Владата даде позитивно мислење за повеќе измени на законски решенија

3 копии

На предлог на Собранието, Владата на денешната седница даде позитивно мислење за повеќе измени и дополнувања на законски решенија. Меѓу нив, како што соопшти владината прес-служба, се предлог- законот за измени и дополнување на законите за лекови и медицински помагала, за санитарни и здравствени инспекторати, за јавни набавки, за инспекциски надзор, за основање на Агенција за промоција и поддршка на туризмот во земјава. За предлог законот за изменување и дополнување на Законот за минерални суровини, Владата дополнително ќе се произнесе. извор: Makfax
| | веќе видена | слични
2 копии

Реформите во правосудството и целосното спроведување на Охридскиот рамковен договор и градење на граѓанска држава и етничка кохезија и Предлог одлуката за ...
| | веќе видена | слични
3 копии
4 копии
10 копии

Собранието денеска ќе ја одржи 45. седница. На дневен ред се предлог-законите за странци, за енергетика, измените и дополнувањата на Законот за лековите и ...
| | веќе видена | слични

На дневен ред на Комисијата за здравство е Предлог - закон за изменување и дополнување на Законот за лековите и медицинските средства во прво читање. Пратениците од Комисијата за европски прашања во прво читање ќе ги разгледаат предлог-законите за енергетика и за странци. Предлог-законот за енергетика во прво читање е на дневен ред и на Комисијата за економски прашања. На дневен ред на Комисијата за транспорт, врски и екологија во второ читање ќе бидат разгледани предлозите-закони за изменување и дополнување на Законот за електронско управување,  на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, за Законот за основање на Јавно претпријатие Македонска радиодифузија. На дневен ред во второ читање се и предлозите закони за изменување на законите за животната средина и за заштита на природата. Законодавно-правната комисија ќе одржи три седници, 60., 63. и 65. Седница денеска ќе одржи и Националниот совет за евроинтеграции, на чиј дневен ред е Извештајот на Европската комисија за Република Македонија за 2018 ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Епидемијата на сипаници во американската држава Њујорк достигна ниво кое не е забележано во САД во текот на последните 25 години, пишува АП.Официјалните лица ...
сите 244 | | | веќе видена

Бројот на загнатите во терористичките напади во Шри Ланка чија цел беа цркви и хотели за време на празнување на Велигден во оваа земја, се зголеми на 310 лица, ...
сите 326 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 187 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 201 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Владата даде позитивно мислење за повеќе измени на законски решенија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: