Скандалозни обвинувања на Судот: Адвокатите на Рамковски прават списоци на судии за отстрел!

Според Основниот суд Скопје 1, независноста на судиите во случајот „Пајажина“ ја загрозиле адвокатите на одбраната, „самопрогласените експерти“ и медиумите, а за масовното кршење на пресумпција на невиноста на обвинетите и за нехуманото држење бремени жени и тешко болни лица во притвор, во соопштението нема ниту збор. Адвокатите на осомничените во случајот „Пајажина“ им се заканувале на судиите со „списоци за отстрел“, им правеле притисок, а „самопрогласени експерти“ давале паушални оценки и мислења, без увид во конкретниот предмет. Ова скандалозно обвинување го изнесе вчера Основниот суд -Скопје 1 и побара почитување на правата на обвинетите, а им порача на медиумите при известувањето да ги почитуваат судиите и независноста на судството. - Некои од адвокатите на одбраната вршат постојан и секојдневен притисок врз судиите кои постапуваат во случајот, во правец на донесување посакувани одлуки, различни од веќе донесените, со закани дека ќе бидат решени во согласност со веќе направени списоци за ...
| | веќе видена | слични

Со скандалозното соопштение на Основниот суд Скопје 1, со кое се врши директен притисок врз одбраната на обвинетите во случајот „Пајажина“ и се забранува јавното изразување на стручњаците, директно се гази и не се почитува највисокиот правен акт во државата - Уставот. Така реагира интелектуалната јавност на завчерашното соопштение на претседателката на судот Лидија Неделкова, која ги обвини адвокатите дека им се заканувале на судиите со разрешување, а воедно и им забрани на стручњаците да ги коментираат судските одлуки. - Со своето јавно соопштение, судиите од Основниот суд Скопје 1 го прекршуваат членот 16, со кој се гарантираат слободата на мисла и јавно изразување на мислата, слободата на говорот, јавниот настап и јавното информирање, како и слободниот пристап кон информациите и слободата на примање и пренесување информации. Според тој член, цензурата во Македонија е забранета. Токму овие слободи се во функција на владеење на правото, а не во функција на затскривање на незаконитоста - објаснува Мирјана ...
| | веќе видена | слични

Препукувањата на релација кривичен суд - адвокати, кои почнаа уште од притворањето на сопственикот на телевизија А1, Велија Рамковски, и на уште 13 други во случајот „Пајажина“, преминуваат во вистинска војна. Според судот, недоразбирањата почнале оној момент кога бранителите на осомничените почнале да изнесуваат во јавноста детали од истрагата. Но, според адвокатите, токму државните институции биле тие што го пречекориле дозволеното и први почнале со изнесување детали од случајот. Официјалното соопштение што судот завчера го лиферуваше во јавноста ги изненади адвокатите. Во него кривичниот суд наведе дека „јавноста треба да биде запознаена оти некои од адвокатите на одбраната вршат постојан и секојдневен притисок врз судиите што постапуваат во овој случај во правец на донесување посакувани одлуки, различни од веќе донесените, со закани дека ќе бидат разрешени согласно со веќе направените списоци за „отстрел“. Адвокатите на Велија Рамковски и на другите обвинети во овој случај се на став дека ниту некој ...
| | веќе видена | слични

Откако обвини дека адвокатите од случајот „Пајажина“ им се закануваат на судиите и прават списоци за нивни отстрел, претседателката на судот Лидија Неделкова одбива да каже факти и детали - кои судии добиле закани. Истражниот судија Туфегџиќ, кој ја води истрагата за вработените од „Перо Наков“, денеска доби награда за најтранспарентен судија за односи со јавност. Но, не беше транспарентен кога требаше да одговори дали некој адвокат му се заканувал. „Не денеска имам работа брзам. Вчерашното соопштение сметам дека беше доволно, сега за сега. Тоа е мојата проценка. Дополнително се ќе ви кажам, вчера ви објаснив“, изјави Лидија Неделкова. „Не го коментирам тој дел, денес ако може да разговараме за настанот, во врска со тој дел ќе се обратите кај претседателот на судот“, вели Туфегџиќ, истражен судија. Реакцијата на Кривичниот суд дојде непосредно откако им беше продолжен притворот за уште 30 дена на вработените од „Перо Наков“. По ова, уште еден притворски случај ја разбранува јавноста - првообвинетиот ...
| | веќе видена | слични

Претседателката на судот Лидија Неделкова не сака да открие кој кому се заканувал во процесот за “Пајажина“. Единствениот одговор беше дека ќе организира прес конференција за да соопшти кои адвокати се повикале на списоци за отстрел и се заканувале на судиите во предметот за “Перо Наков“. “Не можам сега ништо да откријам, само ке кажам дека ке имаме прес“- изјави Лидија Неделкова, претседател на Основен суд Скопје 1. Истражниот во “Пајажина“, Туфегџиќ, еден од можните судии кои примал закани од адвокати за да донесе поинаква одлука околу притворот на Велија Рамковски и неговите соработници, не сака да коментира. “Не би сакал за тоа, тоа кај претседателката“- изјави Владимир Туфегџиќ, истражен судија во “Пајажина“. Тој тврди дека не раководи со службата за односи со јавноста во судот и дека не го напишал соопштението во кое стои дека адвокатите се однесуваат агресивно во судот. Со секторот раководела Лидија Неделкова. Оттаму и дилемата- зошто еден од тројцата наградени портпароли за транспарентност во ...
| | веќе видена | слични

Не запираат скандалозните потези на скопскиот кривичен суд за случајот „Пајажина“, од каде што преку соопштение вчера обвинија дека адвокатите им се заканувале на судиите и правеле списоци за нивен отстрел. Откако неосновано одлучија да го продолжат притворот на Велија Рамковски и на останатите 13 управители, вчера, по урнекот на власта, се прогласија и за надлежни да ги оценуваат работата на медиумите и коментарите на стручњаците, кои ги ловат нивните грешки. Судот отиде дотаму што оцени дека, наместо судска, се водела медиумска и улична постапка за случајот. „Јавноста треба да знае дека некои од адвокатите на одбраната вршат постојан и секојдневен притисок врз судиите кои постапуваат во овој случај во правец на донесување посакувани одлуки, различни од донесените, со закани дека ќе бидат разрешени во согласност со веќе направени списоци за ‘отстрел‘“, се наведува во соопштението на скопскиот Кривичен суд. Адвокатите се крајно изненадени од соопштението и истакнуваат дека се вчудовидени од таквата ...
| | веќе видена | слични

Некои од адвокатите на одбраната вршеле постојан и секојдневен притисок врз судиите што постапуваат во случајот „Пајажина“, со цел донесување посакувани одлуки, различни од веќе донесените, со закани дека ќе бидат разрешени согласно со веќе направените списоци за ’отстрел’“. Ова го тврди Кривичниот суд, кој вчера на својата официјална веб-страница лиферуваше соопштение со кое упатува апел до бранителите „одбраната да ги почитува и да ги штити правата и интересите на обвинетите во законска и судска постапка“. Судот смета дека за случајот „Пајажина“ биле изнесувани невистини, и тоа од некои од учесниците во постапката, а таквите невистини биле пренесувани и коментирани од некои медиуми. „За времетраењето на истрагата и воопшто за сите дејствија што се преземаат во оваа и во секоја судска постапка, единствено овластено лице за давање информации согласно со Законот за судови и Судскиот деловник е претседателот на Судот или лице определено од него. Текот на судските дејствија, содржината на доказите и одлуките ...
| | веќе видена | слични

Адвокатите на одбраната во случајот „Пајажина“ да се однесуваат професионално и да не изнесуваат во јавноста информации од истражната постапка, побара вчера Основниот суд Скопје 1 - Јавноста треба да знае дека некои адвокати на одбраната вршат постојан притисок врз судиите што постапуваат во овој случај во правец на донесување посакувани одлуки, различни од веќе донесените, со закани дека ќе бидат разрешени во согласност со веќе направени списоци за „отстрел“ - се вели во соопштението на канцеларијата за односи со јавноста на судот.
| | веќе видена | слични

Останато

Овој предлог за доверба е поврзан со тоа дали се согласуваме или не со Договорот од Преспа, затоа сме принудени да не дадеме глас за доверба, рече лидерот на ...
сите 554 | | | веќе видена

Министерството за надворешни работи на Република Македонија, на шефот на Канцеларијата за врски на Грција во Република Македонија, му беше предадена Вербална ...
сите 229 | | | веќе видена

Во грчкиот парламент започна расправа за гласање на доверба на владата на Алексис Ципрас, по заминувањето од владиниот кабинет на коалицискиот партнер и ...
сите 59 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скандалозни обвинувања на Судот: Адвокатите на Рамковски прават списоци на судии за отстрел!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: