Културно-забавна - Глуви танчари триумфираа на талент

Танцувачкото дуо кое „не слуша, туку чувствува“, во состав од Милица Џокиќ и од Ненад Махмутовиќ, освои најголем број гласови од публиката, со што стана победник на второто издание на српската верзија на шоуто „Јас имам талент“. Џокиќ и Махмутовиќ, кои се членови на Здружението на лица со оштетен слух од Параќин си заминаа дома со чек од 100.000 евра, што на сцената го примија со насолзени очи. Тие изјавија дека еден дел од својата парична добивка ќе донираат на здружението. Второто место му припадна на младиот тапанар Ѓурад Ќуриќ, кој освои скутер и приватно здравствено осигурување, а „бронзата“ заврши во рацете на свирачката на хармоника, Анџела Николиќ, која, исто така, си доби здравствено осигурување. Од самиот почеток на натпреварувањето, Милица и Ненад со својата храброст и позитивна енергија ги освоија срцата на публиката. Тие имаат проблеми со слухот, најмногу им недостига комуникацијата со другите, но музиката е нивна незаменлива и огромна љубов. - Броиме, и тогаш играме - објаснија тие пред ...
| | веќе видена | слични

Дел од наградата ќе го подариме на роднини и на деца на кои им треба помош Тешко дека било кој од нас животот може да го замисли без звуци, песни, да не го слуша гласот на мајката или своите пријатели, но токму така живеат глувонемите хип-хоп танчери од Параќин, Милица Ѓокиќ (21) и Ненад Махмутовиќ (22) кои ги освоија срцата на публиката и однесоа победа во вториот серијал на шоу програмата „Јас имам талент“. Кога во студиото во Кошутњак ги прочитаа нивните имиња почнаа да скокаат од среќа, а Милица некако успеа да не заплаче. - Пресреќна сум. Не размислував за победа иако вредно се подготвувавме и многу работевме, рече со насмевка Милица. Втората половина на овој тандем Ненад исто така се радува поради значењето на оваа победа. - Ова навистина не го очекував. Многу сум среќен. Целта ни беше да покажеме како и ние со хендикеп без слух и говор можеме исто што и сите други и да послужиме како пример на младите луѓе. Ова за нас е остварување на најголемиот сон, рече тој. Најталентираните танчери во Србија ...
| | веќе видена | слични

Дел од наградата ќе го подариме на роднини и на деца на кои им треба помош, велат победниците на второто издание на „Јас имам талент“ во кое имаше и претставници од нашата земја, пренесува Блиц. Тешко дека било кој од нас животот може да го замисли без звуци, песни, да не го слуша гласот на мајката или своите пријатели, но токму така живеат глувонемите хип-хоп танчери од Параќин, Милица Ѓокиќ (21) и Ненад Махмутовиќ (22) кои ги освоија срцата на публиката и однесоа победа во вториот серијал на шоу програмата „Јас имам талент“. Кога во студиото во Кошутњак ги прочитаа нивните имиња почнаа да скокаат од среќа, а Милица некако успеа да не заплаче. - Пресреќна сум. Не размислував за победа иако вредно се подготвувавме и многу работевме, рече со насмевка Милица. Втората половина на овој тандем Ненад исто така се радува поради значењето на оваа победа. - Ова навистина не го очекував. Многу сум среќен. Целта ни беше да покажеме како и ние со хендикеп без слух и говор можеме исто што и сите други и да послужиме како ...
| | веќе видена | слични

Останато

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - Глуви танчари триумфираа на талент

Од:
До кого (е-маил):
Порака: