Кинеската морнарица спречи пиратски напад

Кинеската морнарица соопшти дека спречила напад на пирати на еден товарен брод во Аденскиот Залив. Во соопштението се наведува дека 16 припадници на кинеските специјални единици во неделата наутро се спуштиле од хеликоптер на брод, кој пловел под знаме на островската држава Тувалу. Членовите на екипажот, кој бил составен од 19 лица, се скриле во бебедна кабина на бродот, додека припадниците на специјалните единици го претресувале бродот, за да се осугураат дека нема други закани. Морнарицата примила повик за помош во саботата, во кој било наведено дека бродот го напаѓаат непознат број пирати на еден чамец.
| | веќе видена | слични
6 копии

Кинеската авиокомпанија „Ер Чајна“, единствената странска авиокомпанија што извршува редовни комерцијални летови кон Северна Кореја, ќе ги откаже од понеделник летовите на релација Пекинг-Пјонгјанг, објави кинеската телевизија. Кинеските медиуми не дадоа образложение за укинување на летовите. Кинеската „Ер Чајна“ и севернокорејската „Ер Корјо“ се единствени две авиокомпании што вршат летови на таа релација. Најавата следува откако армијата на Северна Кореја се закани денеска со „немилосрден одговор“ на каква било провокација од САД. Претходно, американската телевизија Ен-Би-Си, повикувајќи се на американски разузнавачки извори, јави дека САД се подготвени да извршат превентивен напад со неконвенционално оружје врз Северна Кореја доколку биде извршена уште една нуклеарна проба.
| | веќе видена | слични

Кинеските медиуми не дадоа образложение за укинување на летовите. Кинеската „Ер Чајна“ и севернокорејската „Ер Корјо“ се единствени две авиокомпании што вршат летови на таа релација. Најавата следува откако армијата на Северна Кореја се закани денеска со „немилосрден одговор“ на каква било провокација од САД. Претходно, американската телевизија Ен-Би-Си, повикувајќи се на американски разузнавачки извори, јави дека САД се подготвени да извршат превентивен напад со неконвенционално оружје врз Северна Кореја доколку биде извршена уште една нуклеарна проба.
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Наместо да се крие зад социјалните медиуми, зад неговите ...
сите 143 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Обвинителството за организиран криминал и корупција го истражува бегството на поранешниот премиер Никола Груевски. Обвинител веќе ги прибира доказите, дали ...
сите 276 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 258 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кинеската морнарица спречи пиратски напад

Од:
До кого (е-маил):
Порака: