Студија покажува дека правењето пауза од Facebook ја подобрува нашата добросостојба


Користењето на друштвените мрежи во денешно време е толку често и масовно, што може слободно да се каже дека влегува во категоријата на зависни „активности“. Facebook има повеќе од 2 милијарди активни корисници, а не е далеку и во последно време повеќе популарниот Instagram. Повеќе студии досега имаат покажано дека користењето на друштвените мрежи сепак има негативни ефекти на корисниците, а тие најчесто се чувство на завист, на завидливост, односно во овој случај ќе ги спомнеме овие две поради студијата која ја пренесуваме. Студијата е направена за почеток со анкетирање на корисниците за да се види дали се активни корисници на Facebook, односно дали редовно објавуваат содржина или пасивни, корисници кои во главно ја разгледуваат објавената содржина на мрежата. Исто така, во прашалникот се поставени и прашања за да се добие претстава за ефектот којшто го има мрежата на корисниците, односно дали тие чувствуваат завидливост и слични емоции. Во периодот од една недела, корисниците биле поделени во две групи. ...
| | веќе видена | слични

Instagram како друштвена мрежа станува се повеќе популарна, а може да се каже дека во последно време е и најмногу користената мрежа. Се повеќе корисници се ...
| | веќе видена | слични

Главната улога на Facebook е да им овозможи на своите корисници да останат поврзани со пријателите и семејството. Најголемата социјална мрежа сега спроведува тестови за нова функција, која преку ознака ќе покажува што корисникот има заедничко со оние со кои не е поврзан на Facebook. Компанијата верува дека ова ќе води кон јавни дискусии кои ќе бидат од големо значење. Ознаката ќе ги споменува заедничките работи кои корисникот ги има со странците на Facebook. На пример, доколку и лицето што не го познавате и вие студирате на ист факултет, ознаката ќе го нагласи тоа. Доколку живеете блиску еден до друг, тогаш ознаката исто така ќе го нагласи тоа. Социјалната мрежа истакнува дека ознаката ќе ги прикажува информациите кои веќе можат да се најдат на нечиј профил. Исто така, сите податоци кои корисникот ги ставил како приватни ќе останат сокриени и нема да се прикажуваат со овие ознаки. Компанијата моментално ја тестира функцијата на помал број на корисници во САД, а од повратните информации зависи дали Facebook ...
| | веќе видена | слични

Софтверските инженери на Facebook експериментираат со нова карактеристика што ќе ни овозможат да дознаеме повеќе за луѓето кои коментираат на јавните постови во социјалната мрежа. Идејата е да разбереме кои заеднички интереси и преференции ги споделуваме со нив. Кодното име за оваа функционалност е „Things In Common“ и е новата алатка на Facebook, со која ќе запознаеме нови луѓе и ќе ги додадеме кон нашите пријатели. За сега, „Things In Common“ е достапна за ограничен број на луѓе. Веќе ќе гледаме различни ознаки кои нè информираат, на пример, кога непознат човек присуствувал во истото училиште или е дел од група која ја следиме. Па така Facebook ќе се обиде да нè охрабри да комуницираме со други луѓе кои коментираат на публикации, но не се дел од нашата листа пријатели, информира Engadget. На истиот начин ќе разбереме кој од другите корисници живее во истиот град како нас, без разлика дали им се допаѓаат истите места и многу други индикатори од овој тип. Интеграцијата на таква функција ќе ги направи јавните ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 777 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска во Општина Новаци, на настанот по повод увидот на напредокот на работите на магистралниот гасовод Неготино – Прилеп – Битола, ...
сите 353 | | | веќе видена

Во Апропиргос, во западното предградие на Атика, претпладнево изби шумски пожар, но не претставува опасност за околните населби. Во гаснењето учествуваат 35 ...
сите 320 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 147 | | | веќе видена

Изјавата на премиерот Зоран Заев, кој најави дека ќе ме тужи мене и нашата редакција, не е ништо повеќе од паничен рефлекс во момент кога станува јасно дека ...
сите 217 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Студија покажува дека правењето пауза од Facebook ја подобрува нашата добросостојба

Од:
До кого (е-маил):
Порака: