Од муза на Њујорк до 65 години поминати во лудница

ТАЖЕН KРАЈ НА ПРВИОТ СУПЕРМОДЕЛ Била првиот супермодел во светот и муза на голем број уметници, а целиот свет ~ се распаднал поради еден скандал. Била позната како најсовршениот модел, а во времето на нејзината најголема слава весниците пишувале дека целиот Њујорк ~ се поклонува на вистинската мис на Менхетн. Одри Мансон својот прекар го добила поради совршените пропорции на лицето и телото, кое ги инспирирало многубројните уметници, кои според неа извајале голем број скулптури, кои и денес се изложени во повеќе музеи и галерии во Њујорк. Позирала повеќе отколку другите заедно Според некои наводи, Одри самата позирала за разни уметнички дела повеќе отколку другите модели заедно и делата инспирирани од нејзиниот лик станале заштитен знак на Њујорк. - Таа не само што беше првиот супермодел туку беше и супермодел со овации прифатен од општеството – вели Дијан Розас, авторката на книгата за Одри со наслов „Американската Венера“ Родена е во 1891 година, во Рочестер. Родителите ~ се развеле додека била мала и ...
| | веќе видена | слични

Иако веќе ја нема толку често на музичката и јавна сцена, Шаде е поим за егзотична убавина, суптилност, мистериозност, како во музиката, така и во стилот. фото извор: Pinterest Денес има 58 години, а светската музичка сцена ја освојува во текот на 1980-тите. И покрај тоа што зад себе има преку 50 милиони продадени албуми, таа признава дека никогаш комплетно не уживала во славата, бидејќи не знаела како и да се справи со неа. Во прилог на ова оди и фактот дека интимниот живот секогаш се трудела да го задржи за себе, а да се добие интервју од неа е вистинска реткост. Всушност, Шаде никогаш не ни сакала да стане музичка икона. А како течела нејзината животна приказна читате во продолжение: фото извор:Who What Wear Нејзиното вистинско име е Хелен Фолашаде Аду, а родена е во гратчето Ибадан во Нигерија, на 16-ти јануари 1959 година. Нејзиниот татко, како и многу други, од Африка емигрира во Лондон, за да студира на економскиот факултет. Во главниот град на Британија, ја запознава Ен Хајес, медицинска сестра. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност да биде дел од една војна, подготовка за војна, криза, превирање на национализмите, нетрпеливост, етнички поделни, сегрегација и останати егзотични социјални состојби. Го немаме ние тој досаден монотoн исландски начин на живот, без војувања, инвазии, закани за војна… Едноставно не не влече таквото нешто. Така Рожјац Елдар Нурковиќ ја почна својата необина прикзан во потрагата по сестрата која ја запозна по 28 години, за црногорски „Вести“. „Во таа шароликна таписерија, направен сум и јас, и мојот живот како и животот на повеќето луѓе овде бил се, само не едноставен. Производ сум на успешни родители од југословенска средна класа, татко на професор на економски факултет и мајка на доктор медицина. Имав потенцијално добра генетска структура, и светла иднина. Но, како што тоа обично бидува, превртливата судбина ги вмеша своите долги прсти и ги закомплицира работите“, ...
| | веќе видена | слични

Просечниот Балканец во својот бурен животен век има голема шанса и можност да биде дел од една војна, разорување, криза, превирања на национализам, нетрпеливост, етнички поделби, сегрегација и останати егзотични социјални сосотојби. Така Рожаец Елдар Нурковиќ ја почнал својата необична приказна за потрагата по сестра му која ја запознал по 28 години. -Во таа рашенолика таписерија направен сум и јас и мојот живот како и животот на многумина овде беше се, само не едноставен.Производ сум на успешни родители од југословенската средна класа, од татко професор на економски факултет и мајка доктор по медицина. Имав светла иднина, но превртливата судбина ги вмеша своите прсти и ги закомпликува работите- рекол Елдар, познат сараевски фотограф. -Татко ми имаше наизглед совршен живот и карирера, беше голем филантроп, помагаше на луѓето, но нешто мораше да тргне по лошо. Не ги ни почувствува триесетите години, а веќе беше болен од карцином на синуси кои метастазираше- продолжил Елдер. Неговиот татко Черим, пред бракот ...
| | веќе видена | слични

 Има многу негативци на Дизни со кои многу сочуствуваме како Капетанот Кука, кој страдал од многу лоша несреќа во која ја изгубил својата рака, Гастон од „Убавицата и Ѕверот“ кој и не всушност лош карактер, и Лошка за која сите ја научивме приказната после филмот со Анџелина Џоли. Но дури и некои од најзлобните негативци заслужуваат доза на сочувство, како овие 4: 1. Злобната маќеа на Пепелашка Пред да се ожени со таткото на Пепелашка, нејзината маќеа била самохрана мајка на две доста разгалени ќерки. Додека биле во брак, таткото на Пепелашка останал до крај со неа затоа што била добра мајка на сите три деца. Всушност смртта на нејзиниот сопруг ја претворил во социопатот во кој потоа се претвора. Теории на фановите на филмот откриваат една нова страна на маќеата што досега не сме ја виделе, тие велат дека таа всушност многу патела после смртта на сопругот и кога по вторпат била самохрана мајка ожалостена од суровоста на животот си ги лечела фрустрациите врз Пепелашка затоа што многу ја потсетувала на ...
| | веќе видена | слични

 Пред Наоми Кембел, Синди Крафорд и Кејт Мос, постоеше Џија Каранџи. Сите ја знаете Џиа од истоимениот филм во кој беше портретиран животот на преубавиот модел. Таа е позната по својата контроверзност, затоа што е еден од првите супермодели што ја признава својата бисексуалност и што толку јавно пропаѓа пред очите на јавноста поради својот проблем со дрогата. Нејзината убавина била уникатна и таа била многу различна од сите модели во тој период кои изгледале како копија едни на други со својата руса коса и сини очи. Нешто по што била најпопуларна Џиа, била нејзината храброст пред камерите. Таа уште на самиот почеток на нејзината кариера прави фотосесија во која е сликана целосно гола и изгледа како да се чувствува доста удобно во своја кожа. Убавицата била на насловна страна на многу списанија како Вог и Космополитан, а исто така и била муза на многу дизајнери како Армани, Диор, Версаче и Ив Сен Лорен. За жал, познатиот модел немаше среќен крај на животот. Трагично почина после долга борба со зависност од ...
| | веќе видена | слични

Се зборува дека едно од пет деца во Обединетото Кралство е негативно погодено од пиењето на неговите родители, а тие ефекти можат да траат и кога тоа ќе стане возрасно. Четири жени – Карен, Лиз, Хилари и Лин – зборуваа со Џо Морис за тоа како е да се расте со родител кој е зависен од алкохол. Се зборува дека едно од пет деца во Обединетото Кралство е негативно погодено од пиењето на неговите родители, а тие ефекти можат да траат и кога тоа ќе стане возрасно. Четири жени – Карен, Лиз, Хилари и Лин – зборуваа со Џо Морис за тоа како е да се расте со родител кој е зависен од алкохол.- Некои луѓе зборуваат за книгите кои ги прочитале, или за филмовите кои ги изгледале, но наместо тоа ние зборуваме за тоа колку биле пијани нашите родители, рече Карен.Карен и нејзината пријателка Лиз се запознале на исто работно место и веднаш ги поврзало исто детство.-Не е исто за тоа да се зборува, а тој не знае како тоа вистински изгледа, рече Лиз.Саркастичниот хумор им помага да се справат со морничавите сеќавања. ...
| | веќе видена | слични

 Во време на многу „самопрогласени“ Инстаграм модели, да се потсетиме на едно време, во кое Фотошопот сè уште не постоел, а уникатната убавина била посебно ценета. За некои од нив, може да се каже дека дури и после 4 децении, без проблем можат да им конкурираат на многу од денешните модели. Еве како изгледале познатите супермодели во '70-тите и '80-тите: Иман Иман сега има 61 година. Таа е сомалиски супермодел, кој подоцна почна да се занимава со актерство и има своја сопствена козметичка линија. Била муза на дизајнери како Calvin Klein, Yves Saint Laurent и Donna Karan. Била откриена од фотограф додека студирала во Кенија, a благодарение на нејзината егзотична убавина и совршени црти, таа стана еден од најпознатите модели. Синди Крафорд Синди Крафорд е позната како еден од најинтелигентните модели. Таа пред да стане супермодел, студирала хемиско инженерство. Откако во 1982 година победила на изборот за убавина на Elite Model Management, таа станала миленик на aмериканската јавност. Синди е една од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Викендов на барање на жителите, хеликоптер на АРМ достави храна и помош од „Црвен крст“, во селата Брест и Малино маало. Армијата е секогаш тука за своите ...
сите 126 | | | веќе видена

Францускиот претседател, Емануел Макрон, испрати писмо до Французите, во кое тој го повикува народот на голема национална дебата и решавање на кризата што ја ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Од муза на Њујорк до 65 години поминати во лудница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: