Донација на пристапни рампи во Охрид


4 копии

Здружение за еднаква застапеност на лица со посебни потреби во медиумите СОС БАЛКАНМЕДИА -Охрид денес ќе предаде вредна донација на Општина Охрид. Станува збор за донација во пристапни рампи за лицата со посебни потреби во вредност од 25,000 евра. На настанот закажан за денес - 22.06.2018 година во 14 часот, во Општина Охрид ќе присуствува министерот за здравство во владата на РМ Венко Филипче и градоначалникот на Охрид Јован Стојаноски. -„ Напоменуваме, дека со овој чин се завршува првата фаза со која лицата со посебни потреби ќе добијат пристап до секоја институција,а воедно Општина Охрид ќе постане прва Општина во РМ ,каде лицата со посебни потреби ќе добијат едношалтерска услуга и сите потребни документи општината ќе им ги доставува преку лице со лесен телесен хендикеп ,кое лице ќе биде вработено во општина Охрид,а воедно постанува и прва општина која ги отвори сите врати за лицата со хендикеп“, информираат од Здружение за еднаква застапеност на лица со посебни Потреби во медиумите СОС ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вчера градоначалникот Јован Стојаноски ги прими младите шахисти од ШК „Ласкер“, кои на Државното поединечнио првенство забележаа одлични резултати. Под водство на менторот Борис Лушески, охридските шахисти освоија две први и едно трето место. Во категоријата до 8 години првото место го освои Ивана Велковска, а во категоријата до 10 години најуспешен беше Михаил Николоски. Третото место во женска конкуренција (10 години) го освои Емилија Лушеска. Градоначалникот Стојаноски честитајќи им го успехот на младите шахисти, им посака и во и во иднина достоинствено да го претставуваа Охрид и вети дека локалната самоуправа ќе го помогне функционирањето на клубот и ќе обезбеди оптимални услови за работа на младите шахисти. Извор: OhridNews
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Охрид, Јован Стојаноски учествуваше на најголемиот Светски самит за технологии и иновации ,,WEBIT,, што од 25 до 27 јуни се одржа во Софија – Бугарија. Првиот човек на Охрид , имаше активна улога и учествуваше на Панел дискусијата на тема ,,Новите технологии и нивното влијание врз мобилноста, транспортот, здравството, инфраструктурата, енергетиката и финансиите. Од негова страна Охрид беше претставен како дел од семејството на градови, кои со примена на најновите научни методи и сознанија, употребувајќи ги најновите технологии, се стремат да го постигнат концептот на ,,Smart Sity,, - град кој треба да овозможи услови за подобар, похуман и поквалитетен живот за своите граѓани, притоа водејќи сметка за развојот но и заштитата на природата. Неговата дискусија предизвика голем интерес кај учесниците, а посебно излагањето за постигнувањето на баланс помеѓу заштитата на природното и културното наследство и развојот на градот. Во рамки на учеството на овој светски реномиран настан ...
| | веќе видена | слични

Охридските млади шахисти денеска беа во посета на градоначалникот Стојаноски. Денеска градоначалникот Јован Стојаноски ги прими младите шахисти од ШК “Ласкер“, кои на Државното поединечнио првенство забележаа одлични резултати. Под водство на менторот Борис Лушески, охридските шахисти освоија две први и едно трето место. Во категоријата до 8 години првото место го освои Ивана Велковска, а во категоријата до 10 години најуспешен беше Михаил Николоски. Третото место во женска конкуренција (10 години) го освои Емилија Лушеска.Градоначалникот Стојаноски честитајќи им го успехот на младите шахисти, им посака и во и во иднина достоинствено да го претставуваа Охрид и вети дека локалната самоуправа ќе го помогне функционирањето на клубот и ќе обезбеди оптимални услови за работа на младите шахисти.
| | веќе видена | слични
2 копии

Денес градоначалникот Јован Стојаноски оствари средба со ополномоштениот амбасадор на Австралија во нашава земја, Џулија Фини. Австралиската амбасадорка се интересираше за актуелната ситуација во Општина Охрид и работата на локалната самоуправа. Градоначалникот Стојаноски ги истакна приоритетите на локалната самоуправа, пред се напорите во санирањето на финансискиот долг на општината, трајно и одржливо решение за колекторскиот систем и урбано планирање во функција на развојот на Охрид. Австралиската амбасадорка изрази подготвеност, амбасадата да поддржи одредени проекти за организациите и лицата со посебни потреби, а ја најави и можноста во текот на септември да се аплицира на објавата на амбасадата за проекти кои ги третираат човековите права.
| | веќе видена | слични
2 копии

Охрид, 25. јуни 2018 (ИНПРЕС) – Градоначалникот Јован Стојаноски оствари средба со ополномоштениот амбасадор на Австралија во нашава земја, Џулија Фини. Во фокус на интересот на амбасадорката била актуелната ситуација во општината и работата на локалната самоуправа. Стојаноски ги истакна приоритетите на локалната, пред се напорите во санирањето на финансискиот долг на општината, трајно и одржливо решение за колекторскиот систем и урбано планирање во функција на развојот на Охрид. Австралиската амбасадорка изрази подготвеност, амбасадата да поддржи одредени проекти за организациите и лицата со посебни потреби, а ја најави и можноста во текот на септември да се аплицира на објавата на амбасадата за проекти кои ги третираат човековите права.
| | веќе видена | слични

Охрид, 22. јуни 2018 (ИНПРЕС) – Општина Охрид станува подостапна за лицата со посебни потреби, откако денес беа донирани пет пристапни рампи. Донацијата ја реализира Здружението за еднаква застапеност на лица со посебни потреби во медиумите „СОС БалканМедиа“ со помош на неколку општествено одговорни компании од Охрид. Една пристапна рампа ќе биде поставена на влезот во новото крило на општинската зграда, а останатите се за ОУ „Св. Климент Охридски“, во кое има две паралелки со дечиња со посебни потреби и уште на неколку локации во градот. На настанот беше присутен министерот за здравство, Венко Филипче, кој официјално ја предаде донацијата на градоначалникот Јован Стојаноски. Инклузивноста која ја промовираме меѓудругото е и во вклучување на сите организации за решавање на потребите на соодветен начин, рече Филипче. – Ние ја почнавме комуникацијата со здруженијата уште пред една година, имаше проблем со помагала, со оглед на тоа што претходно воведениот систем беше несоодветен, да се даваат помагала во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во домот Специјалната обвинителка во заминување, Катица Јанева барало два телефони, но ...
сите 131 | | | веќе видена

Како Управата за семе и саден материјал би можела да блокира капитални инвестиции, да добие замерки од меѓународната заедница, или да не работи транспарентно, ...
сите 90 | | | веќе видена

Ако СЈО не продолжи да постои, корупцијата во државата ќе продолжи, изјави во интервју за Гласот на Америка претседателот на Асоцијацијата на обвинители во ...
сите 214 | | | веќе видена

Случајот „Рекет“ кој е една од најголемите афери и случаеви на Владата на СДСМ каде што се вмешани директно СДСМ и нивни луѓе иако од петни жили се обидуваат ...
сите 187 | | | веќе видена

Лидерската средба дефинитивнонема да се одржи. Од Владата објавија дека не се создадени услови за постигнување консензус за организирање на средба. Во ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Донација на пристапни рампи во Охрид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: