Комисијата лустрираше двајца кандидати за пратеници

4 копии

Двајца од кандидатите за пратеници на претстојните предвремени парламентарни избори соработувале со тајните служби а за други двајца комисијата го одложи одлучувањето, поради дополнителна проверка на податоците Комисијата за лустрација на денешната седница одлучила дека изјавите на двајца кандидати за пратеници не се совпаѓаат со податоците што ги поседува комисијата. За останатите седум од вкупно 11 кои беа предмет на проверка на Комисијата, таа одлучила дека не соработувале со тајните служби, односно нивните имиња или се совпаѓале со исти имања на други лица или, пак, биле следени од службите но не било најдено соработничко досие. Претстедателот на Комисијата за лустрација, Томе Аџиев, не открива на која политичка партија и’ припаѓаат двајцата кандидата за пратеници, но неофицијално се дознава дека станува збор за еден кандидат Македонец и еден Албанец,, од помалите опозициски партии. За него не е симптоматично тоа што седницата се одржувана два дена пред изборите и негира одработува некаква ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Двајца кандидати за пратеници од опозицијата биле соработници на тајните служби, потврди Комисијата за верификување на фактите. Комисијата пронајде еден кодош во коалицијата на СДСМ. Тој е кандидат во петтата изборна единица и е лидер на помала партија. Вториот соработник на службите е од албанскиот политички блок. Носител е на листа за една од албанските партии во опозиција. Останатите деветмина за кои постоеше сомнеж, најверојатно, само биле следени од службите. За уште еден кандидат Комисијата ќе одлучува постизборно. Двајцата нови соработници нема да можат да ги верификуваат пратеничките мандати бидејќи решението на Комисијата е пречка за извршување јавна функција. Досега се откриени и завршени и три други случаи. Уставниот судија Трендафил Ивановски беше разрешен од функцијата и покрај жалбените постапки. Советникот Слободан Угриновски сам се повлече од советничкото место во Град Скопје. Лустриран беше и еден пензиониран врховен судија од Битола, чијшто идентитет не е откриен.
| | веќе видена | слични

Комисијата за верификација на фактите потврди денеска дека двајца кандидати за пратеници биле соработници на тајните служби и ако го добијат мандатот на изборите од 5 јуни нема да можат да ја вршат функцијата пратеник бидејќи тоа не им ги дозволува законот. Неофицијално се дознава дека еден од нив е Албанец, а другиот Македонец. Еден е носител на листата, а другиот е во средина на листата за пратеници. Но, официјално во Комисијата за верификација на фактите не кажуваат од која политичка партија доаѓаат двете лица. Во согласност со законот, двајцата кандидати за пратеници во рок од пет дена ќе треба да се изјаснат дали ја прифаќаат одлуката на Комисијата или ќе останат на изјавата дека не биле соработници. Претседателот на Комисијата за лустрација Томе Хаџиев, рече дека Комисијата разгледува и двајца други кандидати кај кои дополнително треба да се утврди документацијата
| | веќе видена | слични
4 копии

Комисијата за лустрација на денешната седница заклучила дека двајца кандидати за пратеници за претстојните парламентарни избори биле соработници со тајните служби. Лустраторите ги разгледуваат досијеата на уште тројца кандидати за пратеници за кои има сомневање дека... Комисијата за лустрација на денешната седница заклучила дека двајца кандидати за пратеници за претстојните парламентарни избори биле соработници со тајните служби. Лустраторите ги разгледуваат досијеата на уште тројца кандидати за пратеници за кои има сомневање дека биле соработници. - За двајца носители на јавна функција донесовме заклучок дека изјавата не им одговара со податоците со кои располага Комисијата. За двајца кандидати за пратеници, пак, одложивме бидејќи има уште некој податок да се доиспита, а за едно лице дополнително ќе разгледуваме бидејќи го добивме дополнително тој податок, изјави за МИА, Томе Аџиев од Комисијата за лустрација. По првичната проверка, од Државниот архив ја известиле Комисијата за лустрација дека 12 ...
| | веќе видена | слични

Двајца кандидати за пратеници соработувале со тајните служби, а во изјавите за верификација го тврделе спротивното. Комисијата за лустрација денеска донесе одлука со која ги отфрли нивните изјави дека не соработувале. Двајцата ќе бидат известени и во наредните 5 дена имаат право да извршат увид во документацијата за нивното соработничко минато. Во меѓувреме комисијата добила информации дека уште еден кандидат, 12-ти по ред е сомнителен и отвориле случај и за него. Досега се проверени 11 кандидати за пратеници бидејќи нивните имиња биле откриени во архивските списи на тајните служби. -За двајца кандидати ќе има дополнителни проверки. За 9 одлучувавме, на седдумина им се потврдени изјавите бидејќи или нивните имиња се поклопувале со имиња на други соработници или пак било во својство на следен или жртва во досието. На двајца не им ги потврдивме изјавите за верификација бидејќи содржината не одговараше со содржината на информациите кои ги имаше комисијата, изјави Томе Аџиев, Претседател на ...
| | веќе видена | слични

Лустраторите документите за кандидатите за пратеници, кои имале соработнички досиеа, ги добиле од ДБК и државниот архив. Другите за кои постоеше сомнеж најверојатно биле само следени од службите. Лустраторите најавија дека за уште еден кандидат ќе одлучуваат постизборно. Двајцата новооткриени соработници нема да можат да ги верификуваат пратеничките мандати, бидејќи решението на комисијата за лустрација не дозволува извршување на јавна функција. 3 други случаи до сега беа детектирани и се завршени. Уставниот Судија Трендафил Ивановски беше разрешен од Собранието откако ги помина сите жалбени инстанци. Советникот Слободан Угриновски сам се повлече од Градот Скопје. Лустриран беше и еден пензиониран Врховен Судија кој не го откри својот идентитет.
| | веќе видена | слични

Двајца од кандидатите за пратеници на претстојните предвремени парламентарни избори соработувале со тајните служби, потврди за Нетпрес претседателот на Комисијата за лустрација Томе Аџиев. Комисијата за лустрација ги провери 11 -те потенцијални соработници со тајните служби кои се на кандидатските листи за пратеници за претстојните парламентарни избори. Комисијата за лустрација одлучила дека изјавите на двајца кандидати за пратеници не се совпаѓаат со податоците што ги поседува комисијата. Аџиев не соопштува на која политичка партија и припаѓаат кандидатите, истакнувајќи дека тие имаат рок од пет дена да се изјаснат.
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 426 | | | веќе видена

Бегството на екс премиерот Никола Груевски ја заостри политичката реторика помеѓу власта и опозицијата. СДСМ прстот го впери кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Според ...
сите 355 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 286 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 287 | | | веќе видена

Во Министерството за надворешни работи денеска бил повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор ...
сите 245 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

Славниот Борис Бекер го поздрави големиот успех на својот сонардоник Александер Зверев кој успеа да триумфира на завршниот АТП турнир во Лондон. Прво со две ...
сите 205 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Комисијата лустрираше двајца кандидати за пратеници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: