Зоран Талер поднесе оставка

Британската евро-пратеничка и потпретседателка на Европскиот Парламент Дајан Волш, изјави дека ќе инсистира случајот темелно да биде истражен. Австриецот Ернест Штрасер веднаш поднесе оставка, додека Романецот Адријан Северин се закани со тужба до „Сандеј Тајмс". Новинари на весникот осум месеци тајно работеле на истрагата, лажно претставувајќи се како финансиски лобисти. Им пристапиле на околу 60-тина европарламентарци, од кои Талер, Северин и Штрасер, според нивното тврдење, се согласиле за износ од 100.000 евра да поднесат амандмани за олеснување на работењето на европските банки. За поднесувањето на амандманот Талер побарал парите да му бидат исплатени на сметка во банка во Лондон, додека Северин испратил фактура на 12.000 евра. По објавувањето на случајот во јавноста, Талер и Северин изјавија дека од почеток знаеле дека разговараат со лажни лобисти, бидејќи утврдиле оти компанијата за која лобирале не постои. Европскиот ...
| | веќе видена | слични

Европската реакција по случајот на тројцата европарламентарци, обвинети за коруптивна активност, според домашните познавачи е позитивна - зашто покажува како во практика треба да се спроведува борбата против корупцијата Случај Талер Можеме само да замислиме како слатко ни се смеат на Балканот оние на кои им испраќаме пораки дека мора да се борат против корупција, изјави вчера еден социјалистички претставник во Европскиот парламент, сублимирајќи го расположението по откриениот коруптивен скандал на тројцата свои сопарламентарци. - Секоја минута е премногу и тие претставници мора да бидат избришани од списокот на европарламентарците - категоричен е европскиот социјалист. Против Словенецот Зоран Талер, Романецот Адријан Северин и Австриецот Ернст Штрасер постапки за обвинението за земање поткуп, откриено од „Сандеј тајмс“, водат не само Европскиот парламент, туку и правосудствата во нивните матични држави. Талер и Штрасер веќе не се европарламентарци, а и од Северин се очекува да се повлече од оваа ...
| | веќе видена | слични

Букурешт - Групата на европските социјалисти и демократи го исклучи романскиот европратеник Адријан Северин од сите функции што ги зазема. Групата, исто така, го повика европратеникот да го напушти Европскиот парламент „независно од резултатите на истрагата против него во ЕП или на други места“. „Господинот Северин заземал високи позиции во земјата, како и на меѓународен план, така што добро знае што значи политичка и морална одговорност“, се нагласува во соопштението. Северин е последната жртва од скандалот со корупција во Европскиот парламент, во кој настрада и известувачот за Македонија, Зоран Талер. Талер во интервјуто за словенечката телевизија рекол дека мандатот го вратил затоа што поради тоа неговиот живот и на неговото семејство се превртел наопаку. Тој верува дека ќе се открие причината за неговото компромитирање, но признал дека дејствувал наивно и „глупаво“ затоа што бил „анксиозен и опседнат“ со мисли дека некој плански се обидува да го дискредитира, па на секој начин се обидувал да дознае ...
| | веќе видена | слични

Словенечкиот портал Finance пренесува дека Европскиот парламент ќе му исплати на Талер таканаречена транзициска помош во висина од шест месечни плати, односно повеќе о 30 илјади евра во форма на европска помош за невработените. Правилата на Европскиот парламент предвидуваат пратениците да добијат по 1 месечна плата за секоја година од мандатот, но помошта да не биде помала од 6 плати, ниту пак поголема од 24 месечни плати. Просечната месечна бруто – плата на еден европски пратеник е 7957 евра. Нето примањата во просек изнесуваат околу 6200 евра. Во Словенија, по одбивањето на даноците, платата на европратеникот ќе изнесува околу 5500 евра. Од Европскиот парламент за весникот појасниле дека Талер ги има истите права како и сите други поранешни пратеници, што значи дека му следува т.н. транзициска помош. Британскиот Sunday Times пред два дена објави истражувачка сторија и видео снимки од Талер и двајца други европратеници кои според истражувањата на новинарите на весникот земале поткуп за да вметнат амандмани ...
| | веќе видена | слични

Оставката на Зоран Талер ќе му донесе 6 плати, односно повеќе од 30 илјади евра во форма на европска помош за невработените, јавува денеска словенечкиот Од Европскиот парламент за весникот појасниле дека Талер ги има истите права како и сите други поранешни пратеници, што значи дека му следува т.н. транзициска помош (форма на бенефиции за невработени) Правилата на Европскиот парламент предвидуваат пратениците да добијат по 1 месечна плата за секоја година од мандатот, но помошта да не биде помала од 6 плати, ниту пак поголема од 24 месечни плати. Просечната месечна бруто – плата на еден европски пратеник е 7957 евра. Нето примањата во просек изнесуваат околу 6200 евра. Во Словенија, по одбивањето на даноците, платата на европратеникот ќе изнесува околу 5500 евра. Но ова е само основната плата. Са секој ден присуство на официјалните состаноци на собраниските тела европратеникот добива по 304 евра дневница. На ова се додаваат канцелариските трошоци и трошоците за персоналот. Finance пресметува дека ...
| | веќе видена | слични

Тешко му оди обидот на Зоран Талер да се испере за корупцискиот скандал "Кеш за амандмани" кој на тројца европратеници им ја обелодени угледниот британски весник Сандеј тајмс. Словенечките медиуми вчера го нарекоа "Талер - тајниот шпион на раскрсницата меѓу ЦИА и МИ6", потсмевајќи се со неговите искази дека прифатил да преговара со преговарачите за да разоткрие кој сакал да го поткупи. - Словенија има свој Џејмс Бонд. Европратеникот Зоран Талер, по прифаќање на понудата да гласа за пар амандмани за 100.000 евра, пристапил кон тајно шпионирање за да се демаскира ЦИА, или барем некоја балканска разузнавачка служба. За жал, пред да дојде во можност да ги открие англиските новинари, тие го разобличија него и сега никој не му верува ништо, пишува Марк Јенштерле, за словенечки "Други свет". Талер се обиде да ги демантира британските новинари, кои лажно претставувајќи се како бизнисмени, им ја сместија замката на Талер, на Романецот Адриан Северин и Австриецот Ернст Штрасер. Тројцата европратеници, под притисок на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Може само да замислиме како слатко ни се смеат на Балканот оние на кои им праќаме пораки дека мораат да се борат против корупцијата, изјавил анонимен европски пратеник за хрватскиот весник "Јутарњи лист". Тој додава дека корумпираните европарламентарци мора веднаш да бидат избришани од листата на пратеници, а Северин мора да биде избркан. По иницијатива на потпретседателката на Европскиот парламент, веќе е започната истрага за корупцискиот скандал "пари за амандмани". Известувачот за Македонија Зоран Талер и Австриецот Ернст Штрасер поднесоа оставки, додека Романецот Адриан Северин се уште ја отфрла одговорноста. "Јутарњи лист" објавува дека Талер изјавил дека го вратил пратеничкиот мандат, затоа што неговиот и животот на неговото семејство се превртел наопаку.
| | веќе видена | слични

СТРАЗБУР, Франција -- Членот на Европскиот парламент (ЕП) и специјален известувач за Македонија, Зоран Талер, во понеделникот (21-ви март) поднесе оставка поради скандал со корупција. Словенецот вети дека ќе соработува со антикорупциските комисии во Брисел и во Љубљана. Талер и двајца други членови на ЕП -- Романецот Адриан Северин и Австриецот Ернест Штрасер -- беа разоткриени од новинарите на британскиот весник Сандеј тајмс, кои се претставиле како лобисти. Тројцата, наводно, се согласиле да примат илјадници евра во замена за предлагање најразлични амандмани на легислативата на ЕУ. Штрасер, исто така, поднесе оставка, додека Северин рече дека ќе се повлече од групата на социјалистите, но ќе остане во ЕП. (Гандул, Hotnews.ro - 22/03/11; МИА, СТА, РТС - 21/03/11)
| | веќе видена | слични

Македонија остана без известувач во Европскиот парламент, функција што Талер ја вршеше од 2009 година Австриецот Ернст Штрасер прв поднесе оставка во Европскиот парламент За Романецот Адријан Северин ова било „нормално однесување“ Словенецот Зоран Талер се повлече во согласност со неговите етички стандарди Оставка поттикната од лични етички стандарди. Ова како причина е наведено во соопштението од неколку реда што вчера осамна на интернет-страницата на европратеникот Зоран Талер. Откажувањето од столчето во европарламентот следува откако лондонскиот весник „Сандеј тајмс“ во неделата објави дека Талер и уште двајца негови колеги прифатиле да им бидат исплатени по 100.000 евра да поднесуваат амандмани со кое би им се олеснило финансиското работење на банките. Со ваквиот потег Македонија остана и без известувач во Европскиот парламент, функција што Талер ја вршеше од 2009 година. - Мојата оставка би требало да овозможи истрагата на сите факти и околности за овој обид за компромитација на моето име да се ...
| | веќе видена | слични

Зоран Талер и' рече вчера збогум на функцијата во Европскиот парламент, а со тоа и на на позицијата известувач за Македонија. Само еден ден откако „Сандеј тајмс“ го обвини него и уште двајца европарламентарци дека биле подготвени за стотина илјади евра да протнат амандмани во интерес на некои компании, Талер свика прес-конференција во Љубљана, на која соопшти дека за да не и' попречува на истрагата, решил да си даде оставка. Ден пред тоа, Талер демантираше дека е виновен, дека зел какви било пари за политички услуги или дека прифатил каква било најава за исплата, па целиот скандал е обид да се наштети на неговиот интегритет. Иако Талер тврдеше дека нема да се повлекува, вчера и тој, како Австриецот Ернст Штресер, не ги издржа притисоците и си даде оставка во ЕП. Словенечките медиуми шпекулираа дека е можно да го наследи Андреј Хорват, кој е следен на партиската листа, но и неговото име е вмешано во некаков финансиски скандал, така што наследникот засега не може да се прогнозира. Дали наследникот на Талер, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 253 | | | веќе видена

Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека претседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски по ...
сите 217 | | | веќе видена

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го спречи поранешниот советник на Белата куќа Дон Мекган да сведочи пред Конгресот во врска со извештајот на специјалниот ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зоран Талер поднесе оставка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: