Мицкоски: На слобода се стотици затвореници и осуденици за криминал кои оваа Влада ги амнестираше


Виновници за тројното убиство во Арачиново нема. Виновници за разнесувањето на џипот на полскиот контингент на НАТО во кумановско, нема. Виновници нема ниту за петкратното убиство кај Смилковско езеро, бидејќи осудените за масакрот во случајот „Монструм“ се на слобода, ова во својот најнов статус на Фејсбук го пишува претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Тој во својот статус додава и дека: На слобода се и стотици затвореници и осуденици за криминал кои оваа Влада ги амнестираше. -За оние од Диво Насеље се бара меѓународна арбитража. Владата и Зоран Заев амнестираат криминал и убиства, додека полит ичкиот терор расте. Несигурноста се враќа по улиците. Правдата кога се заменува со политика, нема правда, но нема и мир. Кога толку многу криминалци се на слобода, а правдата недостижна тогаш е јасно дека најголемите криминалци се во владата. Постизборната платформа на албанските партии потпишана во Тирана, во која се вети слобода за сите овие случаи, како да ја пишувал некој нов Нострадамус упатен во ...
| | веќе видена | слични

Тој побара од владата на СДСМ да се извини на опозицијата бидејќи ги манипулира граѓаните со изјавите дека опозицијата има информации за преговорите за спорот со името. Не само што опозицијата не е информирана туку и целиот овој процес се води егзибиционистички, преговараат преку пресконференции и нарачани рубрики во неделници, најчесто во земји кои што не се Македонија и Грција, што му дава еден вид несериозност на самиот процес, еве сведоци сме на последната рунда на преговори за која што повторно дознавме преку медиумите, а тоа е во Охрид, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во неговото гостување во емисијата ЅИД на ТВ Алфа. Тој побара од владата на СДСМ да се извини на опозицијата бидејќи ги манипулира граѓаните со изјавите дека опозицијата има информации за преговорите за спорот со името. Тој го повтори она што во неколку наврати го имаше кажано, а тоа е дека ВМРО-ДПМНЕ не се вклучени во преговорите за името и немаат информации што точно се преговара и како се одвива целиот тој процес. ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во своето гостување во емисијата Ѕид на телевизија Алфа истакна дека идентитетското прашање е стекнато право и за него не треба да се разговара. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во своето гостување во емисијата Ѕид на телевизија Алфа истакна дека идентитетското прашање е стекнато право и за него не треба да се разговара. Мицкоски вели дека македонскиот идентитет е запишан во личната карта на Република Македонија во Обединетите нации. Во неа се содржат идентитетските карактеристики и специфики како јазик, националност, двобуквен и тробуквен код забележа тој. -На јавноста треба да и е јасно дека идентитетското прашање е стекнато право во личната карта за Република Македонија во Обединетите Нации, идентитетските карактеристики и специфики како јазик, националност потоа двобуквен код, тробуквен код се дефинирани и тоа е стекнато право. Не знам кој би можел да го гарантира или не го гарантира и не знам зошто тие би биле дел од евентуални преговори. ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Тој потенцира дека на дневна основа може да се видат резултатите од злоупотребата на чувствата на луѓето во минатото. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интевјуто во емисијата „Ѕид“ на Телевизијата Алфа вели цната кампања, лагите и злоупотребите со чувствата на родителите на убиените во случајот „Монструм“, кај Смилковско езеро сега му се удираат од главата на премиерот Зоран Заев. Тој се надева надева оти многу скоро ќе биде потврдена првичната пресуда за случајот „Монструм“. -Пресудата беше поништена, претпоставувам, повторно поради некои предизборни ветувања кои што на родителите на жртвите им е едно ветувано, а на овие кои се егзекутори, им е друго ветувано, рече Мицкоски, додавајќи дека злоупотребувајќи ги човечките чувствства може да се соочат со сопствената црна и темна кампања и тие ниски страсти, како што рече, ќе им се удрат од глава. Тој потенцира дека на дневна основа може да се видат резултатите од злоупотребата на чувствата на луѓето во минатото. -Одговорот доаѓа сега, неколку ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Економијата ни е во една катастрофална ситуација. Економијата во државата, една од двете најголеми и најрелевантни институции во светот, ММф и Светска банка ја ревидираа наместо 3,2, колку што предвидуваше Владата, на 2,3. На 3,2 проценти раст го проектирате и буџетот, што значи дека ви велат овие реномирани институции дека погрешно сте го проектирале. 0,9 % од БДП на 10 ипол милијарди, тоа е од прилика нешто над 100 милиони евра- вие повторно грешка сте направиле, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во емисијата „Ѕид“ на Алфа ТВ. – Еден од неколкуте економски показатели кои ви кажуваат дека нешто лошо се случува во државата во полето на економијата е малопотрошувачката. Јас собирам искуство секојднево на терен, ја поминав пола Македонија и луѓето без исклучок дали во бурекџилница, бакалница, бутик, кафанџија… велат дека прометот им е опаднат за најмалку 20, 30, па и 50%. Тоа не треба да имате било каква креативност и визија за да го заклучите и сега наеднаш после ова претпоставувам дека ќе ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервјуто во емисијата „Ѕид“ на телевизијата Алфа рече дека се поставува прашањето дали со транскрипти од „бомбите“ за случајот „Монструм“ биле уценувани личности од сегашната влада. -Транскрипти кои видовме дека овие луѓе, кои претходно биле обвинети за егзекуција на овие млади човечки животи биле во постојан контакт со личност која што е дел од вашата сега коалиција. Се поставува прашањето дали можеби таа личност била уценета од вас цело време, за да биде ваш верен поддржувач и поданик, потенцира Мицкоски. Вели дека во овој случај има многу дилеми, злоупотреби, ниски страсти, злоупотреби на чувствата на луѓето. Според него, црната кампања, лагите и злоупотребите со чувствата на родителите на убиените сега му се удираат од главата на премиерот Зоран Заев.
| | веќе видена | слични
5 копии

Не само што опозицијата не е информирана туку и целиот овој процес се води егзибиционистички, преговараат преку пресконференции и нарачани рубрики во неделници, најчесто во земји кои што не се Македонија и Грција, што му дава еден вид несериозност на самиот процес, еве сведоци сме на последната рунда на преговори за која што повторно дознавме преку медиумите, а тоа е во Охрид, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во неговото гостување во емисијата ЅИД на ТВ Алфа. Тој побара од владата на СДСМ да се извини на опозицијата бидејќи ги манипулира граѓаните со изјавите дека опозицијата има информации за преговорите за спорот со името. Тој го повтори она што во неколку наврати го имаше кажано, а тоа е дека ВМРО-ДПМНЕ не се вклучени во преговорите за името и немаат информации што точно се преговара и како се одвива целиот тој процес. -Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е јасен,недвосмислен и во неколку наврати кажан и од мене, а и од високите партиски функционери, а тоа е дека ВМРО-ДПМНЕ нема да прифати промена на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Секогаш кога му е потребно на Зоран Заев и секогаш кога треба да има алиби за сите погрешни политики се појавуваат бомбите. Тоа е израз на немоќ, неможност и неспособност да се справите со реалните теми. Ние имаме една суптилна емисија на втора едиција бомби - за време на судските процеси кои ги води СЈО, покрај сите оние бомби кои веќе македонската јавност ги слушаше, а грубо беа злоупотребени и се темелеше сето тоа на ниски страсти, сега имаме нова емисија, втора едиција на т.н. бомби, со оние необјавени разговори, а кои СЈО ги користи како докази во судските постапки против лицата кои што се таму обвинети. Ова го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во емисијата „Ѕид" на Алфа ТВ. -Како се прави тоа? Се прави на отворени седници, во позадина седат луѓе со одредена идентификација кои што стенографски го запишуваат текстот на тие нови бомби, ги информираат своите редакции, без разлика дали се електронски, печатени или телевизиски куќи и истите тие понатаму се пренесуваат стенографски, додека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во денешното негово гостување во емисијата ЅИД на ТВ Алфа истакна дека ВМРО-ДПМНЕ нема да стане од масата односно ќе ги поддржи закони кои што придонесуваат за подобрување на квалитетот на живот граѓаните. Тој ги спомена трите клучни закони кои што пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги поддржаа во Собранието, а тоа е клучниот закон за заштитени сведоци кој што се избира со просто мнозинство односно 61 пратеник, другите два закони се законот за ОТА и следење на комуникациите. -Она што успеавме да го испреговараме на маса, а е во интерес на граѓаните е каква беше затегнатата состојба. Затегнатата состојба беше посебен закон хибрид како законот за Специјалното Јавно Обвинителство, таква беше намерата да се донесе закон за заштитени сведоци. Ние ги аргументиравме нашите позиции и успеавме да го канализираме сето тоа во постојното законско решение за заштитени сведоци, односно сите обвинители во државата имаат на располагање совет кој што служи за промена на идентитетот на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во емисијата Ѕид на ТВ Алфа кажа дека опозицијата не е информирана за преговорите во спорот за името со Грција. Мицкоски посочува дека опозицијата се информира од медиумите и јавноста за преговорите што ги води владата. – Последната информација која ја има опозицијата е онаа информација која што ја добивме на состанокот на оној лидерски состанок што го имавме во клубот на пратеници некаде кон крајот на јануари месец. Каде што сетот на идеи што беше презентиран од медијаторот Метју Нимиц, кој што всушност ни беше претставен и на нас, кој што помалку или повеќе и беше познат на јавноста вели Мицкоски. Мицкоски ги посочи интервјуата во изминативе месеци, на премиерот на вицепремиерот за евроинтеграции, на министерот за надворешни работи, па дури и брифингот за новинари каде што беше кажано дека опозицијата е информирана за секој детал. -Јас категорично можам да кажам дека тоа не е точно, туку можам да кажам и дека е лага и во име на тоа би сакал да поставам три ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 186 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 246 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 156 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 72 | | | веќе видена

Претставничката на Македонија на годинешниот евросонг Тамара Тодевска, која настапи со песната „Proud“ по враќањето нашата земја го даде и првото интервју за ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мицкоски: На слобода се стотици затвореници и осуденици за криминал кои оваа Влада ги амнестираше

Од:
До кого (е-маил):
Порака: