НАТО сојузниците ги прифатија барањата на Трамп – Сите ќе плаќаат повеќе

По неговиот бескомпромисен настап и отворените критики на Самитот на Алијансата, останатите сојузници се согласија сериозно да ги зголемат трошоците за одбрана Земјите членки на НАТО ги прифатија условите на американскиот претседател Доналд Трамп. По неговиот бескомпромисен настап и отворените критики на Самитот на Алијансата, останатите сојузници се согласија сериозно да ги зголемат трошоците за одбрана. Во заедничкото соопштение одобрено од сите лидери, покрај клаузулата за взаемна заштита, се потврдува и дека пари за повеќе оружје ќе бидат пронајдени. Тоа го потврди и генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг. - Ќе ја засилиме нашата заедничка одбрана и моќта за одвраќање. Се обврзуваме дека ќе вложуваме повеќе во нашата одбрана и поправедно ќе ги делиме трошоците – изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Членките на НАТО би требало да одвојуваат најмалку два проценти од националниот буџет за трошоци за одбрана, но досега, освен САД кои ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека и покрај различните ставови со американскиот претседател Доналд Трамп, односот со САД е од клучно значење за Германија. - Некој би рекол дека нашите вредности или нашиот невообичаен работен однос се под силен притисок во моментов. Сепак, трансатланските односи се клучни за нас и ние ќе продолжиме да ги негуваме, изјави Меркел на нејзината редовна годишна прес конференција. Канцеларката одби да одговори на новинарското прашање за тоа „како би го дефинирала својот однос со Трамп“. За време на самитот на НАТО во Брисел, Трамп жестоко ја критикуваше Германија поради ниското ниво на воениот буџет, како и поради договорот за изградба на гасоводот Северен Поток 2 со Русија. Меркел денеска ја поздрави средбата на Трамп со рускиот претседател Владимир Путин, и поканата Путин наесен да го посети Вашингтон. - Треба да биде нормално рускиот и американскиот претседател да може да се среќаваат, изјави Меркел.
| | веќе видена | слични

Германската канцеларка Ангела Меркел оцени дека била во право кога пред една година тврдеше дека Европа повеќе не може да смета на САД кога станува збор за воспотавување ред во светот и дека е време ЕУ да ги преземе нештата во свои раце. „Не можеме повеќе да сметаме на суперсилата САД“, кажа Меркел на прес-конференција во Берлин. Меркел односот на Германија и САД го опиша како клучен, иако американскиот претседател Доналд Трамп минатата недела го нарече Берлин „заробеник“ на Москва поради зависноста од рускиот гас. Американскиот претседател кажа дека е погрешно да се поддржува гасовод во Балтичкото Море за увоз на руски гас, а истовремено „споро да се достигнуваат целите на трошењето за НАТО“. „Трансаталнтскиот однос на соработка, вклучувајќи го и американскот претседател, е клучен за Германија“, кажа Меркел. Таа не се изјасни прецизно за средбата на американскот претседател Трамп и рускиот лидер Владимир Путин, туку кажа дека е „среќна околу секоја средба“. Таа додаде дека смета дека средбите на рускиот и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На минатонеделниот самит на НАТО, претседателот Доналд Трамп ги искара сојузниците поради искористување на американските даночни обврзници со недоволното издвојување од буџетите за потребите на НАТО, но на крајот сепак се согласи и Македонија да влезе во НАТО, „што ќе додаде уште една нација во нашата воена долина" констатира „The American Converсsative" во пошироката анализа насловена „На Америка не и треба уште еден слаб сојузник" со потпрашањето „Македонија е најновата држава поканета во Алијансата, но како тоа ја зајакнува безбедноста на Америка (или Европа)"?По широката експликација за историјата на Балканот, војните во екс Југославија „The American Converсsative" забележува дека откако членовите на Алијансата ја одобрија поканата за Скопје да влезе во НАТО, пратеникот Артан Груби изјавил „нашиот сон се оствари. Предолго сме во салата за чекање", поради недобиената покана на самитот на НАТО во Букурешт во 2008 година.Македонската министерка за одбрана, Радмила Шеќеринска, изјавила: „Со членството во ...
| | веќе видена | слични

Во тој контекст уште позбунувачка е и дилемата што ја наметна и самиот Трамп, за тоа чии „синови“ всушност треба да ги бранат интересите на земјите-членки на Алијансата и да ја спроведуваат нејзината стратегија Помалку од две седмици од последниот самит на НАТО во Брисел се чини најчесто поставувана дилема во светскaта и регионална стручна јавност е дали најмоќната воено-политичка алијанса во овие моменти ја преживува можеби најголемата криза од основањето. Светските медиуми по состанокот, кој мина турбулентно, напишаа дека има недоразбирања, но целосен раздор во Алијансата засега нема. Сѐ почна кога генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на почетокот на самитот изјави дека не е напишано на камен дека трансатлантската врска ќе преживее засекогаш. Генералниот секретар додаде и дека новите политики засега го имаат поделено НАТО и дека со заеднички сили членките ќе се обидат да најдат излез од моменталните несогласувања, велејќи дека на Европа и на Северна Америка им е потребна блискост како никогаш ...
| | веќе видена | слични

Некои дипломати велат дека зголемувањето на разликата меѓу Германија и нејзините соседи е исто толку сериозно како проблемот меѓу Европа и американскиот претседател Претседателот Доналд Трамп ја засили неговата критика за германската канцеларка Ангела Меркел, велејќи дека нејзината имиграциона политика е катастрофална за Европа. „Ангела беше ѕвезда додека да дозволи милиони луѓе да влезат во Германија“, рече Трамп во интервју за телевизијата „Фокс њуз“. Неговите забелешки доаѓаат по неговата посета на Европа минатата недела, критикувајќи ја Германија за зависност од евтина руска енергија, додека очекува од Америка да продолжи да ја штити Европа. Неговите коментари предизвикаа зголемена загриженост во Европа, но, не низ цела Европа. Некои германски соседи го поддржуваат во неговите критики. Германскиот министер за надворешни работи Хаико Мас изјави дека Германија „повеќе не може да се потпре на Белата куќа“. Британскиот критичар Даниел Џонсон вели дека тој не претставува закана само за Аталантската алијанса, ...
| | веќе видена | слични

Темата поврзана со барањата на американскиот претседател Доналд Трамп за зголемување на воените издатоци на членките на сојузот од два на четири проценти од бруто-домашниот производ (БДП) не излегува од фокусот на светската јавност и сѐ повеќе добива на тежина не само во земјите-членки туку и кај кандидатите за идно членство, меѓу кои е и Република Македонија. Предлогот на американскиот претседател Доналд Трамп беше изнесен на последниот самит во Брисел, на кој од 29-те челници на земјите-членки на НАТО, тој побара тие двојно повеќе и за многу пократко време да извршат зголемување на одбранбени издвојувања отколку што тоа беше договорено на самитот во Велс пред четири години. Најновите информации на оваа тема се поврзуваат со вчерашната изјава на Трамп за телевизијата Фокс њуз, во која уште еднаш ги повика членките на НАТО да почнат да ги покриваат трошоците за функционирањето на воената алијанса. – Ние плаќаме 91 процент од трошоците за чување на Европа. НАТО е одлична институција, но ѝ помага на Европа ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Претседателот на САД Доналд Трамп смета дека лично тој е заслужен за силата на НАТО, организација која досега честопати ја критикуваше. Организацијата на Северноатлантскиот договор подобро се финансира „само поради мене", напиша Трамп на Твитер. „Имав одличен состанок со НАТО", напиша американскиот претседател за неодамнешните средби со сојузниците од Алијансата. „НАТО беше слаб, сега е повторно силен (лошо за Русија). Медиумите само говорат дека сум бил непристоен кон лидерите, никогаш не ги спомнуваат парите!", напиша Трамп. Претходно денеска, во интервју за Фокс Њуз, Трамп повторно ги повика членките на НАТО да почнат да ги покриваат трошоците за функционирањето на воената алијанса. - Ние плаќаме 91 процент од трошоците за чување на Европа. НАТО е одлична институција, но и помага на Европа многу повеќе отколку што ни помага на нас, изјави Трамп, додавајќи дека обезбедил воени расходи од другите членки на НАТО во износ од 41 милијарда долари, со можност таа бројка да се искачи на 100 милијарди.
| | веќе видена | слични

Организацијата на Северноатлантскиот договор подобро се финансира „само поради мене”, напиша Трамп на Твитер. – Имав одличен состанок со НАТО, напиша американскиот претседател за неодамнешните средби со сојузниците од Алијансата. – НАТО беше слаб, сега е повторно силен (лошо за Русија). Медиумите само говорат дека сум бил непристоен кон лидерите, никогаш не ги спомнуваат парите!, напиша Трамп.
| | веќе видена | слични

Човек од насловните страници: Доаѓањето на американскиот претседател Доналд Трамп во Европа секако беше светски настан број еден за минатата недела. Претседателот на САД ги оправда сите очекувања на противниците на старата дипломатска школа во која многу се зборува, а всушност малку се кажува и најважните политички пораки се скриени меѓу редовите. Како на Самитот на НАТО во Брисел, така и при посетата на Велика Британија, Трамп беше брутално директен. Критикуваше, се закануваше, исмеваше, знаеше да „тропне“ нешто па потоа несмасно да се извинува... Откако го напушти Брисел по крајот на Самитот на западната алијанса и замина за Лондон, веројатно ниту еден од лидерите на државите кои се американски сојузници не можеше мирно да спие. Тие што беа пофалени секако очекуваа нешто повеќе од само убави зборови, додека тие што беа критикувани заминаа дома да ги залечат раните и да бараат одговор на забелешките на Трамп. Американскиот претседател секако беше задоволен. Неговото најново европско шоу беше многу успешно, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Уставниот суд за Канал 5 брифираат дека селективноста на амнестијата е основата врз која ќе се оценува дали Законот за амнестија е во согласност со Уставот, ...
сите 345 | | | веќе видена

Навивачката група „Шверцери“ реагира на, како што велат тие, медиумската хајка по одбележувањето на 30-годишнината од своето постоење во Македонскиот народен ...
сите 271 | | | веќе видена

Поминуваат точно 24 часа од последниот мој јавен настап каде отворено побарав од Заев и власта да се согласат да овозможиме законски измени со кои политичари ...
сите 185 | | | веќе видена

По добиената покана од премиерот Заев за средба со граѓанските организации, кои во петокот го одржаа големиот Марш против загаденоста на воздухот, тие се ...
сите 81 | | | веќе видена

Без оглед на се што сте слушнале, идејата да останете во добри односи со поранешниот партнер никако не е добра идеја, покажало едно психолошко истражување. ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НАТО сојузниците ги прифатија барањата на Трамп – Сите ќе плаќаат повеќе

Од:
До кого (е-маил):
Порака: