Груевски: Изборите пример за иднината на Македонија

4 копии

Денеска во Македонија имаше избори чија организација беше пример за иднината на Македонија. За овој успех заслугата ја носат сите граѓани на Република Македонија, рече вечерва претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Според него ВМРО – ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ ќе освои 55 или повеќе пратенички мандати. Тој истакна дека оваа победа е доста значајна за ВМРО-ДПМНЕ бидејќи е извојувана по пет години владеење во време на светска економска криза и блокади за влез во НАТО и ЕУ. „Оваа победа значи дека мнозинството граѓани препознаа дека ВМРО-ДПМНЕ и во криза знае да се справи со проблемите и да ја извлече земјата“ рече Груевски. Тој понатаму најави исполнување на ветувањата од програмата, па дури и повеќе. Како посебни точки на кои ќе се осврне во идниот период на владеење, Груевски ги посочи економијата, земјоделството, привлекувањето на инвестиции и отворањето на нови работни места. Како второ, разрешување на проблемите со кои се соочува земјата при влезот во НАТО и ЕУ, но посебно ...
| | веќе видена | слични

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ по четврти пат однесе победа на изборите во Македонија, а по третпат е тоа победа на парламентарни избори, или втора победа на вонредни парламентарни избори. Македонската десница триумфира, иако според случувањата во државата и оцените што ги добива земјава од меѓународната сцена, текот на настаните не е поволен. Груевски веднаш по објавата на резултатите рече дека победата е признание за спроведените реформи и за чесната политика. „Оваа победа значи дека мнозинството граѓани препознаа дека ВМРО-ДПМНЕ и во кризата и во тешки околности покажа дека знае да се справи со најтешки проблеми со најмала можна штета и дека на Македонија и' се случи нов момент во политиката, со доаѓањето на нова политичка гарнитура од 2006, која постави нови стандарди на политиката во Македонија“, рече тој. Првите реакции кон изборниот резултат, пак, на неутрални посматрачи, се дека Црвенковски одбра погрешна тактика за пораз на политичкиот ривал или можеби не сфати дека клучот за пораз на ВМРО-ДПМНЕ лежи во ...
| | веќе видена | слични

Марија Котовска Иднината на татковината е во сигурни раце, Никола Груевски останува Премиер на Република Македонија - ВМРО - ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија победи во сите 9 изборни единици, на овие 7 ми по ред Парламентарни избори. Заблагодарувајќи се за довербата која што граѓаните повторно и ја укажаа на оваа политичка опција, Груевски нагласи дека од утрото по победата за нив почнува обврската да дадат се од себе за да им помагаат на сите граѓани, без разлика кој за кого го дал својот глас. Од штабот на ВМРО ДПМНЕ во домот на АРМ Груевски објави: „Победник на овие избори е ВМРО ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија. Им се обраќам на функционерите, министрите, директорите - вечерва сите ќе прославиме, а од утре сите на работа...не чека многу работа. Ние ќе дадеме максимум од себе за да ги исполниме ветувањата дадени во програмата, но се разбира, ако можеме и нешто повеќе од тоа”. Владата на чело со Груевски, во престојниот 4 годишен мандат ќе има 5 клучни приоритети. Членството на ...
| | веќе видена | слични

Победник на овие избори е ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ со 55 или повеќе пратеници. Изборниот ден помина во фер и демократска атмосфера, нагласи лидерот на ВМРО - ДПМНЕ Никола Груевски на прес - конференцијата прогласувајќи ја победата на седмите парламентарни избори во Република Македонија. Сите ние заедно во Македонија сме победници, подвлече Груевски, бидејќи победи демокатијата, волјата на мнозинството граѓани, победија фер и демократските избори во Република Македонија. - За нас оваа победа и оваа поддршка има многу поголемо значење и сила отколку сите досегашни победи бидејќи доаѓа по речиси пет и повеќе години во исклучително тешко време. По речиси пет години водење на државата во кои цели 2,5 години во време на најголемата светска економска криза, по две блокади за НАТО и ЕУ. Во овие околности оваа победа има посебна тежина и значење за нас во ВМРО-ДПМНЕ, рече лидерот на ВМРО - ДПМНЕ. Лидерот на ВМРО - ДПМНЕ укажа дека и понатаму остануваат клучните приоритети поставени во ...
| | веќе видена | слични

Сите ние заедно во Македонија сме победници, подвлече Груевски, бидејќи победи демокатијата, волјата на мнозинството граѓани, победија фер и демократските избори во Република Македонија. - Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи да се грижи и да работи за сите граѓани на Република Македонија независно од политичката, верската и етничката припадност. За сите ќе се бориме да им помогнеме. Сите ние два милиони граѓани во оваа држава имаме иста судибина, сите имаме сон Македонија да биде успешна и просперитетна држава, да стане членка на НАТО и ЕУ. Земја за која ќе се зборува по добро, а не по лошо, младите ќе гледаат своја иднина и перспектива во земјата, а не надвор, е пораката што вечерва ја упати Груевски и им се заблагодари на мнозинството граѓани кои ја дадоа поддршката за коалицијата „За подобра Македонија“, но и на сите политички партии. За овој успех, подвлече, заслугата не ја носи само организаторот на изборите, туку сите граѓани на Република Македонија. - За нас оваа победа и оваа поддршка има ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 240 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски: Изборите пример за иднината на Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: