Уапсен е поранешниот уредник на „News of the World“

Уапсен е поранешниот уредник на „News of the World“ Уапсен е Нил Волис, 60-годишниот поранешен уредник на таблоидот „News of the World“, јави Би-Би-Си. Волис беше на позицијата уредник во периодот од 2003-та до 2007-ма година. Британските пратеници на медиумскиот магнат Руперт Мардок и на неговиот син Џејмс денеска им упатија обврзувачка покана да се појават пред комитетот на британскиот парламент на 19-ти јули. Како што пренесе Ројтерс, Мардок изјави дека тој не може да се појави , додека неговиот син би можел да се појави пред комитетот, но некој друг ден. Таблоидот „News of the World“ е затворен поради скандалот со прислушување на телефоните, по 168 години редовно излегување, а одлуката за затворањето ја донесе самиот сопственик Руперт Мардок.
| | веќе видена | слични

Во владината резиденција во Чекерс, битанскиот премиер Дејвид Камерон го примил својот поранешен директор за комуникации Енди Коулсон. Коулсон пред два месеца мораше да поднесе оставка поради скандалот со прислушувањето на редакцијата на „Њуз оф д Ворлд“. Претставник на Даунинг стрит 10 ја потврди денеска информацијата, што ја објавија лондонските весници, објаснувајќи дека приемот се одржал во март годинава. Портпаролот на кабинетот на премиерот, сепак, инсистира дека во тоа нема ништо лошо, како и дека станува збор за еден искрен и добронамерен гест. Коулсон бесе уапсен минатата недела околу скандалот и потоа ослободен со кауција. Во времето на избувнувањето на скандалот, во август 2006 година, тој беше главен уредник на неделникот, што е издание на мардоковата „Њуз Интернешенел“, по што поднесе оставка, но и тогаш и подоцна тврдеше дека не знаел ништо за прислушувањето. Веднаш потоа, тој беше ангажиран како советник на Камерон, додека тој беше лидер на опозицијата, а по изборната победа, во мај 2010 ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Лондон - Скотланд јард вчера го уапси поранешниот помошник главен уредник на сега веќе укинатиот неделник „Њуз оф д ворлд“, Нил Волис, кој беше на една од раководните функции во весникот во времето кога главен уредник беше Енди Коулсон. Волис (60) е уапсен и одведен на сослушување како осомничен во аферата за прислушувњето на мобилните телефони што го правеле новинари на овој неделник и нивни соработници. Лондонските медиуми, повикувајќи се на свои извори во полицијата, сепак, веруваат дека неговото апсење повеќе е поврзано со сомнежите за подмитувањето на полицајци за да им даваат на новинарите ексклузивни материјали отколку за „ловењето“ на говорната пошта на голем број луѓе.
| | веќе видена | слични

Поранешниот британски премиер Гордон Браун прексиноќа мошне остро и со груби зборови, нетипични за еден политичар во Велика Британија, се нафрли врз новинарите и весниците од медиумската компанија на Руперт Мардок, јави дописникот на МИА од Лондон. Во дебатата во Долниот дом на Парламентот Браун, кој вторпат учествуваше во една расправа откако во мај минатата година загуби на изборите, го означи новинарството на "Њуз интернешенл" и пишувањето на весниците на оваа компанија како нешто најдолно". Според него станува збор за новинарство кое се спушта по олукот и оди се до канализацијата", забележувајќи дека трагедијата е во тоа што тие (од "Њуз интернешенл") ги пуштаат стаорците да излезат надвор од канализацијата". Браун ја обвини компанијата на Мардок дека нејзините медиуми се поврзани со криминал и работат рамо до рамо со него, против британските граѓани". Грубата реакција на поранешниот министер и премиер доаѓа по тврдењето на "Гардијан" дека таблоидот "Сан" и неделникот "Сандеј тајмс" во 2006 година ...
| | веќе видена | слични

Волис кој беше на позицијата уредник во периодот од 2003-та до 2007-ма година е уапсен и одведен на сослушување како осомничен во аферата за прислушувањето на мобилните телефони што го правеле новинари на овој неделник и нивни соработници. По апсењето, во неговиот стан во Лондон е извршен претрес. Лондонските медиуми, повикувајќи се на свои извори во полицијата, сепак веруваат дека неговото апсење повеќе е поврзано со сомнежите за подмитувањето на полицајци за да им даваат на новинарите екслузивни материјали, отколку за „ловењето“ на говорната пошта на голем број луѓе. Волис е деветиот осомничен и испрашуван во врска со скандалот со прислушувањето, што сега се претвори во главен политички случај во Велика Британија. Британските пратеници на медиумскиот магнат Руперт Мардок и на неговиот син Џејмс денеска им упатија обврзувачка покана да се појават пред комитетот на британскиот парламент на 19-ти јули. Како што пренесе Ројтерс, Мардок изјави дека тој не може да се појави , додека неговиот син би можел да се ...
| | веќе видена | слични

Британската Скотланд јадр денес го уапси поранешниот помошник главен уредник на сега веќе укинатиот неделник „News of the world“, Нил Волис кој беше на една од раководните функции во весникот во времето кога главен уредник беше Енди Коулсон. Волис (60) е уапсен и одведен на сослушување како осомничен во аферата за прислушувњето на мобилните телефони што го правеле новинари на овој неделник и нивни соработници. Лондонските медиуми, повикувајќи се на свои извори во полицијата, сепак веруваат дека неговото апсење повеќе е поврзано со сомнежите за подмитувањето на полицајци за да им даваат на новинарите екслузивни материјали, отколку за „ловењето“ на говорната пошта на голем број луѓе. По апсењето на Волис, во неговиот стан во Лондон е извршен претрес. Нил Волис е долгогодишен новинар кој пред префрлањето во „Њуз оф д Ворлд“ подолго време работеше како новинар и уредник во дневниот таблоид „Сан“. По повлекувањето од новинарството, од 2009 година тој е ангажиран од една агенција за односи со јавноста. Волис е ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уапсен е поранешниот уредник на „News of the World“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: