Град Скопје повторно помогна во чистењето на Клиничкиот Центар


3 копии

Градот Скопје денеска во координација со јавните градски претпријатија спроведе акција за чистење на Клиничкиот центар “Мајка Тереза” во Скопје. Во рамките на оваа акција, екипите на јавните градски претпријатија во самиот склоп на комплексот ги метеа и ги миеја пешачките патеки, улиците и паркинзите, ги расчистуваа јавните површини од отпадоци, ги чистеа шахтите, сливниците и канализациската мрежа, ги кастреа гранките на дрвјата и го чистеа зеленилото. Град Скопје иако нема обврска на чистење во рамките на Клиничкиот центар, сепак хигиената е врвен приоритет на градот, па затоа реши повторно да се вклучи и помогне во чистењето, а кога станува збор за здравјето на граѓаните, Град Скопје секогаш ќе стои на располагање со својата помош. Исто така, Град Скопје ги повика граѓаните совесно да ја оддржуваат и се грижат за хигиената во градот и да се вклучат во сите активности што ќе придонесат за почисто Скопје.
| | веќе видена | слични
4 копии

На социјалната мрежа Фејсбук повторно се објавени фотографии на кои се гледа дека Клинчкиот центар во Скопје тоне во ѓубре и смет. -Хигиената е половина здравје, затоа ретко чистиме во Клинички центар, се вели во објавата на „Здравство – Македонија“.
| | веќе видена | слични

Три дена по акцијата за чистење отпад во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“  ве пречекува слика канти полни отпад, остатоци од храна, чаши растурена хартија по и под клупите за седење. Овој викенд во Клиничкиот центар по серијата направени телевизиски прилози за лошата хигиена во Клинички кампусот беше исчистен, тревата искосена, старите дрвја исечени. Денеска грдата слика е повторно присутна. Посетителите на Клинички велат треба фирма што ќе чисти секој ден, но и граѓаните да не оставаат отпад насекаде. Културата е секогаш слаба страна кај сите нас, велат посетителите. Од Министерството за здравство потврдија дека на Влада ќе се разгледува прашањето хигиената на Клинички центар да ја одржува Јавното претпријатие за комунална хигиена. Сметките за одржување на хигиената на клинички центар ќе ги плаќаат клиниките од своите сметки, велат за Канал 5 од Министерството за здравство.
| | веќе видена | слични
2 копии

Клинички конечно заличи на здравствена установа. По вчерашните срамни слики со полни корпи, ѓубре расфрлано на сите страни и мали депонии на секој чекор денеска најголемиот медицински комплекс во Македонија беше исчитен.Во акцијата за чистење учествуваа сите јавни претпријатија од Градот и неколку скопски општини. Од Комунална хигиена информираа дека од Клиничкиот центар биле изнесени 25 метри кубни смет. Од оваа претпријатие велат дека во акцијата се вклучиле доброволно и немале никаков договор за редовно да го чистат овој простор. Клинички досега им должи 34 милиони денари.Инаку подолго време никој не го одржува комплексот. Неколку години за тоа беше задолжена фирма. Пред околу 4 месеци министерството за здравство го поништи тендерот бидејќи неофицијално клиниките требало да плаќаат речиси двојно повеќе пари. Здравство потоа ингеренциите за одржување на хигиената им ги врати на ЈУ за потребите на скопските клиники од каде пак велат дека немаат луѓе кои би го чистеле просторот, а финансии не дозволувало ...
| | веќе видена | слични

Здравствените власти се уште не нашле системско решение за одржувањето на хигиената во скопскиот Клинички центар. Додека да го најдат, за чистење на отпадот ќе се организираат викенд – акции. По низата бурни реакции од страна на граѓаните и на пациентите кои со месеци наназад се жалеа дека болничките дворови наликуваат на депонии, министерот Филипче викендов конечно организираше акција во соработка со јавните претпријатија на Град Скопје и Комунална хигиена, за што се пофали и на својот ФБ профил. Болничките дворови се почисти отколку пред неколку дена, сепак граѓаните велат дека треба трајно решение и редовно одржување на хигиената. Од министерството за здравство информираат дека до крајот на неделава ќе се договорат дали министерството или пак службата за општи и заеднички работи ќе го распише тендерот за ангажирање на нова фирма која ќе го чисти Клинички, со што трајно ќе се реши проблемот. Од службата пак велат дека Министерството им ги вратило надлежностите за одржување на хигиената и дека чекаат ...
| | веќе видена | слични

Грдите слики на Клиничкиот центар кој со месеци беше затрупан со ѓубре, од денеска се минато благодарение на Град Скопје. Тие, иако тоа не е нивна обврска, по бурните реакции на јавноста, го исчистија овој најголем здравствен центар во Македонија. „ПОВТОРНО ПОМАГАМЕ ВО ЧИСТЕЊЕТО НА КЛИНИЧКИОТ ЦЕНТАР Иако немаме обврска за чистење на Клиничкиот центар „Мајка Тереза”, сепак помагаме во неговото чистење. Се надеваме дека Министерството за здравство и Клиничкиот ценар ќе успеат да се справат со овој проблем, а дотогаш, Град Скопје секогаш ќе стои на располагање со својата помош . Хигиената и здравјето на граѓаните се наш врвен приоритет“-велат од Град Скопје. На нивната официјална страница објавија повеже форографии кои покажуваат како било и како е сега. Грди слики се објавуваа секојдневно од Клинички центар, но ниту раководството на оваа институција, ниту пак Министерството за здравство презедоа нешто. Би било неприфатливо да се повтори истата слика на Клинички центар затрупан со ѓубре. Затоа, Министерот за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерството за здравство соопшти дека во соработка со јавните претпријатија на Град Скопје, „Комунална хигиена“, „Паркови и зеленило“ и „Улици и патишта“, спроведе акција за чистење и разубавување на Клиничкиот центар. Дополнително, како што се наведува во соопштението, во викенд-акцијата со свои работници се приклучија и некои општини. Во акцијата целосно се искосени тревниците, уредени зелените површини и поткастрени дрвјата од страна на ЈП „Паркови и зеленило“. Од страна на работниците во „Комунална хигиена“ – Скопје комплетно во целиот комплекс на Клинички Центар се исчистени улиците и се собра ѓубрето. ЈП „Улици и патишта“ асфалтираа цели кракови и ги пополнија најкритичните дупки на улиците. Министерството за здравство најави дека викенд-акциите ќе продолжат и во следниот период до целосно системско решавање на проблемот со хигиената во Клинички центар „Мајка Тереза“.
| | веќе видена | слични

Клиничкиот центра во Скопје „Мајка Тереза“ денеска конечно е исчистен по згрозеноста од јавноста на социјалните мрежи и долгиот временски период без интервенција. Акцијата за чистење ја организираше Министерство за здравство и Град Скопје. „Иако немаме обврска за чистење на Клиничкиот центар “Мајка Тереза”, сепак помагаме во неговото чистење. Се надеваме дека Министерството за здравство и Клиничкиот центар ќе успеат да се справат со овој проблем, а дотогаш, Град Скопје секогаш ќе стои на располагање со својата помош . Хигиената и здравјето на граѓаните се наш врвен приоритет“, порачуваат од градската управа. Инаку проблемот о нередовното чистење на Клиничкиот центар трае подолго време, поради што коприте и кантите се преполни, околу секоја се прави мини депонија, а остатоци од храна, хартија и шишиња се декор на улиците и на зелените површини. Одговорноста за чистењето е на Заеднички служби и Министерството за здравство, кои меѓусено си ја префрлаат топката, а одржувањето на хигиената во највисоката и ...
| | веќе видена | слични

Во рамките на акцијата, како што информираат од Град Скопје, биле чистени пешачките патеки, улиците и паркинзите, шахтите, сливниците и канализациската мрежа во рамки на комплексот и биле кастрени гранките на дрвјата и зеленилото. Од Град Скопје ги повикуваат граѓаните совесно да ја одржуваат и се грижат за хигиената во градот, како и да се вклучат во сите активности што ќе придонесат за почисто Скопје. 
| | веќе видена | слични

Останато

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 124 | | | веќе видена

Неименуван американски претставник, задолжен за одбранбени прашања, за американските медиуми кажал дека „САД се сомневаат дека Иран веќе запленил танкер со ...
сите 128 | | | веќе видена

Руските комичари Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Стољаров) во пресрет на претседателските избори во Украина три пати разговарале со косовскиот ...
сите 208 | | | веќе видена

Нежни женски прсти, со црвен лак на ноктите, бројат и ги редат во скапа торба Луи Витон, дел од 1,5 милиони евра кои им биле исплатени на Бојан Јовановски ...
сите 433 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 142 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Град Скопје повторно помогна во чистењето на Клиничкиот Центар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: