Богоевски: Останувам на она што го изјавив пред судот во Њујорк

4 копии

Разузнавачот Слободан Богоевски останува на она што тој, во својство на сведок, го изјавил пред судот во Њујорк, во врска со случајот „Маѓар телеком“. Во изјава за „Утрински весник“ , поранешниот директор на Службата за државна безбедност, потврди дека сето она што како негов исказ се објавува деновиве е тоа што тој го изјавил. Поранешниот директор на Службата за државна безбедност, во изјава за „Утрински весник“, вели дека нема намера самиот себеси да се коментира, а дека оние кои демантираат, имаат такво право.
| | веќе видена | слични
2 копии

Откако њујоршкиот суд го отвори за јавност сведочењето на Слободан Богоевски, повторно се актуелизираше аферата „Телеком“, односно поткуп на македонски политичари во 2005 и 2006 година. Богоевски како приматели на митото директно ги посочи тогашниот премиер Владо Бучковски, како и неговите коалициски партнери од ДУИ, Али Ахмети и Муса Џафери – секој по 2,5 милиони евра. Богоевски тврди дека пари за да нема истрага во 2008 барал и екс-шефот на УБК и братучед на премиерот, Сашо Мијалков. Посочените го негираа сведочењето на Богоевски, но сепак, факт е дека досега во Македонија немало обвинение против било кој политичар, односно испаѓа дека било дадено мито, ама дека никој не го примил?! Во јануари 2012 година во Собранието тогашниот државен јавен обвинител Љупчо Шврговски рече дека нема докази за вмешаност на функционери во скандалот со Телеком. Во прилог на сведочењето на Богоевски од кое се гледа дека повеќе партии и политичари се вклучени во аферата, оди и сознанието на Либертас според кое обвинител кој ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот јавен обвинител Љупчо Шврговски, во чиј мандат беше отворена истрагата за случајот, вели дека имало волја за процесуирање на случајот, но дека проблем биле недостигот од докази Истрагата за земање поткуп во аферата „Маѓар телеком“ се водела на меѓународно ниво и во неа биле вклучени и ФБИ и уште една странска служба. Дел од истражните дејства се одвивале во Унгарија, каде што истражните тимови од неколку земји се состанувале за да ги комплетираат доказите за трагата на парите. Се истражувало дали и кој понудил мито за да се забави либерализацијата на телекомуникацискиот пазар во земјава, но се трагало и по политичари за кои постоеле сомневања, но не и конкретни докази дека зеле поткуп и ја злоупотребиле својата положба. Поранешниот јавен обвинител Љупчо Шврговски, во чиј мандат беше отворена истрагата за случајот, вели дека станувало збор за сериозна истрага што се водела на меѓународно ниво, за што потврда е и фактот дека во неа бил вклучен тим на американското Федерално биро за истраги - ФБИ. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во аферата „Телеком“ се вмешани повеќе високи функционери, освен споменатите во сведочењето на екс разузнавачот Богоевски, тврди поранешниот член на Управниот одбор, Симо Груевски. Тој вели дека не само бизнисмени и политичари, туку и четворицата премиери имаат допир со овој случај, бидејќи како што вели Груевски, ја злоупотребиле службената положба. Очекува Судот во Њујорк наскоро да ги обелодени и транскрипитите од другите сведоци. Груевски додава дека сите документи кои тој ги поседувал за случајот, ги предал на претходниот Јавен Обвинител – Шврговски. Зачудува вели тој што единствениот одговор од Обвинителството до денес е дека се води судска постапка само за директорите на Телеком, обвинити за корпција, но не и против политичарите што земале мито. И неколку дена, по објавувањето на сведочењето на Богоевски, во кое се посочени со имиња функционертие што наводно зеле мито, обвинителството молчи. До нив и невладината Транспаренси има поднесено пријава пред неколку години, но обвинителите тврдат дека не ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во аферата „Телеком“ се вмешани повеќе високи функционери, освен споменатите во сведочењето на екс разузнавачот Богоевски, тврди поранешниот член на Управниот одбор, Симо Груевски, за 24 Вести . – Аферата „Телеком“ има допир со сите наши премиери, почнувајќи од Љубчо Георгиевски, Бранко Црвенковски, Владо Бучковски и сегашниот премиер Никола Груевски. Ако дозволиш злоупотреба на својата функција, тоа е кривично. Тоа сите го имаат дозволено – вели тој. Тој вели дека не само бизнисмени и политичари, туку и четворицата премиери имаат допир со овој случај, бидејќи како што вели Груевски, ја злоупотребиле службената положба. Очекува Судот во Њујорк наскоро да ги обелодени и транскрипитите од другите сведоци. Груевски додава дека сите документи кои тој ги поседувал за случајот, ги предал на претходниот Јавен Обвинител – Шврговски. Зачудува вели тој што единствениот одговор од Обвинителството до денес е дека се води судска постапка само за директорите на Телеком, обвинити за корпција, но не и против политичарите ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот директор на Службата за државна безбедност, за „Утрински весник“, вели дека нема намера самиот себеси да се коментира Љубиша Станковиќ Разузнавачот Слободан Богоевски останува на она што тој, во својство на сведок, го изјавил пред судот во Њујорк, во врска со случајот „Маѓар телеком“. Во изјава за „Утрински весник“, поранешниот директор на Службата за државна безбедност, потврди дека сето она што како негов исказ се објавува деновиве е тоа што тој го изјавил. „Не можам самиот себеси да се коментирам. Тоа што е кажано - тоа е! Немам што друго да додадам“, вели Богоевски и појаснува дека нема увид во се' што деновиве беше објавено, а се однесува на скандалот со „Маѓар телеком“ и обвинувањата за наводен поткуп. Богоевски не им дава многу значење на реагирањата кои уследија по објавувањето на неговото сведочење, пред се' на поранешниот премиер Владо Бучковски и од првите луѓе на ДУИ. „Тоа е нивно право!“, вели Богоевски, во одговор на најавите од ДУИ дека против него ќе следи тужба. Скандалот со ...
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 397 | | | веќе видена

Денес времето ќе биде облачно и студено со повремени врнежи, кои во западните делови ќе бидат претежно од снег. Во попладневните часови врнежите ќе преминуваат ...
сите 253 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 343 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 275 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 202 | | | веќе видена

„Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува социјална праведност, повеќе пари кај граѓаните и поголема помош за секое ...
сите 231 | | | веќе видена

Капитал - Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото бегство „Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото ...
сите 183 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Богоевски: Останувам на она што го изјавив пред судот во Њујорк

Од:
До кого (е-маил):
Порака: