Културно-забавна - Глуви танчари триумфираа на талент

Танцувачкото дуо кое „не слуша, туку чувствува“, во состав од Милица Џокиќ и од Ненад Махмутовиќ, освои најголем број гласови од публиката, со што стана победник на второто издание на српската верзија на шоуто „Јас имам талент“. Џокиќ и Махмутовиќ, кои се членови на Здружението на лица со оштетен слух од Параќин си заминаа дома со чек од 100.000 евра, што на сцената го примија со насолзени очи. Тие изјавија дека еден дел од својата парична добивка ќе донираат на здружението. Второто место му припадна на младиот тапанар Ѓурад Ќуриќ, кој освои скутер и приватно здравствено осигурување, а „бронзата“ заврши во рацете на свирачката на хармоника, Анџела Николиќ, која, исто така, си доби здравствено осигурување. Од самиот почеток на натпреварувањето, Милица и Ненад со својата храброст и позитивна енергија ги освоија срцата на публиката. Тие имаат проблеми со слухот, најмногу им недостига комуникацијата со другите, но музиката е нивна незаменлива и огромна љубов. - Броиме, и тогаш играме - објаснија тие пред ...
| | веќе видена | слични

Дел од наградата ќе го подариме на роднини и на деца на кои им треба помош Тешко дека било кој од нас животот може да го замисли без звуци, песни, да не го слуша гласот на мајката или своите пријатели, но токму така живеат глувонемите хип-хоп танчери од Параќин, Милица Ѓокиќ (21) и Ненад Махмутовиќ (22) кои ги освоија срцата на публиката и однесоа победа во вториот серијал на шоу програмата „Јас имам талент“. Кога во студиото во Кошутњак ги прочитаа нивните имиња почнаа да скокаат од среќа, а Милица некако успеа да не заплаче. - Пресреќна сум. Не размислував за победа иако вредно се подготвувавме и многу работевме, рече со насмевка Милица. Втората половина на овој тандем Ненад исто така се радува поради значењето на оваа победа. - Ова навистина не го очекував. Многу сум среќен. Целта ни беше да покажеме како и ние со хендикеп без слух и говор можеме исто што и сите други и да послужиме како пример на младите луѓе. Ова за нас е остварување на најголемиот сон, рече тој. Најталентираните танчери во Србија ...
| | веќе видена | слични

Дел од наградата ќе го подариме на роднини и на деца на кои им треба помош, велат победниците на второто издание на „Јас имам талент“ во кое имаше и претставници од нашата земја, пренесува Блиц. Тешко дека било кој од нас животот може да го замисли без звуци, песни, да не го слуша гласот на мајката или своите пријатели, но токму така живеат глувонемите хип-хоп танчери од Параќин, Милица Ѓокиќ (21) и Ненад Махмутовиќ (22) кои ги освоија срцата на публиката и однесоа победа во вториот серијал на шоу програмата „Јас имам талент“. Кога во студиото во Кошутњак ги прочитаа нивните имиња почнаа да скокаат од среќа, а Милица некако успеа да не заплаче. - Пресреќна сум. Не размислував за победа иако вредно се подготвувавме и многу работевме, рече со насмевка Милица. Втората половина на овој тандем Ненад исто така се радува поради значењето на оваа победа. - Ова навистина не го очекував. Многу сум среќен. Целта ни беше да покажеме како и ние со хендикеп без слух и говор можеме исто што и сите други и да послужиме како ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 251 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 289 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 230 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - Глуви танчари триумфираа на талент

Од:
До кого (е-маил):
Порака: