ДУИ: Конструкциите за наводни судири во партијата се дел од антиалбанската кампања

Клевети и конструкции за наводни судири во ДУИ при изборот за шеф на Централниот Изборен Штаб на Демократската Унија за Интеграција за идните избори, се дел од антиалбанската кампања и анти-ДУИ што се одвива на координиран начин од страна на многу кругови, велат од партијата. „Беким Незири е избран по предлог на Претседателот Али Ахмети, и со едногласна одлука на централното раководство на ДУИ без никаква контрадикција или двоумење, и следствено, уште од тој ден, сите структури на партијата се наредени по Централниот Изборен Штаб“, се вели во соопштението на ДУИ. Од партијата посочуваат дека пред неколку дена ги предупредиле граѓаните дека во следните месеци, во пресрет на изборите, ќе се одвива една, како што велат, бескрупулозна кампања со клевети и неосновани конструкции, со единствена цел за уништување на успешната политичка организација на албанците во Македонија. „Времето кога другите ги имаат претставено албанците и ги назначиле нивните предци заврши и нема да се повтори никогаш.. Денес, албанците се ...
| | веќе видена | слични

Серијата инциденти и потреси поврзани во челниците на ДУИ, како информациите дека челници на ДУИ земале мито за Маѓар Телеком, внатрепартиските пресметки кои завршија и со смртни случаи, „бомбите“ на опозицијата, и ред други сериозно ја демаскираат партијата која веќе 13 години е на власт, велат аналитичарите. Но овојпат самиот Али Ахмети е актер во една корупциска афера и сега веројатно тешко ќе биде тој да ги испегла овие недоразбирања, а особено што доаѓаат во предизборен период. Алајдин Демири, политички аналитичар. Политичкиот аналитичар Алајдин Демири вели дека вмешаноста на ДУИ во случајот Маѓар телеком е капак на еден долгогодишен начин на работење на ДУИ кој, како што вели, е проследен со афери, заканувања, уценувања. „Сите овие појави успеваше лесно да ги „пегла“, односно да ги средува, Али Ахмети, кој со својот авторитет се наметна како човек кој може да ги среди тие работи. Но овојпат самиот Али Ахмети е актер во една корупциска афера и сега веројатно тешко ќе биде тој да ги испегла овие ...
| | веќе видена | слични

Виновници за внатрепартиските проблеми и скандалите што се поврзани со ДУИ, партиското раководство гледа во надворешни непријатели кои сакаат да ја растурат партијата Партијата на Али Ахмети последнава година се наоѓа во најдлабоката криза од нејзиното формирање. Победата на парламентарните избори во 2014 година на ДУИ, наместо зацврстување на политичката сцена и' донесе низа скандали - од јавни барања за реформи и кадровски промени, обвинувања за примање мито од страна на клучни партиски функционери, па се' до меѓусебни обвинувања, тепачки, оставки, па дури и убиства. За сите овие недоразбирања и тензии, што во партијата се случуваат подолго време, ДУИ најде виновник - тајните служби, кои, како што велат, работат на разнебитување на албанското единство. Тајните служби, според ДУИ се виновни и за обвинувањата за примање мито, но и за внатрепартиските недоразбирања. По информациите дека во ДУИ има длабока поделба на повеќе струи, што може да резултира и со формирање на нова партија, Ахмети не може да ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Агенти од тајните служби кај нас и во регионот се обидуваат да ја срушат ДУИ и лидерот Али Ахмети, велат од партијата од Мала Речица, по низата потреси во партијата и последните објавени информации дека во случајот „Маѓар телеком“, според сведочењето на поранешниот разузнавач Слободан Богоевски, Ахмети и Муса Џафери земале мито. Агенти од тајните служби кај нас и во регионот се обидуваат да ја срушат ДУИ и лидерот Али Ахмети, велат од партијата од Мала Речица, по низата потреси во партијата и последните објавени информации дека во случајот „Маѓар телеком“, според сведочењето на поранешниот разузнавач Слободан Богоевски, Ахмети и Муса Џафери земале мито. „Одредена нечиста кампања која се интензивира во последниот период, а која во главно има како извор поранешни директори на служби или други структури, покажува дека има некоја агенда да се наштети на идејата Албанците да имаат голема политичка партија која ќе има конзистентни ставови во однос на албанското прашање“, вели портпаролот на ДУИ Бујар Османи. Од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Наводните судири и несогласувања при изборот на Беким Незири, актуелниот министер за економија, за шеф на Централниот изборен штаб за претстојните избори, според ДУИ, се само клевети и конструкции и „се дел од антиалбанската кампања и анти-ДУИ што се одвива на координиран начин од страна на многу кругови“. Беким Незири е избран по предлог на претседателот на партијата, Али Ахмети, и со едногласна одлука на централното раководство на ДУИ без никаква контрадикција или двоумење, реагираат од албанската партија на власт „Пред неколку дена ги предупредивме граѓаните дека во следните месеци, во пресрет на изборите, ќе се одвива една бескрупулозна кампања со клевети и неосновани конструкции, со единствена цел за уништување на успешната политичка организација на Албанците во Македонија. Времето кога другите ги имаат претставено Албанците и ги назначиле нивните предци заврши и нема да се повтори никогаш.. Денес, Албанците се господари на сопствената судбина и нема да дозволат антиалбански кругови да ја диктираат и да ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 72 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 259 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ДУИ: Конструкциите за наводни судири во партијата се дел од антиалбанската кампања

Од:
До кого (е-маил):
Порака: