Љубчо Георгиевски предвиде – за 10 години Македонија, албанска држава?


2 копии

Поранешниот премиер на Република Македонија, а сегашен лидер на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски секогаш важел за контроверзен политичар, препознатлив по своите ставови кои во јавноста предизвикуваат лавина од реакции кај домашната и меѓународната сцена. Иако често критикуван, претседателот на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски често во изминатите години излегуваше со ставови, кои беа болни за увото на обичниот граѓанин, иако многу пати се покажаа како точни. Георгиевски во 2013 година во интервју за Бугарскиот весник „Преса“ зборувајќи за демографијата на Република Македонија предупреди дека тој, кој сака да гледа стратешки на Балканот, треба да го има предвид фактот дека во 2020 година ќе треба да ја третира Македонија како четврта муслиманска држава на овие простори, додавајќи дека дотогаш проблемот ќе биде на Македонците, а потоа ќе стане балкански, но и европски проблем. Тој беше познат како поборник на на идејата за создавање на етнички чисти држави на Балканот, иако во тогашното интервју рече дека сепак се откажал ...
| | веќе видена | слични

Качачка процедура, двојни мерила на меѓународната заедница, и создавање на трета албанска држава во регионот се само дел од ставовите на професори, аналитичари и новинари за како што велат незаконскиот и нелегитимн избор на Талат Џафери за претседател на Собранието. Оценувајќи ја како една голема пародија, поранешниот собраниски спикер Љубиша Георгиевски во изјава за Дневник вели дека изборот на Џафери е прекршување на сите деловници и правилници за работа на Собранието и вака не може да помине. Според него, негитимно е немањето на записник од текот на расправата а гласањето и броењето на гласовите не е според правилата. - Со други зборови ова е качачка процедура. Kачаци влегоа во парламентот, си избраа нелегитимен претседател, претходно испеаја химна од туѓа држава на говорница. Најстрашното, пак, е што ако остане Џафери на позицијата, никој не би можел да го спречи, на пример, во даден момент, да прогласи анексирање на Македонија кон Албанија, вели Георгиевски за Дневник. Професорот Љубомир Цуцуловски по ...
| | веќе видена | слични
9 копии

„На сите им ја честитам третата албанска држава во регионот". Ова е првата реченица на поранешниот претседател на Собранието, Љубиша Георгиевски, прашан како го коментира изборот на Талат Џафери за прв човек на законодавниот дом, пишува Дневник.– Целосно е јасно дека изборот на Џафери е прекршување на сите деловници и правилници за работа на Собранието и вака не може да помине. Ова е само една голема пародија, но затоа, пак, на сите сакам да им ја „честитам" третата албанска држава. Ова не е ништо друго само остварување на големиот албански сон, вели Георгиевски за „Дневник".На прашањето, дали и зошто процедурата е нелегитимна, поранешниот претседател објаснува оти сè е незаконско од моментот кога актуелниот претседател Трајко Вељаноски ја затворил седницата. Потоа немањето записник од текот на расправата, и самиот факт што постојниот претседател не ја водел расправата за прогласувањето на Џафери, гласањето и броењето на гласовите, ништо не е според правилата.– Со други зборови ова е качачка процедура. ...
| | веќе видена | слични

– Целосно е јасно дека изборот на Џафери е прекршување на сите деловници и правилници за работа на Собранието и вака не може да помине. Ова е само една голема пародија, но затоа, пак, на сите сакам да им ја „честитам“ третата албанска држава. Ова не е ништо друго само остварување на големиот албански сон, вели Георгиевски за „Дневник“. На прашањето, дали и зошто процедурата е нелегитимна, поранешниот претседател објаснува оти сè е незаконско од моментот кога актуелниот претседател Трајко Вељаноски ја затворил седницата. Потоа немањето записник од текот на расправата, и самиот факт што постојниот претседател не ја водел расправата за прогласувањето на Џафери, гласањето и броењето на гласовите, ништо не е според правилата. – Со други зборови ова е качачка процедура. Kачаци влегоа во парламентот, си избраа нелегитимен претседател, претходно испеаја химна од туѓа држава на говорница. Или како што напиша еден наш поддржувач на „Твитер“, политичар од Грција: со растењето на албанската мафија од која се во опасност ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Западот недвосмислено се труди што поскоро да направи Голема Албанија. Го даде сигналот дека во Македонија дојде погоден момент. Најдоа македонски квислинг – Заев кој по наредба на своите западни господари се одлучи да прифати платформа која потоа постепено ќе ја подели Македонија, пишува Емил Влајки за Правда.рс. Заев, со својата лажна програма само успеа да добие некои гласачи, а кога ја обелодени својата вистинска, издајничка програма, македонскиот народ се дигна скоро во сите градови од земјата. Среќа што македонскиот претседател сфати за што се работи, па одби да му го даде мандатот на Заев и храбро одолеа на притисоците на Западот. Во овој момент, Западот во Македонија ја прави тотално истата крвава работа која и ја направи и на Југославија, Босна и Херцеговина и Србија, предизвикува распад. Спремни се заради своите геостратешки интереси да предизвикваат нова војна на Балканот. Оваа криза во Македонија може и многу брзо да се реши, но тоа нема долго да трае. По осамостојувањето на Косово и сите ...
| | веќе видена | слични

Б92 синоќа цитираше експерти кои изјавија дека Албанците почнаа да ја прават својата трета држава на Балканот. -Заев е подготвен да им даде многу, не размислувајќи за иднината на државата. Албанскиот сепаратизам доби крилја со пуштањето на слобода на Рамуш Харадинај. Тие се подготвени и на војна, а македонскиот народ, како ниту еден во светот не сака да гледа како државата му попаѓа. Ако им се дозволи на Албанците да кршат, ќе ја скршат и Македонија, смета Драгомир Анѓелковиќ. Експертот за безбедност Срѓан Перишиќ вели дека Албанците почнаа да ја прават својата трета албанска држава, а имаат поддршка од Западот и НАТО, во спротивно не би се осудиле на таков чекор, пишува Б92. -Западот ги перципира како свој главен фактор. Сведоците сме на инцидентите и насилството во Македонија, затоа што некому му е грижа само за функција и пари, посочи Перишиќ, цитира Б92. Според Б92, во Собранието вчера имаше обид за пуч, а ситацијата ескалирала поради пеењето на албанската химна. РТС пишува дека нередите почнаа откако ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Албанците почнаа да ја прават својата трета држава на Балканот, оценуваат аналитичари за ТВ Пинк, цитира Б92. -Заев е спремен да им даде многу, не размислувајќи за иднината на државата. Албанскиот сепаратизам доби крилја со пуштањето на слобода на Рамуш Харадинај. Тие се подготвени и на војна, а македонскиот народ, како ниту еден во светот не сака да гледа како државата му попаѓа. Ако им се дозволи на Албанците да кршат, ќе ја скршат и Македонија, смета Драгомир Анѓелковиќ. Експертот за безбедност Срѓан Перишиќ вели дека Албанците почнаа да ја прават својата трета албанска држава, а имаат поддршка од Западот и НАТО, во спротивно не би се осудиле на таков чекор, пишува Б92. -Западот ги перципира како свој главен фактор. Сведоците сме на инцидентите и насилството во Македонија, затоа што некому му е грижа само за функција и пари, посочи Перишиќ. Како што истакна, Албанија сака интервенција од Запад, но само ако е во нивна корист. Тие настојуваат со конфликтна политика да го привлечат Западот така да реагира. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 95 | | | веќе видена

Jелена Карлеуша вчера сепак се појави на снимањето на “Ѕвездите на Гранд”. Пристигна видно нерасположена, во придружба на својот менаџер, избегнувајќи ги ...
сите 231 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 132 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 246 | | | веќе видена

Со секоја своја постапка ВМРО-ДПМНЕ и антизападниот Мицкоски покажуваат дека се против заедништвото, против напредокот, против европските вредности и концептот ...
сите 169 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Љубчо Георгиевски предвиде – за 10 години Македонија, албанска држава?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: