Матис: САД ќе и помогнат во модернизација на хрватската армија

2 копии

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис синоќа во Загреб изјави дека Хрватска е „докажан американски сојузник“ и вети помош во модернизацијата на хрватската армија. Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис синоќа во Загреб изјави дека Хрватска е „докажан американски сојузник“ и вети помош во модернизацијата на хрватската армија. Матис на средбата со хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ нагласи дека е задоволен што повторно е во земја „која е докажана американска сојузничка и која има респектабилна војска“. Тој ги пофали одлуките на хрватскиот државен врв за набавката на нова воена опрема и вети помош за понатамошната модернизација на хрватската армија. Пленковиќ изрази задоволство од „одличните и пријателски односи помеѓу Хрватска и САД. Матис вчера допатува во Загреб по Самитот на НАТО во Брисел.
| | веќе видена | слични

Американскиот секретар за одбрана, Џејмс Н. Матис, ја потврди „нераскинливата трансатлантска врска“ меѓу САД и Европа и ја истакна трајната посветеност на САД на мирот и просперитетот на континентот за време на состанокот на министерот за одбрана на САД и Јадранската повелба во Загреб. „Денеска сум тука за да ја зајакнам заложбата на Америка за безбедноста и стабилноста на југоисточна Европа“, рече Матис. Јадранската повелба беше основана во 2003 година започнаа од САД, Албанија, Хрватска и Македонија како основачки членови. Подоцна се прошири и ги вклучи Босна и Херцеговина и Црна Гора како членови, а Косово, Србија и Словенија се набљудувачи. „САД остануваат посветени на југоисточна Европа, а оние кои сакаат да не поделат нема да успеат“, рече американскиот министер за одбрана Џејмс Матис во Загреб вчера на почетокот на состанокот на министрите за одбрана на Американско-јадранската повелба во Загреб. Необично е што американскиот секретар за одбрана не допатува и во Скопје со оглед на тоа што Македонија ...
| | веќе видена | слични

Вашингтон и НАТО до заби ќе ги вооружат сите НАТО земји кои се во опкружувањето на Србија.Американскиот министер за одбрана Џејмс Матис од НАТО самитот во Брисел во четвртокот навчер право стигнал во Загреб со порака: Вашингтон и НАТО до заби ќе ги наоружа сите НАТО земји во опкружувањето на Србија.Матис се состанал со хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, пред кој констатирал дека хрватска има ресектабилна војска.- И честитам на Хрватска во одлуката да набави нова воена опрема, ветувам дека ќе учествуваме во сите следни чекори во воружување – рекол Матис.Нешто подоцна, американскиот министер се сретнал и со министерот на Црна Гора Предраг Бошковиќ, кој исто така му ветил целосна помош од Вашингтон и НАТО во наоружување.- Тоа е одреден притисок на Србија по прашањето за влез во НАТО и порака дека само така може себе си да си осигура целосна безбедност и стабилност. Се поставува прашањето зошто некоја држава дополнително да се вооружува и во тој случаи има некои територијални претензии – вели деканот на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Министерот за одбрана на САД, Џејмс Матис изјави дека активностите на Русија во Југоисточна Европа имаат дестабилизирачки карактер. - Активностите на Русија во Југоисточна Европа се дестабилизирачки фактор. Тие (Русите) ја поткопуваат демократската структура на земјите (од тој регион) преку ширење лажни информации, економски мерки и мешање, рекол Матис во разговор со новинарите на пат од Хрватска за Норвешка , објави прес-службата на Пентагон. Во Загреб Матисе се сретна со министрите за одбрана на земјите од Јадранската повелба. Иницијативата беше формирана во 2003 година од страна на Албанија, Македонија и Хрватска за да се олесни влезот на овие земји во НАТО. Во 2008 година им се приклучија и Црна Гора и Босна и Херцеговина.
| | веќе видена | слични

Министерот за одбрана на САД, Џејмс Матис тврди дека активностите на Русија во Југоисточна Европа се со дестабилизирачки карактер. „Русите ја поткопуваат демократската структура на земјите (од тој регион) преку ширење лажни информации, економски мерки и мешање“- вели Матис во разговор со новинарите на пат од Хрватска за Норвешка, објави прес-службата на Пентагон. Матис во Загреб се сретна со министрите за одбрана на земјите од Јадранската повелба. Иницијативата е формирана во 2003 година од Албанија, Македонија и Хрватска за да се олесни влезот на овие земји во НАТО. Во 2008 година им се приклучија и Црна Гора и Босна и Херцеговина.
| | веќе видена | слични

Поканата за Македонија во НАТО значи дека САД- Јадранската повелба ја исполнува својата мисија. A5 функционира затоа што сме едни на други поддршка. САД се партнер на регионот и тоа партнерство ќе продуцира појак НАТО сојуз но и појак Балкан.
| | веќе видена | слични
5 копии

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска во Загреб учествуваше на посебниот министерски состанок на САД – Јадранската повелба, прв состанок на кој Македонија како една од земјите-основачи на иницијативата, доаѓа со покана за членство во НАТО. Како што соопшти Министерството за одбрана, Шекеринска доби честитки за пробивот на Македонија кон Алијансата од американскиот секретар за одбрана Матис, од копретседавачите со состанокот, министрите за одбрана на Хрватска, Крстичевиќ и на Црна Гора, Бошковиќ, од колешките од Словенија, Албанија и БиХ, Андреа Катич, Олта Џачка и Марина Пендеш. Секретарот за одбрана на САД Матис, упати честитки за постигнатиот договорот меѓу Македонија и Грција, кој, рекол, доведе до формална покана за почеток на пристапните разговори за членство на Македонија во НАТО. Заблагодарувајќи се на честитките, Шекеринска рече дека поканата за Македонија во НАТО докажува дека САД – Јадранската повелба ја исполнува својата мисија. Учеството на американскиот колега Матис на состанокот, ...
| | веќе видена | слични

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска во Загреб учествуваше на посебниот министерски состанок на САД – Јадранската повелба. Министерката Шекеринска доби честитки за пробивот на Македонија кон НАТО од американскиот секретар за одбрана Матис, од копретседавачите со состанокот, министрите за одбрана на Хрватска, Крстичевиќ и на Црна Гора, Бошковиќ, од колешките од Словенија, Албанија и БиХ, Андреа Катич, Олта Џачка и Марина Пендеш.Секретарот за одбрана на САД Матис упати честитки за постигнатиот договорот меѓу Македонија и Грција, кој како што рече, доведе до формална покана за почеток на пристапните разговори за членство на Македонија во НАТО.Заблагодарувајќи се на честитките, министерката Шекеринска рече дека поканата за Македонија во НАТО докажува дека САД – Јадранската повелба ја исполнува својата мисија. Таа рече дека учеството на американскиот колега Матис на состанокот ја потврдува поддршката на САД на регионот.„Македонија доби голема поддршка од вас, од членките на САД – Јадранската ...
| | веќе видена | слични

Останато

Иран ќе се врати на ситуацијата пред нејзиниот нуклеарен договор со светските сили, ако европските земји не ги исполнат своите обврски, изјави во понеделникот ...
сите 120 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 152 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 90 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 181 | | | веќе видена

Новак Ѓоковиќ во неделата оствари еден од најголемите успеси во својата кариера, бидејќи успеа да добие драматичен меч против миленикот на публиката во Лондон, ...
сите 268 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Матис: САД ќе и помогнат во модернизација на хрватската армија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: