ГРУЕВСКИ: ПЕТ центарот во Скопје е единствена ваква институција во регионот


Станува збор за високопрофресионална установа, ретка во европски рамки што ја има само во големи држави ЈЗУ Универзитетски институт за позитронско емисиона томографија
| | веќе видена | слични

Се поголем е интересот за лекување со традиционална кинеска медицина. До сега, над 500 пациенти се третирани во Центарот во Штип, кој е прв државен центар во Европа. Се поголем е интересот за лекување со традиционална кинеска медицина. До сега, над 1.000 пациенти се третирани во Центарот во Штип, кој е прв државен центар во Европа. Станува збор за начин на лекување којшто за првпат се воведува во нашата држава. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски го посети Центарот каде се применуваат сите методи на традиционална кинеска медицина, по примерот на болниците во Кина. Сите вработени имаат завршено обука за акупунктура во Пекинг и поседуваат сертификати. Во Центарот е ангажиран и доктор по традиционална кинеска медицина, а наскоро ќе пристигнат уште четворица доктори од НР Кина. Според традиционалната кинеска медицина, сите делови од телото се интимно поврзани меѓу себе и не е возможно да се лекува само еден симптом, орган или дел од телото, без да се земе во предвид целото тело. Секој пациент по своја желба ...
| | веќе видена | слични

Центарот за традиционална кинеска медицина во иднина ќе им овозможи терапија на сите пациенти со традиционалниот кинески метод наречен акупунктурата. -Интересно е тоа што во нашата медицина имаме болести кои што ги сметаме за неизлечиви болести, а излегува дека со акупунктурата се решаваат овие болести. Овој оддел на штипските пациенти ќе им овозможи и десетици различни програми за главоболка, како и терапија со вжарени игли кои се направени од специјален материјал кој не се крши и се загрева на 900 степени, ова го истакна од штипската болница при посетата на Груевски. Тие потенцираа дека во просек дневно имаат по 20 пациенти, а за обавување на оваа терапија тие биле на обука во Кина во времетраење од една година. Груевски при посетата беше запознаен и со отворањето на смерот од втор циклус на на студии на штипскиот универзитет именуван како специјалистички стручни студиски програми за терапија со акупунктура, каде што предаваат и професори од Бугарија. Центарот располага со три простории за апликативна ...
| | веќе видена | слични

Постои огромна заинтересираност за лекување во Центарот за традиоционална кинеска медицина кој е стациониран во Штип. Дневно во просек доаѓаат до 20 пациенти кои добиваат соодветни здравствени услуги. На увид во Центарот беше лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски, кој од надлежните доби информација дека Центарот работи одлично, засега има шест вработени кои претходно поминале една година на обука во Кина, и доктор од Кина кој истовремено е и професор. Преку традиционалната кинеска медицина се даваат услуги на пациенти кои што се со хронични и акутни заболувања. Пациентите кои ги добиле услугите се задоволни и веќе имаат резултати. Овде се применуваат сите техники кои се применуваат во болниците во Кина, како акупунктура, која е најчесто застапена. Центарот за традицонална кинеска медицина работи во рамките на Факултетот за медицински науки при универзитетот „Гоце Делчев“-Штип. Љупка К. Камчева
| | веќе видена | слични

ЈЗУ Универзитетски институт за позитронско емисиона томографија (ПЕТ Центар) од денеска и официјално почна да работи со пациенти. Таму ќе може да се дијагностицира дали малигно заболените имаат метастази и точно да се детектира на кое место во нивното тело се за да може потоа да се отстранат. Ова денеска го посочи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во одговор на прашање по увидот во градежните активности за изградба на новата зграда на АД ЕЛЕМ, и појасни дека ПЕТ центарот се отвори пред околу осум месеци, но не како дејност, туку како објект без примање пациенти, бидејќи откако ќе се отвори како објект неопходен е период за да се изврши тестирање и лиценцирања од меѓународни овластени институции. - ПЕТ центарот во Скопје е оспособен за сопствено производство на радиоизотопи поради што ќе биде многу попродуктивен, ќе може да ги продава радиоизотопите на околните држави и ќе биде регионален центар. Луѓето што ќе работат таму се високо остручени, беа испратени на сите можни меѓународни обуки, а во првите ...
| | веќе видена | слични

Од денеска во Скопје почна да работи ПЕТ центарот за откривање на рана фаза на малигни заболувања кај пациентите. Овој центар е единствен таков објект во регионот кој има сопствено производство на радиоизотопи.„Овде во Скопје ПЕТ центарот е оспособен и целата опрема е набавена за сопствено производство на радиоизотопи така што ќе биде многу попродуктивен и ќе може да ги продава своите радиоизотопи на околните држави и ќе биде рентабилен регионален центар, бидејќи таков центар нема во поширокиот регион“, изјави денеска Никола Груевски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер во чиј мандат овој проект почна.Дел од медицинските лица кои ќе работат во овој центар веќе се вратени од меѓународните обуки на кои беа испратени, а првите месеци со нив ќе работат и експерти од странство.Инвестицијата за овој центар беше 16 милиони евра.Сите активности пред почнување на ЈЗУ универзитетскиот Институт за позитронско емисиона томографија (ПЕТ Центар) со работа со пациенти се веќе завршени. Генералниот директор на ...
| | веќе видена | слични

Од понеделник ПЕТ центарот ќе ги отвори вратите за пациентите. Прегледите ќе ги закажуваат преку Мој Термин. За почеток ќе им даваат здравствени услуги на 4 до 5 заболени од малигни заболувања. Постапката за дијагностика ќе трае околу два часа. Со апаратурата ќе може да се открие и една малигна клетка во организмот а исто така ќе следат и дали е ефикасна терапијата што ја зема болниот. -Склучивме договор и со Фондот за здравствено осигурување. Има дијагностика за малигни и други сериозни и тешки заболувања, вели Емилија Јаневиќ Ивановска, директор на ПЕТ центар ПЕТ центарот е единствен од ваков вид во регионот кој ќе произведува радиоизотопи за дијагностика на пациентите. Кадарот кој работи во новиот објект поминал обука во реномирани странски центри. -Го изградивме од темел, според сите стандарди на МААЕ, најреномиран и најкапитален објект, вели Никола Тодоров, министер за здравство Во посета на новиот ПЕТ центар денеска беше и генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија, кој потврди ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 229 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и понатаму е во центарот на вниманието во сите балкански медиуми преку порно скандалот предизвикан од преписките и порно фотографиите кои што ...
сите 169 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ГРУЕВСКИ: ПЕТ центарот во Скопје е единствена ваква институција во регионот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: