(ВИДЕО) Каевски: Ако власта не почне реконструкција, СДММ ќе почне акција за спас на домот Гоце Делчев


„За мизерните услови во студентскиот дом „Гоце Делчев“ алармиравме повеќепати. Дури и светската јавност информираше за мизерните услови во кои живеат студентите во Македонија. Безбедноста на студентите е загрозена, покриви почнаа да им паѓаат над главите“, велат од СДММ. – Власта е нема. Десет години досега Груевски и ВМРО-ДПМНЕ имаа можност да направат реконструкција. Но, поважни им се спомениците, галиите, панорамското тркало од 11 милиони евра, шпанските скали, криминалната реконструкција на нивното партиско седиште. Срамни се неуспешните обиди од студентскиот дом „Гоце Делчев“ да ја правдаат власта. И тие знаат што сè ја дополнува оваа хорор-приказна на нови несреќи, расипани лифтови, рестрикции на струја, но и на храна – вели Дарко Каевски, потпретседател на СДММ. Каевски ги повтори решенијата од програмата на СДСМ кои вклучуваат изградба на нов студентски град, со нови студентски домови, планот во градовите кои се седишта на државните универзитети, да се изградат нови студентски домови, како и целосно ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Мора да се стави крај на очајните и субстандардните услови во студентските домови, реагира Либерално-демократската младина и го прашува директорот на студенскиот дом „Гоце Делчев“, колку млади треба да се иселат од државава за да започне елементарно средување на овој и другите студентски домови. „Како може во една вечер да бидат поставени 40 споменици, а толку долго да се чека на реновирање на студенски дом, кој е живеалиште за стотици студенти. Дали треба да се запали и останатиот дел од студенскиот дом за да дојде на дневен ред и тој да се реновира или тогаш полесно ќе биде да се изгради нов повторно со некој коруптивен тендер. Дали додека се чека студенскиот дом да се реновира и трета студенска година по ред, студентите треба да постават шатори под палмите во Скопје. Сигурно тогаш под закрила на палмите би имале подобри услови од оваа мизерија во која сега живеат“, прашува ЛИДЕМ. Либерално демократската младина бара итно да се затвори делот од домот „Гоце Делчев“ каде што се случи хаваријата, и итно да ...
| | веќе видена | слични

Молк од Владата и надлежните за урнатиот таван и мизерните услови во кои живеат студентите во домот „Гоце Делчев“. Иако досега премиерот Никола Груевски во сите изборни процеси не ги изостави ветувањата дека студентите ќе добијат пристојно место за домување, на терен работите како што велат студентите не се само закочени, туку состојбата е толку лоша што се плашат за својот живот. Од Студентскиот пленум кој инсистира на одговорност за случајот во студентскиот дом, денеска прашуваат има ли цена студентскиот живот? Објавија видео материјали снимени во блокот во кој се урна дел од плафонот. Велат нивните колеги кои биле на катот сведочат дека хаваријата се случила поради влагата и старата инсталација и не била предизвикана намерно од студентите како што вчера ги обвини управата на домот. Од страв поради притисоци во аматерското видео зборуваат со скриен идентитет. Поранешниот студенстки лидер Самоил Малчевски вели дека вината за мизерните услови во домот треба да се бара во континуирана негрижа на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Доколку власта веднаш не почне со реконструкција на студентскиот дом „Гоце Делчев“, Социјалдемократската младина ќе помогне со сиот свој човечки капацитет, ќе ги повика сите млади луѓе кои сакаат подобри услови, во една модерна акција за спас на домот, порача во петок, Дарко Каевски, потпретседател на СДММ. „Во меѓувреме, порачуваме, дека евентуалните несакани последици врз студентите од руините под коишто живеат, ќе бидат одговорни министерот за образование и Никола Груевски“, рече Каевски. Според Социјалдемократската младина катастрофалните услови во коишто живеат студентите го достигнаа плафонот, за што сведочат нови запрепастувачки фотографии од студентскиот дом „Гоце Делчев“ во Скопје, каде е урнат дел од таванот во еден од ходниците во блокот В. „Безбедноста на студентите е загрозена. Кровови почнаа да им се ронат над главите. Власта ја нема. Десет години досега Груевски и ВМРО-ДПМНЕ имаа можност да направат реконструкција. Но поважни им се спомениците, галиите, Панорамското тркало од 11 милиони евра, ...
| | веќе видена | слични

Социјалдемократската младина денеска побара одговорност од министерот за образование Абдилаќим Адеми и од премиерот Никола Груевски за лошите услови во студентските домови. - Безбедноста на студентите е загрозена. Покривите почнаа да им се ронат над главите.Власта е нема. Десет години досега Груевски и ВМРО-ДПМНЕ имаа можност да направат реконструкција. Но поважни им се спомениците, галиите, Панорамското тркало од 11 милиони евра, Шпанските скали, криминалната реконструкција на нивното партиско седиште - рече на денешната прес конференција претседателот на СДММ, Дарко Каевски Тој посочи дека се срамни неуспешните обиди од студентскиот дом „Гоце Делчев“ да ја правдаат власта. - И тие знаат што се ја надополнува оваа хорор приказна на нови несреќи, расипани лифтови, рестрикции на струја, но и на храната. Тоа е сега новина.Поскапени се продуктите во бонската продавница! Постојат големи рестрикции и недостаток на храна. Набавките на продукти одат тешко. Ако лебот минатата година чинел 40 бонови, сега е 70 бонови ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 163 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните и членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Свети Николе.Мицкоски пред ...
сите 201 | | | веќе видена

Apple неодамна ја претстави најновата генерација на паметни телефони, а додека за самите телефони ретко кој има било каква замерка, една друга работа на ...
сите 46 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 49 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 17 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

(ВИДЕО) Каевски: Ако власта не почне реконструкција, СДММ ќе почне акција за спас на домот Гоце Делчев

Од:
До кого (е-маил):
Порака: