Морфов со „Дон Жуан“ пак потврди дека ремек-дело се прави и без скапи сценографии


Kако Леонардо да Винчи да насликал совршена пирамидална композиција на Страшниот суд, а неговиот лут ренесансен противник, не помалку генијалниот Микеланџело Буонароти, да ја издлабил во темносив мермер. Ваква сцена на публиката приреди бугарскиот режисер Александар Морфов во претставата „Дон Жуан“ на Народниот театар „Иван Вазов“ од Софија, завчера вечер, на гостувањето на „МНТ-фест“ во Скопје. Морфов, кој во последно време често гостува во Македонскиот народен театар, со чија заедничка соработка и премиерата на „Ничија земја“ во саботата беше отворен фестивалот, само потврди дека за ремек-дело не се потребни скапи сценографии, туку само талент, совршена дисциплина, идеја и одлични глумци. Дејан Донков ја предводеше екипата пренесувајќи го силниот лик на Дон Жуан, чесниот (нечесен) благородник, страсниот вљубеник во жените, во животот, во хедонизмот, од кој не се откажува ниту по цената на спасението на неговата душа, која ја налага општеството. Длабоката филозофија едноставно искажана преку неколку ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Македонскиот народен театар со претставата „Животот е прекрасен“ во режија на Александар Морфов гостува на 41. „Денови на сатирата“ во Загреб, на 18 јуни со почеток во 20 часот, на големата сцена во Хрватско народно казалиште.Фестивалот „Денови на сатирата“ беше отворен на 2 јуни во организација и реализација на сатиричниот театар „Керемпух“. Овој познат фестивал, кој секогаш бил многу посетен и се темели на претстави со висок жанровски и стилски распон, со моќна присутност на хрватски автори и авторски проекти. Од вкупно 47 пријавени претстави, селекторите се одлучија за 15 наслови/претстави, кои ја сочинуваат овогодишната програмата, составена од дела на современи автори и авторски проекти, но застапени се и адаптации на класиците. Во селективната програма е и Македонскиот народен театар со претставата „Животот е прекрасен“.Во програмата на 41-то издание на „Денови на сатирата“ ќе бидат одиграни шест хрватски претстави, три словенечки, две од Србија, една од Македонија, Германија и Црна Гора, а една од ...
| | веќе видена | слични

Фестивалот Денови на сатирата беше отворен на 2 јуни во организација и реализација на Сатиричниот театар Керемпух. Овој познат фестивал кој секогаш бил многу посетен и се темели на претстави со висок жанровски и стилски распон, со моќна присутност на хрватски автори и авторски проекти. Од вкупно 47 пријавени претстави, селекторите се одлучија за 15 наслови/претстави кои ја сочинуваат овогодинешната програмата, составена од дела на современи автори и авторски проекти, но застапени се и адаптации на класиците. Во селективната програма е и Македонскиот народен театар со претставата „Животот е прекрасен“. Во програмата на 41-то издание Денови на сатарата ќе бидат одиграни шест хрватски претстави, три словенски, две од Србија, една од Македонија, Германија и Црна Гора, а една од претставите е српско-црногорско-унгарска копродукција. Автори на претставите се: Семуел Бекет, Ричард Беан, Бобан Скерлиќ, Рајко Грлиќ, Анте Томиќ, Мате Матишиќ, Арпад Шилинг, Иван Видиќ, а режисерски ги потпишуваат Саша Божиќ, Винко ...
| | веќе видена | слични

Вистинска привилегија беше да се обезбедат карти и да се гледа „Иванов“ со нашиот Никола Ристановски во главната улога во претствата на Народно позориште од Белград која синоќа, на 13 јуни го затвори мошне успешниот четврти Меѓународен МНТ-Фест кој го организира Македонскиот народен театар (МНТ). Точно 160 минути скопската публика „не трепна“ и „дишеше“ заедно со одличната екипа на „Иванов“, која се одигра на големата сцена на МНТ каде што беше сместена и публиката. Токму поради тоа беше ограничен бројот на билети кои веднаш се распродадоа откако МНТ објави дека Народно позориште од Белград и Ристановски гостуваат на „МНТ-Фест“. Ристановски како домаќин во својата матична куќа, суверено владееше на сцената, но сите пофалби одат за комплената екипа која игра во „Иванов“: Неда Шаргин, Предрраг Ејдус, Бранко Видаковиќ, Данијела Угреновиќ, Никола Вујовиќ, Бранка Петриќ, Вања Милачиќ, Бојан Кривокапиќ, Јелена Живковиќ, Предраг Васиќ, Немања Константиновиќ, Јелена Халупа, Никола Драгојевиќ, Иван Мирковиќ и Немања ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Четвртиот Меѓународен фестивал „МНТ Фест“ вечерва, 13 јуни, ќе заврши со гостување на Народно позориште од Белград со претставата „Иванов“ од Антон П. Чехов во режија и адаптација на Татјана Мандиќ-Ригонат, во која насловната улога ја игра Никола Ристановски... На матичната сцена претставата премиерно е изведена во октомври минатата година. „Иванов“ е првата поставена претстава на Чехов. Праизведбата била во 1887 година во театарот „Корша“, по која авторот направил корекции на текстот и неколку верзии, од кои најголемата промена била во доменот на жанрот – од комедија во драма – за изведбата во Александрискиот театар. Нејзиниот успех се должел на тоа што се однесувала на актуелните проблеми на руските интелектуалци во осумдесеттите години на 19 век. Според театролозите, во руската театарска и литаратурна критика не постои лик што предизвикал толкав број расправи, спорови и интерпретации како Чеховиот Иванов. Годинашниот МНТ Фест почна на 3 јуни со премиера на „Ничија земја“ во режија на Александар Морфов. ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот народен театар со претставата „Копање“ го затвори фестивалот „Драматикеринен фестивал“ во Грац, Австрија. За двете фестивалски изведби викендов, како што велат од МНТ, имало огромен интерес и гледалиштето било исполнето до последното место.Претставата „Копање“ по текст на австрискиот драматург Кристијан Винклер во април ја имаше својата премиера во Македонскиот народен театар. Дејството говори за двајца пријатели, кои по долго време се сретнуваат, но нивните различни политичко-општествени гледишта не им даваат пропусница за повторно да си веруваат еден на друг.„Копање“ досега е поставена и на театарските сцени низ Европа во Виена, Грац, Берлин... но и во Њујорк и во Индија. Интересно е што првпат во Македонија, Винклер е нејзин режисер. Кога се потпишува како режисер, Кристијан го користи своето алтер его Франц фон Штролхен, па под тоа име стои и на официјалната најава за претставата во МНТ.Ликовите на Карл, Годфри и Хари ги играат актерите: Ивица Димитријевиќ, Гораст Цветковски и Александар ...
| | веќе видена | слични

Вечерва се затвора четвртото издание на меѓународниот фестивал МНТ Фест. Завесата се спушта со гостувањето на Народно позориште од Белград со претставата „Иванов“ од Антон Чехов. Насловната улога ја игра Никола Ристановски, режија е на Татјана Мандиќ-Ригонат. „Иванов“ е првата поставена претстава на Чехов, а праизведбата била во 1887 година. Годинашниот МНТ Фест се отвори на 3-ти јуни со премиерата на „Ничија Земја“ во режија на Александар Морфов. Мотото на фестивалот е „Создаваме на светов убавина“.
| | веќе видена | слични
3 копии

Иванов" е првата поставена претстава на Чехов. Праизведбата била во 1887 година во театарот „Корша", по која авторот направил корекции на текстот и неколку верзии, од кои најголемата промена била во доменот на жанрот - од комедија во драма - за изведбата во Александрискиот театар. Четвртиот Меѓународен фестивал МНТ Фест вечер ќе заврши со гостување на Народно позориште од Белград со претставата „Иванов" од Антон П. Чехов во режија и адаптација на Татјана Мандиќ-Ригонат, во која насловната улога ја игра Никола Ристановски. На матичната сцена претставата премиерно е изведена во октомври минатата година. „Иванов" е првата поставена претстава на Чехов. Праизведбата била во 1887 година во театарот „Корша", по која авторот направил корекции на текстот и неколку верзии, од кои најголемата промена била во доменот на жанрот - од комедија во драма - за изведбата во Александрискиот театар. Нејзиниот успех се должел на тоа што се однесувала на актуелните проблеми на руските интелектуалци во осумдесеттите години на 19 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претставата имаше две изведби (на 10 и 11 јуни) на големата сцена во несекојдневниот објект Дом им Берг, а двете изведби на претставата доживеаја големи успеси пред преполна сала со повеќе од 600 луѓе кои ја поздравија актерската екипа со долготрајни аплаузи и овации. Македонскиод народен театар ја имаше честа да го затвори фестивалот Dramatikerinnenfestival Graz во Австрија со претставата "Копање" во режија на Франц фон Штролхен. Претставата имаше две изведби (на 10 и 11 јуни) на големата сцена во несекојдневниот објект Дом им Берг, а двете изведби на претставата доживеаја големи успеси пред преполна сала со повеќе од 600 луѓе кои ја поздравија актерската екипа со долготрајни аплаузи и овации. Станува збор за специфичен објект кој е исполнет со мрежа на тунели и се наоѓа во стариод дел на Грац, а во времето на Втората светска војна се користел како скривница. Сега објектот е адаптиран и функционира на неколку нивоа и располага со повеќе сцени на кои се изведуваат претстави, концерти, перформанси, ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Македонскиот народен театар (МНТ) вчеравечер го затвори Драмскиот фестивал во австриски Гра со изведба на претставата „Копање“ во режија на Франц фон Штролхен. Македонскиот народен театар (МНТ) вчеравечер го затвори Драмскиот фестивал во австриски Грац со изведба на претставата „Копање“ во режија на Франц фон Штролхен. Претставата имаше две изведби, завчера и вчера, на големата сцена во објектот Дом им Берг, со над 600 посетители, информира денеска МНТ. Учеството на фестивалот е дел од мини турнејата на Македонскиот народен театар. Со претставата „Копање“ МНТ задутре ќе гостува на Фестивалот Војдан Чернодрински во Прилеп, а на 18 месецов со претставата „Животот е прекрасен“ на Деновите на сатира и театар во организација на театарот Керемпух во Хрватска.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 292 | | | веќе видена

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со снимениот разговор на ...
сите 211 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, неговата сопруга и синот се уште живеат во станот во скопската населба Автокоманда, бидејќи „Вила Македонија“ не е ...
сите 233 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 151 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел минатиот месец на самитот на ЕУ во Романија имала средби со неколкумина челници на Унијата кои се обидувале да ја ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Морфов со „Дон Жуан“ пак потврди дека ремек-дело се прави и без скапи сценографии

Од:
До кого (е-маил):
Порака: