Потребни се уште отстапки: Братот на Дора смета дека преименувањето на аеродромот и автопатот не се доволни

Владата без план и без гаранции тргна да даде сѐ, доволни и беа само два симболични потези, преименувањето на автопатот и аеродромот, вели лидерот на опозициската Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, кој испрати остри критики до грчката Влада за начинот на кој ги води преговорите за името.Како што јавува дописникот на МИА од Атина, во обраќање пред пратеничката група на партијата, Мицотакис рече дека Ципрас, наместо да создаде консензус и поддршка од опозициските партии, формирајќи една заедничка линија, одбрал прашањето за името да го искористи за партиски интереси. – Веќе сите сфатија дека преговарањето на владата уште од почеток беше погрешно. Без план, без гаранции, тргнаа да дадат сѐ, доволни им беа само два симболични потези, преименување на еден пат и на еден аеродром. Дури и основните прашања за иредентизмот и промената на Уставот ги ставија во агендата по соодветните барања од Нова демократија. И до овој момент сѐ уште не е разјаснето дали овие промени навистина се неопходен предуслов за да ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на грчката опозициска партија Нова демократија, Кирјакос Мицотакис бара пакет решение за сите прашања. Како што јавува дописникот на МИА од Атина, Мицотакис, во интервју за „Политико.еу“, изјави дека Грција треба да прифати договор само ако Скопје го промени Уставот и ги отфрли иредентистичките тврдења. „Сите прашања треба да се решат истовремено. Не е само името, туку и иредентизмот, промената на учебниците, и на крајот и промена на нивниот Устав за да биде сигурно дека она што е договорено ќе се рефлектира во уставна промена“- вели Мицотакис. Порталот потсетува дека малиот коалиционен партнер во грчката влада, Независни Грци, нема да поддржи никакво решение што го вклучува терминот „Македонија“, па така Ципрас, без согласност од Нова демократија, може да ја нема потребната поддршка во парламентот. Мицотакис, вели дека такви разговори можат да започнат кога Скопје ќе се согласи со условите на Нова демократија. Ако нема промена на Уставот, вели дека тие нема да почнуваат дискусија. Како што ...
| | веќе видена | слични

Грција треба да прифати единствено договор за промена на името на Македонија како дел од поширок пакет кој што ќе го присили официјално Скопје да го смени Уставот и да се откаже од иредентистичките тврдења, вели лидерот на грчката опозициска Неа демократија, Кирјакос Мицотакис во интервју за политико.еу. „Тоа мора да биде пакет договор. Сите прашања треба да се решат симултано. Не е само името, туку и иредентизмот, промена на учебниците...и на крајот промена на нивниот устав, за да се осигураме дека што и да се договори ќе се преточи во уставна промена“, изјави Мицотакис.Грчкиот премиер Алексис Ципрас се обидува да постигне компромис со новата власт во Македонија, но, како што пишува порталот, иако во опозиција, Мицотакис има значаен глас во дебатата за името, бидејќи Ципрас без поддршка од Неа демократиа, тешко дека ќе обезбеди поддршка во парламентот.Мицотакис во интервјуто инсистира дека за тоа може да почне да се размислува тогаш кога Скопје ќе се согласи со условите на Неа демократиа.„Ако не сакаат да ...
| | веќе видена | слични

Како во народната изрека „круша под круша паѓа“, лидерот на грчката опозиција Кирјакос Мицотакис ни за јота не отстапува од тврдите позиции кон Македонија на неговиот татко, некогашниот премиер Константинос Мицотакис, порачувајќи дека без интервенција во македонскиот Устав не би ни разговарал за името на северниот сосед. „Ако тие не сакаат да го променат нивниот устав сега, ние како партија нема ни да отвориме дискусија“, изјави претседателот на Нова демократија во интервју за неделникот „Политико“ дадено за време на безбедносната конференција во Минхен миантиов викенд. „Тоа треба да биде договор во пакет. Сите прашања треба да бидат решени истовремено. Овде не станува збор само за името, станува збор за иредентизам, станува збор за промени во учебниците… на крајот на краиштата, станува збор за промена на нивниот устав за да се обезбеди дека што и да се договори ќе биде рефлектирано во уставна промена“, го објаснува својот став Мицотакис на страниците на весникот со седиште во Брисел, кој се занимава со ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Македонска Алијанса, Ѓорѓија Атанасоски, преку писмена реакција реагираше за преименувањето на автопатите на „Коридор 10“ и аеродромот „Александар Македонски“. Македонската Алијанса смета дека ова е скандалозна одлука.Според нив преименувањата се автогол за, како што велат, сервилната надворешна политика на актуелната Влада. „Доста беше од исполнување на уцените на Грчките националисти. Бадијала се понижуваме, бидејќи барањата и условите на нашиот јужен сосед секојдневно растат. Лидерот на Грчката опозициска „Нова Демократија“, Кирјакос Мицотакис, кој на сите нивни анкети ужива највисок рејтинг, ги оцени за „симболични“ преименувањето и остро го критикуваше Алексис Ципрас во врска со преговорите за името. Едноставно, Македонија не доби ништо за возврат. Напротив, Грчката позиција и опозиција се единствени во ултиматумот за промена на Уставното име и прифаќање на нов идентитет. Во спротивно за Македонија нема ниту ЕУ ниту НАТО“, вечо Атанасоски. Тие бараат референдум, а ја повикуваат ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на грчката опозициската партија Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, ја критикува грчката Влада за начинот на кој ги води преговорите за името. Владата без план и без гаранции тргна да даде сѐ, доволни и беа само два симболични потези, преименувањето на автопатот и аеродромот, вели тој, јавува дописникот на МИА од Атина, во обраќање пред пратеничката група на партијата, Мицотакис рече дека Ципрас, наместо да создаде консензус и поддршка од опозициските партии, формирајќи една заедничка линија, одбрал прашањето за името да го искористи за партиски интереси.„Веќе сите сфатија дека преговарањето на владата уште од почеток беше погрешно. Без план, без гаранции, тргнаа да дадат сѐ, доволни им беа само два симболични потези, преименување на еден пат и на еден аеродром. Дури и основните прашања за иредентизмот и промената на Уставот ги ставија во агендата по соодветните барања од Нова демократија. И до овој момент сѐ уште не е разјаснето дали овие промени навистина се неопходен предуслов за да продолжи ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на опозициската Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, кој испрати остри критики до грчката Влада за начинот на кој ги води преговорите за името. Обвини дека Ципрас повторно игра на картата поделба, бидејќи сакал да направи поделба во опозицијата, но не му успеало, а истото сакал да го стори и со народот „кога на почетокот ги нарече радикални десничари оние што учествуваа во протестите“. Според него, Владата без план и без гаранции тргна да даде сѐ, а доволни и беа само два симболични потези, преименувањето на автопатот и аеродромот. Мицотакис рече дека Ципрас, наместо да создаде консензус и поддршка од опозициските партии, формирајќи една заедничка линија, одбрал прашањето за името да го искористи за партиски интереси. Според него, преговарањето на Владата уште од почеток беше погрешно. „Дури и основните прашања за иредентизмот и промената на Уставот ги ставија во агендата по соодветните барања од Нова демократија. И до овој момент сѐ уште не е разјаснето дали овие промени навистина се неопходен ...
| | веќе видена | слични

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Поранешниот претседатек на Собранието, Трајко Вељановски, денеска пред парламентарната комисија рече дека обвинувањата за тероризам против него се неосновани и ...
сите 270 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 83 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Потребни се уште отстапки: Братот на Дора смета дека преименувањето на аеродромот и автопатот не се доволни

Од:
До кого (е-маил):
Порака: