Бомба #35: „Барок ти е едно, класицизам е друго, Миле“


Разговор помеѓу Миле Јанакиески и Никола Груевски НГ: Ало. МЈ: Молам. НГ: Миле. МЈ: Да. НГ: Збориме за ова зградата на МНР, дали може некако некоја условна, времена, слично нешто, дозвола употребна да се даде? Ако е за паркингот просторот да се оди на тоа дека има Холидеј Ин паркинг голем тука. За вие после да се вселите во старата зграда. МЈ: Да проверам, ама не знам дали има такви услови во планот. НГ: Еве Холидеј Ин рачунајте го. И нешто привремена, ваква, онаква, смислете нешто. МЈ: Нема таква во законот. НГ: А? МЈ: Или даваш или не даваш употребна дозвола. НГ: Е па тогаш да дадеш на база на Холидеј Ин паркингот, тој е огромен паркинг. МЈ: Да, ама тоа треба во ДУП-от да се повика, па да направат измена во одобрението за градење, па после да му дадам употребна. Оти употребна се дава... НГ: Што треба во ДУП-от да се направи? МЈ: Па да се повика дека таму ќе се паркираат... НГ: Сега у ноември ќе го поминуваме пак ДУП-от, ќе се... у ноември ќе се повика. МЈ: Така!? Да се повика дека ...
| | веќе видена | слични

Шилегов ЛАЖЕ ! Вака поранешната министерка за внатрешни работи се бранеше од обвинувањата од страна на портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов дека таа за 5 години заработила 200 000 евра. На прес конференција одржана на 26.09.2013 година, портпаролот на СДСМ , Петре Шилегов изјави и отворено ја праша Јанкулоска како е можно со две административни плати за 1 година и 9 месеци да се врати кредит од 75 илјади евра и да останат 15 ооо евра за враќање што значи дека секој месец од домашниот буџет треба да се издвојат 3500 евра за отплата: „Според документите што ги покажавте, за становите вредни 200 илјади евра, сте подигнале кредит од Шпаркасе банка www.sdsm.org.mk/upload/documents/Dogovor%20za%20kredit.pdf во вредност од 90 илјади евра. Кредитот сте го подигнале на 05 јануари 2012 година. Денес, нецели две години оттогаш, од кредитот, за отплата Ви се останати уште само 15 илјади евра. За 1 година и 9 месеци сте вратиле 75 илјади евра?! Со две административни плати?! Во вашиот анкетен лист објавен на ...
| | веќе видена | слични

Разговор помеѓу Гордана Јанкуловска и Зоран Ставревски ЗС: Горде. ГЈ: Е. ЗС: Она што... ако се сеќаваш, кога бевте во Виетнам ти побарав една веб адреса. ГЈ: Да. ЗС: Е. Па... што... така ми текна мене у некој, некој момент на инспирација, си викам ја, ај добро, совет што ѝ давам на Горде, него и ја што не си направам исто така. Ха, ха. ГЈ: Па да ти кажам паметно ти текнало. Некад имаш добри идеи. Ха, ха. ЗС: И почна онака, црвот да ме јаде. И викам – чекај бе - што јас не си направам нешто лично, и онака стојат вака безвезе, без ништо. ГЈ: Да де, да. ЗС: И ај викам, не мора одлука да донесеме, ќе разговарам дома, да видам што-како. Спомнав дома, немаше нешто реакција негативна или позитивна посебно. ГЈ: Да де, да. ЗС: Вика – ај да видиме, демек што-како. И отидовме у... му се јавив на овој мојов... ГЈ: Аха. ЗС: Отидовме до кај него на работа, се сретнавме со таткото и со ќерката... ГЈ: Аха. ЗС: Ко за беља, баш тогаш влезе директорот, на... главниот што е, на банката... ГЈ: Ахааа. ЗС: Нè ...
| | веќе видена | слични

Денешната таканаречена бомба на опозицијата откри разговори помеѓу поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска и министерот за финансии Зоран Ставрески во кои што тие се советуваат и зборуваат за купување станови коишто сакаат да останат далеку од очите на јавноста. Кога во 2013 година портпаролот на СДСМ Петре Шилегов на прес конференција ја обелодени аферата поврзана со зградата на улицата Димче Мирчев каде што станови имаа купено фунцкионери на ВМРО ДПМНЕ, меѓу кои и министерката Јанкуловска, таа тогаш возврати со тужба за Шилегов. Тужбата ја доби на првостепениот суд, но годинава Апелацискиот суд ја отфрли. – Сите надлежни институции го потврдија тоа. Немам купено станови од 214 квадратни метри. Имотниот лист го докажува тоа. Не е точно дека немам подигнато долгорочен кредит. Договорот со Шпаркасе банка го потврдува тоа. Државната комисија за спречување на корупција го потврди тоа. Петре Шилегов лаже, ова е дел од писмената реакција на Гордана Јанкуловска од септември 2013, Јанкулоска ...
| | веќе видена | слични

Петре Шилегов, портпарол на СДСМ денеска во новата бомба открива за скандали за тоа како се испреплетени врските помеѓу функционерите во Владата на Грувески. - Денеска ќе слушнеме како Јанкуловска и нејзиниот сопруг купиле два стана, надградени и проширени во поткровјето. Се прашуваме од каде толку пари? - рече Шилегов. Во разговорите од „бомбата“ ќе слушнете, како што рече Шилегов, како Ставрески и ја дал идејата на Јанулоска за да ги купи становите, а потоа се сетил истата да ја примени за себе. 1.Разговор помеѓу Гордана Јанкулоска и Зоран Ставрески ЗС: Горде. ГЈ: Е. ЗС: Она што…ако се сеќаваш, кога бевте во Виетнам ти побарав една web адреса. ГЈ: Да. ЗС: Е. Па…што…така ми текна мене у некој, некој момент на инспирација, си викам ја ај добро совет што и давам на Горде, него и ја што не си направам исто така. Ха, ха. ГЈ: Па да ти кажам паметно ти текнало. Некад имаш добри идеи. Ха, ха. ЗС: И почна онака, црвот да ме јаде. И викам – чекај бе – што јас не си направам нешто лично, и онака стојат вака безвезе, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Груевски и неговите соработници се трудат по секоја цена да останат на власт и тоа го прават за пари, обвини денеска портпаролот на СДСМ Петре Шилегов, објавувајќи ја 36-тата таканаречена бомба на СДСМ во кампот пред владата. „Јанкулоска и нејзиниот сопруг Влатко купиле два стана, со надградено поткровје. Порано прашавме за тие станови, но никој не одговори. Гледаме дека стан си земал и Ставрески. Од каде толку пари имала ексминистерката? Се работи за станови во фамозната зграда на ВМРО-ДПМНЕ на улицата Димче Мирчев бр. 20 во Скопје. Тука дошол и министерот за финансии Зоран Ставрески. Но дали станот на министерот Ставрески е на име на неговиот прв братучед Владимир Ефтимовски, кој ја врши функцијата претседател на управниот одбор на Стопанска банка – Битола“, рече портпаролот Шилегов при објавувањето на 36-тата бомба. 1.Разговор помеѓу Гордана Јанкулоска и Зоран Ставрески ЗС: Горде. ГЈ: Е. ЗС: Она што...ако се сеќаваш, кога бевте во Виетнам ти побарав една web адреса. ГЈ: Да. ЗС: Е. Па...што...така ми текна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сопругата на министерот Зоран Ставрески, се консултира со екс министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, како да го уреди станот во зградата во која со нови станови се здобиле двајцата министри. Разговор помеѓу Гордана Јанкулоска и Зоран Ставрески (се вклучува сопругата на Ставрески) ГЈ: Ало ЗС: Горде шо праиш? ГЈ: Ништо еве, по дома. Ти шо праиш? ЗС: Еве со Антоанета нешо збориме за ова, за зградата па нешо мене ме прашува она, па место мене да ме гњави, ај тебе нека те гњави малце ГЈ: Ајде АС: Каков ми е уводот од конекторот ГЈ: Мислам вака мислиш кој знае со каква тортура ќе се соочам АС: Сеа ќе вииш колку е едноставно, брзо. Прво прашање, каква боја на внатрешни врати одбравте? ГЈ: Бели. АС: Белии? ГЈ: Да АС: Значи ти ко шо се во другите... ГЈ: Па да, мислам практично таа е основната боја они шо ја нудат ама нас ни одговара. АС: Аха. А имате идеја што намештај ќе ставате во станот? ГЈ: Да, да, ние више и нарачавме дел... АС: Која? ГЈ: У дневната ни е бела кожна гарнитура... АС: Бела кожна ...
| | веќе видена | слични

Во овој сет разговори наводно портпаролот на МВР, Иво Котевски, ја предупредува министерката дека граѓаните ќе реагираат откако ќе се дознае за станот на Јанкулоска, на што таа одговара дека нема медиуми кои би ги објавиле овие информации. Котевски на тоа вели дека единствените што можат да објават се Плусинфо, Бриф, А1он и Либертас. Разговор помеѓу Гордана Јанкулоска и Иво Котевски ГЈ: Со тоа што јас сум кредитобарател на целиот кредит а он е ко-кредитобарател, тоа му доаѓа како двајцата да сме зеле заедно кредит... ИК: Така де така...А ќе ставате по еден фрижидер во едно, друг у друг? хахаха ГЈ: Па више купивме за двата стана фрижидери, телевизори уште неаме два ама два ќе се купат, све по два, нема кај нас тоа... ИК: Чиста работа ГЈ: Ние сме си многу практични луѓе ИК: Така бе така... Разговор помеѓу Гордана Јанкулоска и Иво Котевски ГЈ: Кредитот е еден кредит со двајца кредитобаратели значи ко-кредитобаратели двајца... ИК: Да де да... ГЈ: Од истата банка под истите услови ИК: Добро... ГЈ: И се однесува ...
| | веќе видена | слични

Портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, на денешната прес конференција во антивладиниот камп објави нова серија на прислушувани разговори во кои, наводно, министерот за финансии, Зоран Ставрески, ја советува поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, како да дојде до нов стан. Разговор помеѓу Гордана Јанкулоска и Зоран Ставрески ЗС: Горде. ГЈ: Е. ЗС: Она што...ако се сеќаваш, кога бевте во Виетнам ти побарав една web адреса. ГЈ: Да. ЗС: Е. Па...што...така ми текна мене у некој, некој момент на инспирација, си викам ја ај добро совет што и давам на Горде, него и ја што не си направам исто така. Ха, ха. ГЈ: Па да ти кажам паметно ти текнало. Некад имаш добри идеи. Ха, ха. ЗС: И почна онака, црвот да ме јаде. И викам – чекај бе - што јас не си направам нешто лично, и онака стојат вака безвезе, без ништо. ГЈ: Да де да. ЗС: И ај викам, не мора одлука да донесеме, ќе разговарам дома, да видам што-како. Спомнав дома, немаше нешто реакција негативна или позитивна посебно. ГЈ: Да де да. ЗС: Вика – ај ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Разговор помеѓу Гордана Јанкулоска и Зоран Ставрески ЗС: Горде. ГЈ: Е. ЗС: Она што…ако се сеќаваш, кога бевте во Виетнам ти побарав една web адреса. ГЈ: Да. ЗС: Е. Па…што…така ми текна мене у некој, некој момент на инспирација, си викам ја ај добро совет што и давам на Горде, него и ја што не си направам исто така. Ха, ха. ГЈ: Па да ти кажам паметно ти текнало. Некад имаш добри идеи. Ха, ха. ЗС: И почна онака, црвот да ме јаде. И викам – чекај бе – што јас не си направам нешто лично, и онака стојат вака безвезе, без ништо. ГЈ: Да де да. ЗС: И ај викам, не мора одлука да донесеме, ќе разговарам дома, да видам што-како. Спомнав дома, немаше нешто реакција негативна или позитивна посебно. ГЈ: Да де да. ЗС: Вика – ај да видиме, демек што-како. И отидовме у…му се јавив на овој мојов… ГЈ: Аха. ЗС: Отидовме до кај него на работа, се сретнавме со таткото и со ќерката… ГЈ: Аха. ЗС: Ко за беља баш тогаш влезе директорот, на….главниот што е, на банката… ГЈ: Ахааа. ЗС: Не виде, ама тоа е сега. ГЈ: Е па добро сега. ЗС: ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 292 | | | веќе видена

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со снимениот разговор на ...
сите 211 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, неговата сопруга и синот се уште живеат во станот во скопската населба Автокоманда, бидејќи „Вила Македонија“ не е ...
сите 232 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 151 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел минатиот месец на самитот на ЕУ во Романија имала средби со неколкумина челници на Унијата кои се обидувале да ја ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бомба #35: „Барок ти е едно, класицизам е друго, Миле“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: