СВЕТСКИ ЛЕКАРИ ВО ОХРИД ПРЕДУПРЕДИЈА: Деменцијата станува глобален здравствен но и социјален проблем


2 копии

Светската популација старее, животниот век на населението на планетата се продолжува, па оттаму важноста од грижа за менталното здравје на луѓето, во ...
| | веќе видена | слични

Свеста за деменцијата во Македонија се зголемува во последните години, а светската јавност се занимава со неа 10-15 години, иако во медицинските кругови се ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Мозокот почнува да старее кога се помалку и помалку се користи Ако секој ден одвоите извесно време за решавање на крстозбор, ќе има големо влијание на вашето ...
| | веќе видена | слични

Милиони возрасни луѓе имаат облик на деменција кој воопшто не се дијагностицира точно, туку погрешно се заведува под името Алцхајмерова болест, пренесува ...
| | веќе видена | слични

Населението во светот старее, а животниот век се зголемува, оттаму од исклучително значење е да се подобри грижата за менталното здравје, пред се во справување ...
| | веќе видена | слични

Останато

Oткако поранешната обвинителка од СЈО, Катица Јанева од Шутка беше однесена во домашен притвор во станот на нејзинот син, на Фејсбук со коментар се јави ...
сите 352 | | | веќе видена

Од УПОЗ потсетуваат дека бараат враќање на парите од штрајкот во 2016 година, итна измена на Законот за судска служба со која поинаку ќе се определи позицијата ...
сите 137 | | | веќе видена

Првата тура повратни пари од данокот за додадена вредност кај граѓаните кои скенираа фискални сметки во рамки на проектот „Мој ДДВ“, во вкупен износ од 3 ...
сите 53 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски одговарајќи на новинарски прашања во врска со повикот на премиерот Зоран Заев руските бизнисмени да инвестираат во земјата и ...
сите 84 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СВЕТСКИ ЛЕКАРИ ВО ОХРИД ПРЕДУПРЕДИЈА: Деменцијата станува глобален здравствен но и социјален проблем

Од:
До кого (е-маил):
Порака: