Иран подготвен да се спротивстави на нафтеното ембарго на Европа

Иран објавил дека е целосно подготвен да се спротивстави на нафтеното ембарго кое го наметна Европската унија, а кое стапи на сила на 2 јули што е досега најжестока санкција која ЕУ некогаш ја донела. Забраната за извоз на сурова нафта од Иран е дел од напорите на западните земји да ги намалат приходите на Техеран и така да го присилат да се откаже од нуклеарната програма за која Западот тврди дека прикрива развој на нуклеарно оружје, а Иран вели дека е само со цивилни намери. Европската унија во јануари забрани склучување на нови договори за извоз на иранска нафта, но допушти актуелните договори да вредат до 1 јули. Според проценките на ЕУ во 2012 година иранскиот извоз на сурова нафта паднал за 40 отсто. Иран една петтина од суровата нафта ја извезувал во ЕУ.
| | веќе видена | слични
2 копии

РИА Новости Револуционерната гарда на Иран пробно истрела голем број на балистички проектили од среден опсег, како дел од вежбите под името „Големиот пророк 7“, извести иранската новинска агенција ИСНА. Извори на Иранската Револуционерна гарда претходно објавија дека целта за исфрлање на проектилите било симулирање на воени вежби со потенцијален непријател. Вежбите започнаа вчера и се очекува да бидат завршени утре. Вежбите се одвиваат непосредно по ембаргото на Европската унија за увоз на нафта од Иран, кое стапи на сила во јануари годинава. САД и повеќе европски земји, како и Израел, го обвинуваат Иран дека има тајна програма за развој на нуклеарно оружје. Иран го негираше тоа тврдење и соопшти дека неговата нуклеарна програма е целосно за миротворни цели. Четири санкции на ОН во моментов се во сила во однос на нуклеарната програма на Иран.
| | веќе видена | слични

Техеран се закани со возвратни мерки откако стапи во сила нафтеното ембарго на ЕУ за оваа земја Гувернерот на иранската централна банка Махмуд Бахмани изјави дека Иран ќе ги спроведе своите планови за одбрана од санкциите и дека ќе одговори на ваквата „злонамерна политика“. Последиците од бојкотот за Иран се тешки, но земјата има девизни резерви од 150 милијарди долари. Иранскиот министер за нафта Ростам Касеми изјави дека со ембаргото Европа самата ќе си наштети, оти на тој начин ќе се покачи цената на нафтата. Истовремено Иран најави воени ракетни тестови и го предупреди Израел од напад врз иранските атомски постројки. Од денеска револуционерите гарди ќе изведат тридневни воени маневри со ракети земја-земја, јави државната новинска агенција Ирна. Официјален Вашингтон и неговите сојузници се сомневаат дека под превезот на цивилно користење на атомска енергија Иран работи на нуклеарно вооружување. Иран ги отфрла ваквите обвинувања. Од 1 јули е забранет увозот на нафта од Иран во ЕУ. САД и ЕУ со ваквите мерки ...
| | веќе видена | слични

Иран во текот на викендот најави ракетни проби па се закани дека ќе го избрише Израел од лицето на Земјата ако таа земја го нападне. Иран поради тоа изнел некои од најострите закани, на денот кога Европа почнува да го приметнува нафтеното ембарго и други санкции. Европските санкции кои се однесуваат на увозот на иранската нафта во европските држави и мерките кои им отежнуваат на другите земји да тргуваат со Иран, договорени се претходно оваа година, но повеќето почнале да се спроведуваат на 1 јули. Замислени се да ја оневозможат иранската економија и да го примораат Иран да прекине со нуклеарните активности за кои Запад мета дека се наменети на производството на атомското оружје. Најавувајќи ги ракетните проби, генералот на Револуционерната гарда Амир Али Хаджизадех рекол дека вежбите ќе бидат порака дека Исламскара Република Иран има намера да се спротивстави, на малтретирањето и ќе одговори на секое можно зло. 'Ако тие (Израел) превземат било какви акции, ќе ни биде дадено оправдание да ги ...
| | веќе видена | слични

Од вчера стапи во сила ембаргото на Европската Унија за увоз на нафта од Иран поради неговото одбивање да запре со збогатувањето ураниум, кое, според Западот, е со цел Техеран да произведе нуклеарно оружје. Иран денеска почна голема воена вежба, во обид да ја демонстрира својата способност да одговори на евентуални закани од други земји. Од вчера стапи во сила ембаргото на Европската Унија за увоз на нафта од Иран поради неговото одбивање да запре со збогатувањето ураниум, кое, според Западот, е со цел Техеран да произведе нуклеарно оружје.
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар изгледа многу поразлично во оваа кампања без услугите на шампионите како Арпад Штербик, Хорхе Македа, Жоан ...
сите 101 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 258 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 70 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иран подготвен да се спротивстави на нафтеното ембарго на Европа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: