Мува со „златен“ задник си доби име во чест на Бјонсе

Научниците во Австралија именувале една многу ретка коњска мува според пејачката Бјенсе, поради „импресивниот златен задник“ на инсектот, пренесува Дејли Телеграф. Мувата Scaptia (Plinthina) beyonceae живее во северните делови на Квинсленд и се смета за штетник, а за прв пат била откриена во 1981 година, кога се родила и славната пејачка. Брајан Ласард од австралиската научна агенција „CSIRO“ изјавил дека инсектот со златниот задник станал „дива на сите муви“ – „Уникатните и густи златни влакненца на абдоменот на инсектот ме наведоа да го именувам во чест на Бјонсе, но и со тоа да ја покажам интересната страна на таксономијата“ – изјавил тој. Инаку, не е прв пат животински видови да го добијат своето име според некоја славна личност. Така од Интернационалната комисија за зоолошка номенклатура било дозволено и жабата Hyla stingi да го добие своето име според пејачот Стинг или пак пајакот Pachygnatha zappa да биде именуван според Френк Запа. Од австралиската „CSIRO“ веќе ја побарале Бјонсе да ѝ ја соопштат ...
| | веќе видена | слични

Австралиските истражувачи пронашле нов вид на муви и го нарекле Бијонсе, според пејачката Бијонсе Ноулс. Имено, "Scaptia Linthina beyonceae" се откриени во Квинсленд уште од 1981 година, но дури сега го добија своето официјално име. Брајан Лезард, еден од научниците на "CSIRO" ја нарекол оваа коњска мува "џин меѓу мувите". Научникот вели дека мувата има многу заеднички карактеристики со пејачката, како годината на раѓање, големата задница и светкавите бои. Ова не е прв пат некој вид на животни да го добие своето име според некоја ѕвезда - така на пример, еден вид на жаби го доби името според Стинг, а постои и вид на пајаци наречен според Френк Запа.
| | веќе видена | слични

Австралиските истражувачи пронашле нова врста мува и и дале име Бијонсе, по пејачката Бијонсе Ноулс. "Scaptia Linthina beyonceae" била откриена во Квинсленд уште во 1981 година, но дури сега добила официјално име. Брајан Лезард, еден од научниците, ја нарекол оваа коњска мува „дива помеѓу мувите“. Рекол дека има доста заеднички работи со популарната пејачка, како што се истата година на раѓање, големиот задник и светликавите бои. Ова не е прв пат некоја врста животно да добие име според некоја ѕвезда. Една врста жаба добила име по Стинг, а една врста пајак била наречена според Франк Запа.
| | веќе видена | слични

Австралиските истражувачи пронајдоа нов вид мува, а и го дадоа името Бијонсе. „Scapita Linthina beyonceae“ е откриена во Квинсленд уште во 1981 година, но дури сега добила службено име. Брајан Лесард, еден од научниците од Здружението CSIRO, ја нарекол оваа мува коњска „дива меѓу мувите“. Со Бијонсе има неколку заеднички работи, меѓу другото годината на раѓање на пејачката и пронаоѓањето на мувата се исти, голем задник и светликави бои, пишува „Телеграф“. Не е прв пат некој вид на животно да се именува по некоја ѕвезда. Еден вид на жаба доби име по музичарот Стинг, а еден вид пајаци се именувани според Франк Запа. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични
2 копии

На пејачката Бијонсе и’ беше укажана сомнителна чест од австралиските научници кои по нејзе ја нарекоа ретката коњска мува која се наоѓа во северниот дел на Квинсленд. Истражувачот од институтот “ЦСИРО“, Брајан Лесард решил коњската мува да ја нарече “дива помеѓу мувите“. “Коњската мува има златно влакна на абдоменот, па затоа на мувата и’ го даваме името Бијонсе“, рекол Лесард. “Scaptia beyonceae“ е пронајдена во 1981 година во државата Квинсленд, истата година кога е родена и поп дивата Бијонсе. Мувата досега немала име, а сега е почестена да го носите името на најпознатата светска музичка ѕвезда која неодамна стана мајка.
| | веќе видена | слични

На пејачката Бијонсе и е укажана сомнителна чест, австралиските научници ја именувале по нејзе ретката коњска мува пронајдена на северот на Квинсленд. Истражувачот на институтот Брајан Лесард му оддаде почит на задникот на Бијонсе велејќи дек спектакуларната златан боја на абдоменот на мувата ја прави „дива меѓу мувите“. „Единствените златни влакненца на абодоменот ме поттикнаа мувата да ја именува Бијонсе“ објасни тој. "Scaptia beyonceae" пронајдена не во 1981 година во државата Квинсленд, истата година кога е родена порнешната членка на групата „Destiny's Ćild". Мувата дои сега немала име. Биојонсе и нејзиниот сопруг Џеј Зи во саботата станаа за прв пат родители.
| | веќе видена | слични

Останато

„По синоќешниот немил настан што се случи во зградата на булеварот Кузман Јосифовски Питу број 15 во станбено-деловниот комплекс „Скопјанка“ во Аеродром, кога ...
сите 161 | | | веќе видена

Зоврива револтот по грозоморното убиство на Алил Бекир, кој беше убиен и запален од полицаецот Енвер Тоска, пред една недела во прилепското село Беловодица, ...
сите 163 | | | веќе видена

Дигитални мерачи на брзина ќе бидат поставени во близината на пет средни училишта во Скопје. Овие инструменти постојано ќе ја детектираат брзината со која ...
сите 138 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Битола поднесе кривична пријава против Ф.С.(28) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама“. ...
сите 81 | | | веќе видена

Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска изјави дека поддржува наоѓање решение со кое ќе се овозможи пензионерите без дополнителни приходи да немаат ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мува со „златен“ задник си доби име во чест на Бјонсе

Од:
До кого (е-маил):
Порака: