Доделени наградите за најубаво украсените објекти во Скопје за 2011 година

Градоначалникот Коце Трајановски, денес свечено им ги врачи признанијата на добитниците на наградите во четирите категории од манифестација „Новогодишните бои на Скопје 2011“. Од пријавените девет деловни објекти, тричлената комисија, реши годинава за најубаво украсен стопански објект да биде прогласен ресторанот „Арабеска“ на улица Никола Вапцаров. За најубаво украсена семејна куќа, од седум пријавени, комисијата ја прогласи куќата на Елена Аѓимовска, а за најубаво украсена тераса или прозорец од стан, терасата на Ленче Костовска во населба 11 Октомври. Комисијата за избор на најубаво украсен двор на Средно училиште, во конкуренција од три пријавени, комисијата го избра дворот на СУГС „Здравко Цветковски“. Комисиите што ги посетија пријавените објекти, беа составени од тројца новинари од електронските и од печатените медиуми. Градоначалникот Трајановски на наградените им врачи парични награди во вредност од 10 000 денари. Тардиционално спонзори на манифестацијата Новогодишни бои на Скопје се ЕВН-Македонија, ...
| | веќе видена | слични

Ресторанот „Арабеска“ е најубаво украсениот деловен објект во градот, училиштето „Здравко Цветковски“ има најубаво украсен двор, Елена Акимовска може да се гордее со најубаво накитен двор од индивидуална станбена куќа, додека Ленче Костовска од населбата 11 Октомври е победник во категоријата најдобро украсена тераса или прозорец од стан Наградената тераса на Ленче Костовска од населбата 11 Октомври Ова се првонаградените во рамките на манифестацијата „Новогодишните бои на Скопје 2011“, кои, освен парична награди од по 10.000 денари, ќе добијат и платена сметка за декември за потрошена електрична енергија од „ЕВН-Македонија“. Елена Акимовска, добитничката на најубаво украсениот двор, вели дека куќата им ја украсувала агенција и тоа траело точно еден ден. - Првпат се пријавуваме на конкурсов. Со помош на агенција ја украсивме цела куќа и тоа траеше цел ден. Да не бидеме нескромни, но очекувавме да добиеме награда. Многу нé израдува што е тоа првото место - вели Акимовска. Наградената Ленче Костовска вели ...
| | веќе видена | слични

Куќата на Елена Аѓимовска од Влае и терасата на Ленче Костовска во населбата „11 Октомври" се наградени во две од четири категории на манифестацијата „Новогодишните бои на Скопје 2011". Во категоријата деловни објекти, за најдобро украсен е прогласен ресторанот „Арабеска" на улица Никола Вапцаров, додека во конкуренција на средни училишта признанието припадна на СУГС „Здравко Цветковски". Градоначалникот Коце Трајановски на наградените им врачи парични награди во вредност од 10.000 денари, додека ЕВН-Македонија доделија вредносни ваучери во висина на сметката за електрична енергија за месец декември 2011 година. Комисиите што ги посетија пријавените објекти, беа составени од тројца новинари од електронските и од печатените медиуми.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ресторанот "Арабеска" на улица Никола Вапцаров" е прогласен за најубаво украсен деловен објект, а Здравко Цветковски" има најубаво украсен двор од средните училишта. Елена Акимовска има најубаво украсен двор од индивидуална станбена куќа, а Ленче Костовска во населбата 11 Октомври најубаво украсена тераса или прозорец од стан. Тие беа избрани во рамки на манифестацијата Новогодишните бои на Скопје 2011". Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, кој вчера им ги врачи признанијата на годинашните добитници, истакна дека преку оваа манифестација на скопјани им се дава можност да се натпреваруваат за поубаво и поукрасено Скопје. На најдобрите во натпреварот со украсување Трајановски им врачи парични награди во вредност од 10.000 денари, а на традиционалните спонзори на манифестацијата Новогодишни бои на Скопје" ЕВН Македонија благодарница за соработката. ЕВН Македонија на добитниците на наградите ќе им ја платат декемвриската сметка за потрошена електрична енергија. Наградената Ленче Костовска изјави ...
| | веќе видена | слични

Најубаво украсената куќа во Скопје е во населбата Влае. Од седум пријавени за манифестација „Новогодишните бои на Скопје 2011“, за најубаво украсен е избран дворот на Елена... Најубаво украсената куќа Најубаво украсената куќа во Скопје е во населбата Влае. Од седум пријавени за манифестација „Новогодишните бои на Скопје 2011“, за најубаво украсен е избран дворот на Елена Аќимовска. Победници на овој конкурс се и Ленче Костовска со најубава тереса, Ресторанот “Арабеска“ и Средното училиште “Здравко Цветковски“. Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, денеска свечено им ги врачи признанијата на годинешниве добитници на наградите во четирите категории. „Секоја година посветувам пет ден, толку ми е потребно за да ја украсам терасата. Го правам со љубов, од сопствени средства. Вака да се декорира овој простор потребни се 5.000 денари“ вели Ленче Костовска, добитник на признанието, најубава тереса или прозорец Град Скопје на наградените им врачи парични награди во вредност од десет ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Доделени наградите за најубаво украсените објекти во Скопје за 2011 година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: