Европа ни го плесна уште еднаш

Како проблеми се наведени и недостигот од политички дијалог, политизираната администрација, загрозување на меѓуетничките односи преку проекти како „Скопје 2014“, дискриминација на сексуална основа, како и нападите врз невладините организации. Жестоки критики за загрозената слобода на медиумите, за нетранспарентната поделба на буџетски пари во одредени медиуми и за мешањето на власта во судството стигнаа вчера од Европскиот парламент на адреса на македонската влада. Ова се само дел од негативните забелешки кои се нотирани во извештајот на оваа институција за Македонија, кој вчера пред членовите на Комисијата за надворешна политика на ЕП во Брисел го презентираше Зоран Талер, известувачот за Македонија. Како проблеми се наведени и недостигот од политички дијалог, политизираната администрација, загрозување на меѓуетничките односи преку проекти како „Скопје 2014“, дискриминација на сексуална основа, како и нападите врз невладините организации. Талер за Дојче веле рече дека случувањата со А1 телевизија ...
| | веќе видена | слични

Жестоки критики за загрозената слобода на медиумите, политичкото влијанија врз судството, недостигот од политички дијалог, како и за погрешниот правец во кој се движи македонската надворешна политика по воспоставувањето дипломатски односи со Зимбабве, се содржани во нацрт-извештајот за Македонија за кој вчера расправаше Европскиот парламент. Известувачот за Македонија, словенечкиот пратеник Зоран Талер, кој го подготви извештајот, нагласува дека земјата, дефинитивно, бележи влошување на реформскиот процес, но има и загрозување на меѓуетничките односи со проекти како што е „Скопје 2014“. Единствената позитивна работа од овој извештај е што Парламентот уште еднаш побара од Европскиот совет Македонија да добие датум за почеток на преговорите. - Развојот на настаните во текот на последните недели е загрижувачки. Тоа значи дека се бележи негативен тренд кога станува збор за политичкиот дијалог и за медиумските слободи во земјата, независноста на судството и неселективноста на одредени мерки од официјалните ...
| | веќе видена | слични

Македонија вчера доби укор и од евро-пратениците во Брисел, докажани пријатели на земјата. Во расправата за еден од најкритичките извештаи за напредокот на Македонија кон ЕУ, за прв пат беше посочена ВМРО-ДПМНЕ како фактор кој создава ѕид кон соседите и измислува непријатели. Наместо поука, премиерот Груевски со нова дисквалификација, - Зоран Талер ја критикувал Македонија бидејки бил левичар. Серијата остри критики за властите во Македонија кои дојдоа од европратениците, треба да се сфатат сериозно, а премиерот треба да престане со политичка дискфалификација на неистомислениците, порачуваат експертите. Вчера од Брисел потпретседателот на делегацијата на Европскиот Парламент за југоситочна Европа, Јелко Кацин, порача Во основа ако се работи за ваков тип на генерални критики, не само за еден единечен случај или една изјава, тоа понатаму носи проблеми на внатрешно политички план, вие ќе треба пред електоратот да објасните зошто толку многу критики во еден подолг временски период. ВМРО-ДПМНЕ конечно да се ...
| | веќе видена | слични

Талер својот последен извештај го напишал врз основа на неколку брифинзи од канцеларијата на Ерван Фуере. Евроамбасадорот, како што откриваат европратениците, му испратил писма напишани од Бранко Героски и од група новинари на А1-телевизија Групата „Пријатели на Македонија“ ја сочинуваат петнаесетина европратеници, меѓу кои и Талер Зоран Талер, словенечкиот европратеник и специјален известувач на Европскиот парламент за Македонија, и припаѓа на левата опција што често пати знае да има свое влијание врз одредени изјави или извештаи, но се надеваме дека тој сепак ќе остане пријател на Македонија. Ова го изјави премиерот Никола Груевски откако вчера во Европскиот парламент во Брисел се отвори жестока дебата за последниот извештај на европратеникот. Талер кон крајот на минатиот месец во нацрт-извештајот за политичките состојби во државава даде остри оцени за непочитување на слободата на медиумите, независноста на судството и на политичкиот дијалог, со што документот стана еден од најкритично настроените акти ...
| | веќе видена | слични

Македонија е млада земја со млади политичари, но тие би требало во вториот мандат да се запрашаат зошто веќе шест години минуваат без датум за почнување на преговорите за членство во ЕУ Ова, како што јавува Радио Слободна Европа, го изјави потпретседателот на делегацијата на Европскиот парламент за Југоисточна Европа, Јелко Кацин, на вчерашната расправа во Брисел за напредокот на Македонија во 2010 година. - Во последните неколку години, политичката елита изгради непотребен идеолошки ѕид меѓу граѓаните и соседите, ѕид што се вика Александар Македонски, кој ја труе атмосферата и го спречува реалниот поглед на сегашноста и на иднината на земјата. Време е владејачката коалиција на ВМРО-ДПМНЕ конечно да се разбуди, да ги запре нападите врз сите и да престане да измислува непријатели - изјави Кацин.
| | веќе видена | слични

Ситуацијата во Македонија не е црно-бела. Дајте да не гледаме на партиската припадност. Општеството е комплексно и потребно му е усогласен став ако сакаме да дојде до позитивен развој , повика Талер во дебатата за Нацрт-резолуцијата за нашата земја во која се бара отворање пристапни преговори Името падна во сенка на внатрешните политички проблеми. Вака може да се резимира дебатата за време на првото читање на Нацрт-резолуцијата на европскиот пратеник Зоран Талер вчера во Европскиот парламент (ЕП) во Брисел. Практично без исклучок и без партиска поделба пратениците од Комисијата за надворешни работи (КНР) го поддржаа нацртот на Талер повикувајќи го пред с` Советот на министрите да отвори пристапни преговори со Македонија, а ја критикуваа Македонија за недостигот од политички дијалог и недоволната слобода на медиумите. Спорот за името остана во заднина на жешката политичка атмосфера во земјата. Претседавачот на КНР дебатата ја отвори со напомена дека развојот на настаните во Македонија е загрижувачки. Воведен ...
| | веќе видена | слични

Брисел - Македонија веднаш да ги почне преговорите за членство во ЕУ, се бара во нацрт-резолуцијата подготвена од европратеникот Зоран Талер, која треба да се најде на гласање во ЕП во март. Тој ги повика шефицата на дипломатијата, Кетрин Ештон, и еврокомесарот, Штефан Филе, поактивно да се вклучат и да го пресечат Гордиевиот јазол со името. Во резолуцијата, и покрај позитивната препорака, се изразува голема загриженост поради недостигот од политички дијалог во државата, кој доведе до бојкотот на парламентот од опозицијата, од зависноста на судството и од загрозувањето на медиумските слободи. Талер особено инсистираше на улогата на специјалниот претставник на ЕУ во Македонија, Ерван Фуере, кој, според него, „од сесрце, секојдневно, дење и ноќе“ вложува напори за Македонија да напредува на патот кон ЕУ. Но, за жал, додава, тој беше изложен на напади, што не е добро. Одблокирањето на сметките на медиумите од „Перо Наков“ за Талер претставува позитивен развој и знак дека државата се залага за слобода на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во нападите на бомбаши самоубијци во цркви и луксузни хотели на Велигден , биле убиени 253 ,а не 359 лица. До сега службената бројка на загинати беше 359 лица, ...
сите 523 | | | веќе видена

Донациите собрани за обнова на Богородичната црква во Париз, според првичните проценки, далеку ги надминуваат трошоците за поправка. Од минатата недела, кога ...
сите 183 | | | веќе видена

Резултатите од испитувањето на јавното мислење за првиот круг од претседателските избори на агенцијата „Маркет вижн" беа најблиску до она што е објавено како ...
сите 30 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 159 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Европа ни го плесна уште еднаш

Од:
До кого (е-маил):
Порака: