Дали со измените на законот обложувалниците ќе стават клуч на врата?


Казината и обложувалниците минимум 300 метри подалеку од училиштата а оние кои веќе се наоѓаат на помала одалеченост ќе мора да се затворат, вака предвидуваат новите законски измени на Законот за игри на среќа и забавни игри. Според новите предлог измени ниту еден автомат клуб или спортска обложувалница нема да смее да се наоѓа во непосредна близина на основните и средните училишта. Во образложението на новото законско решение е наведено дека во постојниот закон не постои никакво ограничување каде и колку може да се отворат обложувалници и казина. Откако предлог законот се најде на единствениот национален регистар на прописи приредувачите на игри на среќа ги доставија своите заблешки. Од асоцијацијата на спортски обложувалници сметаат дека предлозите се престроги и сериозно ќе наштетат на нивниот бизнис. Според нив предложеното решение за одалеченост од училиштата е неприфатливо бидејќи со закон веќе е дефинирано дека лица помлади од 18 години не може да учествуваат во игри на среќа. Предлог законот за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Дури 200 милиони евра уплатиле граѓаните во спортски обложувалници во текот на минатата година. Од Управата за јавни приходи за Фактор потврдуваат дека вкупните уплати на тикети од почетокот до крајот на 2017 година изнесуваат над 12,2 милијарди денари што е безмалку 200 милиони евра. Во услови на тешка економска ситуација, дел од граѓаните на ваков начин се обидуваат да го поминат денот, па и месецот. Се разбира не секој тикет е добитен, туку напротив, а ниту пак добивките се големи оти многу од граѓаните не ризикуваат многу. Речиси секој ден, скопјанецот Стефан К уплатува ливче во една спортска обложувалница. Вели дека имал и добитни ливчиња, но има и такви за кои не успеал да ги врати парите или да заработи. Тој е еден од граѓаните кои често одат во обложувалница, други се обложуваат кога има нешто интересно, некои кога има некоја појака еуфорија како на пример светски или европски првенства. „Јас сум семеен човек и сум вработен, но не можам да се пофалам со висока плата, всушност моите месечни примања се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Управата за јавни приходи објави дека лани, во кладилниците во Македонија се уплатени скоро 200 милиони евра, анализира порталот Фактор. Фантастичната бројка покажува дека Македонците уживаат во игрите на среќа. Мала математика дава уште поинтересни резултати. Бројките покажуваат дека секој од вкупно 2 милиони Македонци колку што не има според последниот попис, годишно остава 100 евра во кладилница. Ако тука се земе предвид дека голем број од овие 2 милиони се деца и поворазни луѓе, но и жвени кои поретко се обложуваат, излегува дека еден просечен Македонец годишно на кладилницата и остава една просечна плата. Дневно, во Македонија се уплаќаат по нешто помалку од 550.000 евра, а просекот вели дека секој Македонец дневно троши по 17 денари во кладилница. И сега некој ќе рече дека од кладилницата е во ќар. Да, кај нас тоа е најчест вид на обложувачи. Но има и такви. Лани од кладилница се извадиле 156 милиони евра, што значи дека за обложувалниците останале нешто под 45 милиони евра.
| | веќе видена | слични
4 копии

Mакедонските казина и обложувалници во последните пет години свртеле неверојатни 1,4 милијарди евра. Како што објави 24вести, тоа е сумата која е пријавена како приход, а далеку помала е сумата што потоа е пријавена како добивка.Сите казина и обложувалници во земјава за пет години имаат добивка од 56,5 милиони евра.Приходите на казината и обложувалниците, во последните пет постојано се зголемуват, но добивката не го следи истото темпо.Приходи и добивки во казина и обложувалници Приходи Добивка2012 година 207,0 10,22013 година 254,2 13,12014 година 280,2 8,42015 година 297,0 9,32016 година 357,0 15,5 во милиони евра
| | веќе видена | слични

Најавата дека ќе ја актуелизираме иницијативата на жителите на Врапчиште кои преку протест побараа затворање на обложувалниците беше доволна за дел од организаторите повторно за Телевизија 24 да ги презентираат своите ставови – зошто бараат во селото да нема игри на среќа. За голем успех го сметаат отстапувањето на своите соселани од давање под наем простор за отворање на казино, но велат дека нема да застанат тука. „Игрите на среќа, во казино или обложувалница, никогаш немаат намера да придонесуваат за доброто на граѓаните. Затоа сега, произлезе иницијатива од реагирања и од други општини мислејќи дека оваа проблематика со обложувалниците не е само во Врапчиште, туку во цела држава“, вели Фатмир Решити - организатор на протестот Се справиле со три нелегани обложувалници кои сега се затворени, едната на крајот на декември минатата година од МВР, но апелираат и единствената легална обложувалница која работи доброволно да се затвори. Дополнително велат, ќе работата на едукација на младите зошто не треба ...
| | веќе видена | слични

Овој човек го уплати своето ливче во една од обложувалниците во Скопје. Сега му преостанува само да ги следи натпреварите и ако има среќа ќе добие 5.000 денари. Тој е само еден од љубителите на игри на среќа, кои овозможиле во македонските казина и обложувалници во последните пет години да се свртат 1, 4 милијарди евра. Тоа е сумата што сите казина и обложувалници ја имале како приход. Но, далеку помала е сумата што потоа е пријавена како добивка. Односи, сите казина и обложувалници во земјава за пет години имаат добивка од 56,5 милиони евра. Приходите на казината и обложувалниците, во последните пет постојано се зголемуват, но добивката не го следи истото темпо. Приходи и добивки во казина и обложувалници Приходи Добивка 2012 година 207,0 10,2 2013 година 254,2 13,1 2014 година 280,2 8,4 2015 година 297,0 9,3 2016 година 357,0 15,5 ...
| | веќе видена | слични

Останато

Иако професорката може да се кандидара и со поддршка од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, таа уште на Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ во Струга рече дека ќе ги собира овие ...
сите 217 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 163 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 109 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дали со измените на законот обложувалниците ќе стават клуч на врата?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: