Хан: Западен Балкан не може сам да се бори со бегалскиот бран

9 копии

Не може да се дозволи земјите од Западен Балкан сами да се борат со бегалскиот бран, изјави денес еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, предупредувајќи на опасноста од појава на „невидливи железни завеси“ во Европа. Тој истакна дека земјите од Западен Балкан без своја вина се најдоа во тешка ситуација поради големиот број бегалци, кои пристигнуваат на нивна територија. - Сега имаме проблем на границата меѓу Србија и Унгарија, а утре можеби ќе имаме кога преку Хрватска ќе тргнат кон Словенија и Австрија, нагласи еврокомесарот. Хан додаде дека не смее да се дозволи бегалците да се најдат заробени во земјите од регионот и се заложи итно да им се помогне во решавање на мигрантската криза. - Сакам да видам стабилизација и натамошен напредок, а не нови оптоварувања во регионот, истакнува Хан.
| | веќе видена | слични

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан пристигна во Mакедонија. Ќе учествува на високиот политички дијалог меѓу Европската комисија и македонската Влада. Според најавите, во Собранието ќе се обрати пред членовите на Советот за евроинтеграции. Предвидени се и одвоени разговори со лидерите на политичките партии од власта и од опозицијата и со невладиниот сектор. Европската комисија реши да обезбеди финансиска помош преку инструментот за предпристапна помош за Македонија и за земјите од Западен Балкан во справување со бегалската криза. Еврокомесарот Хан вели дека Европската Унија сака сево ова да го стабилизира и да ја задржи жива надежта на бегалците да се вратат дома што е можно побрзо. Сега не е време за дискусии, туку за акција, апелираше еврокомесарот.
| | веќе видена | слични

Македонија и Србија не смеат да станат ничија земја за бегалците и не смеат да бидат обвинети за недоволна контрола на сопствените граници, доколку самата Европска унија не си ја врши работата. Ова денеска го изјави еврокомесарот за преговори за прош Македонија и Србија не смеат да станат ничија земја за бегалците и не смеат да бидат обвинети за недоволна контрола на сопствените граници, доколку самата Европска унија не си ја врши работата. Ова денеска го изјави еврокомесарот за преговори за проширување и соседска политика Јоханес Хан говорејќи во име на Европската комисија за помошта за регионов во справување со мигрантската криза. Притоа Хан рече дека кога се зборува за кризата мора да се каже дека двете земји не се извор на проблемот, туку транзитни земји и на некој начин жртви и енклави во рамки на Унијата. „Да бидеме кристално јасни уште еднаш, Западниот Балкан е енклава во ЕУ. За да дојдат таму бегалците мора да преминат барем од една земја-членка и не можеме ...
| | веќе видена | слични

Европската унија обезбедила 24 милиони евра за Македонија преку Инструментот за предпристапна помош за помош во справувањето со кризата со бегалците, соопшти денеска на прес-конференција во Брисел еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. Според Хан, кој денеска за Македонија го употребуваше навредливиот акроним ФИРОМ, земјата веќе добила 12 милони евра од ИПА-1 проектот, а дополнителни 12 милиони евра ќе добие од ИПА 2. - Западниот Балкан мора да не стане паркинг-место или ничија земја за заглавените бегалци. - Ние веќе ја протуркавме нашата помош за акции поврзани со миграцијата во овиее нации изминатите години, вклучително и градење на нови објекти за прием, тренинг, гранична контрола и др. Се заедно, за Србија досега 45 милиони евра, а за БЈРМ 24 милиони и ако е потребно, ние сме пдоготвени да обезбедиме дополнителни пари ОФФ-ТОН: Повикувајќи дека сега не е време за дискусии, туку за акција, еврокомесарот потврди дека во Грција и Италија ќе се градат таканаречени жешки точки за прием и регистрација на ...
| | веќе видена | слични

На денешниот состанок во Европскта комисија е разговарано и за спроведувањето на политичкиот договор во Македонија, при што било оценето дека евентуалната политичка нестабилност не соодветствува со актуелната бегалска криза. На Македонија досега и биле доделени 24 милиони евра за справување со бегалците, но овие средства може да се зголемат, изјави еврокомесарот Јоханес Хан кој што утре пристигнува во дводневна работна посета на нашата држава. Не можеме да дозволиме нестабилност во регионот. Само што разменивме мислења со моите колеги за Македонија , тие само што почнаа да го спроведуваат политичкиот договор. И додека во Србија има напредок, не смееме да ја оптоваруваме и Македонија исто така. Сите треба да добијат соодветен дел, но Западниот Балкан не смее да стане паркинг за мигрантите. Ние досега за прифатни центри и други капацитети обезбедивме за Србија 45, додека за Македонија 24 милиони евра и овие средства може да се зголемат, изјави еврокомесарот Хан.
| | веќе видена | слични

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, попладнево на прес-конференција во Брисел потврди дека Европската комисија одлучила да обезбеди финансиска помош преку Инструментот за предпристапна помош (ИПА) за Македонија и земјите од Западен Балкан во справување со бегалската криза во висина од 24 милиони евра. Македонија Има видео?:
| | веќе видена | слични

Европската Комисија со најнов предлог за решавање на бегалската криза. Ќе се одвојат половина милијарда евра за Турција за справување со емиграцијата кон Европа. Сепак, решението за корените на кризата, војната во Сирија не е на повидок. Австриецот Хан, кој од утре е во дводневна посета на Македонија, оценува дека западниот Балкан е жртва на кризата. „Навистина сум загрижен доколку мојата земја, Австрија и Западниот Балкан станат жртви. Тие не се проблемот, тие се земји на транзит коишто прифаќаат бегалци на јужната македонска граница и деновиве имаат проблем на границата на Србија кон Унгарија. Затоа досега обезбедивме повеќе од 20 милиони евра за Србија, но и за Македонија за да се изградат прифатни центри за да се справат со бегалците. Но, штетата е веќе направена, тоа е недовербата меѓу земјите на Унијата, и второ мислам дека почнуваме повторно да градиме железни завеси во Европа“, изјави еврокомесарот Јоханес Хан.
| | веќе видена | слични

 Тој оцени дека земјите од Западен Балкан без своја вина се најдоа во тешка ситуација поради големиот број бегалци, кои пристигнуваат на нивна територија. „Сега имаме проблем на границата меѓу Србија и Унгарија, а утре можеби ќе имаме кога преку Хрватска ќе тргнат кон Словенија и Австрија“ - рече тој. Ова Хан го изјави на округла маса со уредниците на главните европски медиуми во Брисел. Рече дека не смее да се дозволи бегалците да останат заробени во земјите од регионот и се заложи што побргу да им се даде помош да излезат на крај со огромниот број мигранти. - Би сакал да видам стабилизација и напредок а не нови оптоварувања во тој регион - рече Хан.
| | веќе видена | слични

Останато

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 154 | | | веќе видена

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 325 | | | веќе видена

Изјавата на премиерот Зоран Заев, кој најави дека ќе ме тужи мене и нашата редакција, не е ништо повеќе од паничен рефлекс во момент кога станува јасно дека ...
сите 236 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

Воислав ЗАФИРОВСКИ Долго размислував дали вреди да се пишува на темата Рекет, за инволвираните во аферата, особено за Јанева и генералите кои "после битката" ...
сите 144 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хан: Западен Балкан не може сам да се бори со бегалскиот бран

Од:
До кого (е-маил):
Порака: