успех, е успех токму и на градот Скопје.Добитници на наградите и признанијaта се: Анита Иванова и Оле Димитријевска од СУГС „Лазар Танев“, Теодора Трпоска од СУГС „Јосип Броз Тито“, Бојан Јакимовски од СУГС „Кочо Рацин“, Тамара Андоновска од СУГС „Георги Димитров“, Мелике Исемова од СУГС „Арсени Јовков“, Марко Жаров од СУГС „Здравко ...
| | веќе видена | слични

 Првенци на генерацијата 2014-2018 и 2015-2018 година од 22 средни училишта во главниот град, во рамки на традиционалната манифестација  „Средба меѓу првиот и најдобрите“.  - Ви пожелувам срдечно добредојде на оваа средба која традиционално, веќе 11 година, ја организира Градот Скопје. Денеска наградуваме 27 млади сограѓани првенци од 22 средни училишта на Градот Скопје, а од следната година ќе ја имаме и првата генерација од матуранти од 23-тото средното училиште во Сарај, истакна Шилегов. Додаде дека првенците се на крстосница во животот, дека во средношколските клупи стекнале другари за цел живот, а со своите успеси си поставиле основа. Им порача таа основа да ја надградуваат секојдневно со стекнување нови знаења, затоа што нивниот успех, рече, е успех токму и на градот Скопје. Секторот за локален економски развој на Град Скопје и годинава како награда на најдобрите средношколци-првенци во генерацијата и сите што на некој начин придонеле за афирмација на нивното училиште, организираше екскурзија „По ...
| | веќе видена | слични

Останато

Седум дена по оставката на Јанева шпекулациите за поврзаност со рекетарскиот двоец се погласни и појасни. Новиот закон на Владата со кој СЈО оди во историјата ...
сите 328 | | | веќе видена

Како ќе стигне власта до 2/ 3 мнозинство за законот со кој СЈО останува дел од организиран криминал? Ќе има ли нови пазарање во законодавниот дом или пак ќе ...
сите 160 | | | веќе видена

Штитење на криминалци и сокривање на криминалот е одлика единственo на ВМРО-ДПМНЕ. Единствениот криминален октопод е сместен во Будимпешта и е раководен од ...
сите 221 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помирување, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помирувањето го ...
сите 107 | | | веќе видена

Британското списание „The Sun“ пишува дека бракот на најдобриот тенисер на светот има проблеми. Англичаните во текот на Вимблдон го покажаа своето вистинско ...
сите 149 | | | веќе видена

Прашањето дали Македонија ќе го добие посакуваниот датум за преговори со ЕУ во октомври годинава, практично ќе претставува и одговор на тоа дали во земјава ќе ...
сите 247 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шилегов ги награди најдобрите 27 матуранти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: