Ни правите Тортура, член на ДИК има политичка одговорност пред Собрание, а не кривична пред суд, се пожали обвинетиот во „Титаник 2“ Бедредин Ибраими

Во тензична атмосфера проследена со комични ситуации поради незнаење на дел од странките за тоа што е вкрстено, а што директно прашање и кога тие (не)смеат да се поставуваат, продолжи судењето за случајот „Титаник 2“ на СЈО, за нерегуларно поништување на гласање во Струмица во 2013 година. При испрашувањето на сведокот Субхи Јакупи, поранешен член на Државната изборна комисија (ДИК) кој гласал против поништување на неоснованото гласање, обвинетиот Мендух Тачи мавна со рака на клупата и од место со смеење кажа: „Каков притисок!“. Обвинетиот Бедредин Ибраими, пак, за кого сведокот Виолета Дума претходно кажа дека имал идентичен став со неа и со Јакупи, но кога добил повик од шефот (лидерот на ДПА Тачи), го сменил ставот и гласал „за“ поништување на гласањето, рече: „Ова е тортура врз нас!“. Судијата Огнен Ставрев го праша: „Кој врши тортура, господине Ибраими? На судот ли мислите? Судот ништо не ви прави“. На ова Ибраими одговори на висок тон: „Се врши тортура врз сите нас овде. Член на Државна изборна ...
| | веќе видена | слични

Во Кривичниот суд Скопје 1 денеска продолжи судењето за случајот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) „Титаник 2“ на кое од пет предложени сведоци, СЈО испита четворица. Петтиот сведок Павлинка Динева не се појави пред судот да сведочи што знае во врска со седницата на Државната изборна комисија (ДИК) одржана во март 2013 година за време на редовните локални изобри 2013 година. Кавгите и правните дебати главна одлика на денешното рочиште Напната атмосфера со кавги, казни и правни дебати беа главната одлика на денешното рочиште за „Титаник 2“, за прегласувањето во Струмица на локалните избори 2013 година. Речиси во исто време кога судијата Огнен Ставрев даде 15 минути пауза, во Кривичниот Суд Скопје 1 снема Струја. Причина за втората пауза беше што СЈО и одбраната не можеа да се усогласат дали сведокот Виолета Дума ќе биде испрашувана директно или вкрстено. Обивнителката на СЈО, Фатиме Фетаи приговараше на речеиси сите прашања на одбраната со објаснување дека прашањата што ги поставуваат се директни а не ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во попладневниот дел од судењето за предметот на СЈО „Титаник 2“ што се однесува на изборни нерегуларности на локалните избори во 2013 година, сведочеа поранешниот член на ДИК, Субхи Јакупи и претседателот на ОИК од Струмица, Васил Крстев. Јакупи, кој во тоа време бил потпретседател на Државната изборна комисија одговарајќи на прашања на обвинителката од СЈО Фатиме Фетаи, рече дека гласал против приговорот на ВМРО-ДПМНЕ за гласачкото место 1727 во општина Струмица на локалните избори во 2013 година. - Во записникот од седницата на ДИК за тој приговор стои дека било гласано 4:3, рече Јакупи. Обвинетиот Бедредин Ибраими за време на рочиштето рече дека се врши тортура врз нив, а судијата Огнен Ставрев го праша кој врши тортура, дали мисли на Судот. - Судот ништо не ви прави, додаде судијата Ставрев. Ибраими посочи дека се врши тортура врз сите нив, велејќи дека член на Државна изборна комисија може да има само политичка одговорност пред Собранието што го бира, а не кривична. На денешното рочиште сведочеа и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично дело кое не застарува и нема ...
сите 449 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 460 | | | веќе видена

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 93 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 56 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 120 | | | веќе видена

Партијата нема должничко-доверителски односи со компаниите коишто беа споменати денеска во медиумите, рече вечерва во Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 224 | | | веќе видена

Во интервју за магазинот „ГО“, Златан Ибрахимовиќ имаше остри зборови кон Кристијано Роналдо. Италија Запрашан дали со враќањето во Серија А ќе го види ...
сите 203 | | | веќе видена

Пендаровски, како што инфомираат од претседателскиот кабинет,  ќе има обраќање на конференцијата „Балкански дијалози“ на тема „Проширување на ЕУ – неисполнето ...
сите 239 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ни правите Тортура, член на ДИК има политичка одговорност пред Собрание, а не кривична пред суд, се пожали обвинетиот во „Титаник 2“ Бедредин Ибраими

Од:
До кого (е-маил):
Порака: