Премија од 350.000 евра за прво место во групата

Вечерва во Гибралтар стартува новиот предизвик за Македонија. Националниот тим од 20:45 часот на стадионот „Викторија" ја почнува и мисијата лов на 350.000 евра. Тоа е птемијата која ја одредија од „куќата на фудбалот" како награда за фудбалерите за прво место вво групата со Гибралтар, Ерменија и Лихтенштајн. Ова е одлуката на УО од пред неколку недели а по консултација со дел од фудбалерите и стручниот штаб. Станува збор за рекордна сума која федерацијата ќе ја даде како награда на еден наш национален тим. Да потсетиме дека Лигата на нации е голема шанса за Македонија да избори пласман на ЕП 2020. Ако сме први во групата чии натпревари стартуваат денеска, тоа значи дека ќе влеземе во плеј-оффот од зоната „Д" и со утре три победници со рејтинг сличен на нашиот па и послаб ќе играме 1/2 финале и финале за место на ЕП. Сепак од разговорот со фудбалерите пренесено ни беше дека финансиката награда е само мал мотив за нив во пресрет на престојните дуели. За нив ова е голема шанса да се борат за настап на големо ...
| | веќе видена | слични

Нашата селекција во првите два меча забележа победа во Гибралтар (0:2), а со истиот резултат во Скопје триумфираше против Ерменија и со максимални шест бодови е на првото место во групата 4 од Лигата „Д". Избраниците на селекторот Игор Ангеловски би можеле во октомври да направат уште поголем исчекор во освојување на првото место кое води во следната фаза. Најпрвин на 13. октомври на „Филип Втори" ќе го пречекаат Лихтенштајн, а три дена подоцна гостуваат кај Ерменците. Освен што првата позиција во групата на Лига на нации донесува пласман во повисок ранг, таа исто така влијае на одредување на шеширите за квалификациите за Европското првенство 2020 година. Ждрепката за извлекување на квалификациските групи ќе се одржи на 2. декември 2018 год. во Даблин. Голема шанса да дојдат во четвртиот шешир имаат нашите најдобри фудбалери кои доколку го освојат првото место во групата 4 преку кое воедно автоматски ќе обезбедат и директен пласман во Лигата „Ц". Дека е од голема важност да се обезбеди добар пласман во ...
| | веќе видена | слични

Македонија го совлада Гибралтар на гости со 2-0 и постави нов рекорд од осум меча без пораз во низа, но и израмни рекорд стар шеснаесетина години од четири меча без пораз на официјални натпревари Фудбалската репрезентација на Македонија со победата над Гибралтар на гости со 2-0 (стрелци Тричковски и Алиоски) во 1-то коло од Лигата на нациите постави нов рекорд во серија мечеви без пораз. Но, црвено-жолтите направија уште еден подвиг, израмнија рекорд стар 16 години, четири меча без пораз на официјални средби на гости, но со подобар ефект од рекордното остварување. Македонија со триумфот кај Гибралтар стигна до осум натпревари во низа без пораз, серија што трае повеќе од една година. Со триумфот црвено-жолтите ги најавија амбициите за победа во групата 4 во рамките на лигата Д, што ќе донесе пласман во лигата Ц и играње на фајналфорот на лигата Д, заедно со другите три победници на групите. Од тој фајналфор шампионот ќе се пласира на Европското првенство во 2020 година. Избраниците на селекторот Игор ...
| | веќе видена | слични

На стартот од УЕФА Лигата на нации, А репрезентацијата на Македонија го победи Гибралтар со 2:0 на гостински терен. После тој меч за мундијалските квалификации досега во осум натпревари имаме учинок од четири победи и четири нерешени средби. Енис Барди, играчот за врска и „кралот" на слободните удари во Ла Лига, секако дека е еден од нашите најголеми адути. Тој веќе настапи на едно Европско првенство, но со У21 селекцијата на континеналниот собир во Полска каде што блесна со своите игри. „Чувството кога со Македонија до 21 година се пласиравме на ЕП во Полска за мене е најдоброто во досегашната кариера. Но, фудбалот секогаш бара повеќе. Тоа веројатно и со текот на времето и со нашата работа не прави позрели и на некој начин подобри фудбалери. Лигата на нации ни овозможува шанса да направиме успех со А репрезентацијата на Македонија и да се обидеме да се пласираме на Европското првенство 2020", вели Барди. Реално имаме противници кои се послаби од нашата репрезентација, но во модерниот фудбал тоа не значи ...
| | веќе видена | слични

Новото репрезентативно натпреварување под капата на УЕФА веќе е започнато, а тоа претставува нова шанса за фудбалерите на Македонија да се докажат во фудбалска Европа. Во нашиот прв натпревар во Лигата на нации, македонските репрезентативци со 0:2 ја совладаа селекцијата на Гибралтар на гости со головите на Тричковски и Алиовски. Лигата на нациите носи и важна награда – алтернативен пат до Европското првенство во 2020 година, за четирите најуспешни. Лигата е составена од четири групи А, Б, Ц, и Д, во кои распределени се репрезентации со сличен квалитет. Победниците од овие групи во втор круг, лига погоре, од каде најдобрите во фајнал фор ќе одлучуваат кој ќе биде учесник на ЕУРО 2020. Македонија е во групата Д4 со Гибралтар, Ерменија и Лихтејнштајн. Следниот натпревар го игра на 9 септември на Филип Втори арената од 18 часот. Влезниците за овој натпревар се 100 и 150 денари.
| | веќе видена | слични

Стрелци на погодоците во првата победа на „црвено-жолтите" во последната Лига Д беа Иван Тричковски (погодок после пет години во националниот сениорски дрес) и Езџан Алиоски. Сега следува вториот дуел за избраниците на селекторот Игор Ангеловски в недела од 18:00 часот против Ерменија на „Филип Втори" Арената во Скопје. Она што исто така радува е одличната серија на Македонија без пораз, односно последен пат загубивме на 11. јуни 2017 год. дома од Шпанија минимално со 1:2. После тој меч за мундијалските квалификации досега во осум натпревари имаме учинок од четири победи и четири нерешени средби. 2. септември 2017 год. Израел-Македонија 0:1 5. септември 2017 год. Македониа-Албанија 1:1 6. октомври 2017 год. Италија-Македонија 1:1 9. октомври 2017 год. Македонија-Лихтенштајн 4:0 11. ноември 2017 год. Македонија-Норвешка 2:0 23. март 2018 год. Финска-Македонија 0:0 27. март 2018 год. Азербејџан-Македонија 1:1 6. септември 2018 год. Гибралтар-Македонија 0:2 Нашите најдобри фудбалери имаат шанса да ја продолжат ...
| | веќе видена | слични

Од оваа 2018 година, УЕФА стартува со проектот Лига на нации, натпреварување кое секако, ќе има и посебна топка која ја произведува компанијата „Адидас"... Новата фудбалска топка, се разбира, на Лигата на нациите, има необични, шарени бои, и со неа ќе се играат сите натпревари на ово новоформирано натпреварување, кое за македонскиот национален тим стартува вечерва, од 20.45 часот, со дуелот на Гибралтар.
| | веќе видена | слични

СО денешната средба помеѓу Казахстан и Грузија, дел од првата група на Лига Б, започнаа новите УЕФА натпревари – Лига на нациите. Овие натпревари ќе бидат замена за пријателските натпревари, а четири репрезентации ќе имаат шанса да се пласираат на Европското првенство во 2020 година. Пред почетокот на натпреварот, беше преставена топката со која ќе се играат овие дуели, а „Адидас“ овој пат смисли многу интересен дизајн. Топката на прв поглед е шарена, но сепак многу интересна и на неа се сите 55 знамиња на сите учесници на новиот натпревар. Почетната цена на оваа топка е 150 евра. The #UEFANationsLeague ball is here ⚽ pic.twitter.com/PmkGooXjG4 — B/R Football (@brfootball) September 6, 2018
| | веќе видена | слични

Од денеска, почнува новото натпреварување на УЕФА меѓу националните тимови- Лигата на нации. Секако, сега секого го интересира што е тоа и како функционира, па поради тоа одлучивме детално да ви објасниме што ова натпреварување носи. Ова натпреварување е осмислено како меѓу другото би укинале „незначајните“ пријателски натпревари, па тие се намалени на 9, од 12 кои беа порано. Во Лигата на нации ќе се натпреваруваат 55 национални тимови, а тие ќе бидат распределени во четири дивизии: А, Б, Ц и Д. Нашата репрезентација ќе настапи во лигата Д, во која ќе биде во група со Ерменија, Лихтенштајн и Гибралтар. Победниците од секоја група ќе се состанат во полуфинале на дивизијата, каде победникот од завршниот Ф-4 турнир ќе обезбеди учество на Европското првенство во 2020 година. Доколку некој од тимовите кој обезбедил учество во најдобрите четири се пласира на ЕП низ регуларните квалификации, неговото место ќе го заземе следниот во групата кој не успеал да се пласира, или некој од пониските дивизии, затоа што плеј- ...
| | веќе видена | слични

Денес започнува новото натпреварување организирано од УЕФА, Лигата на Нациите, преку кое и помалите репрезентации ќе имаат можност да се пласираат на едно големо натпреварување. Ние со нетрпение ги очекуваме настапите на нашата репрезентација, која како никогаш досега е фаворит во групата во која се наоѓаат уште и Ерменија, Гибралтар и Лихтенштајн. Во текот на денешниот ден и официјално беше претставена топката со која ќе се играат натпреварите од новоформираната Лига на Нации. Топката веднаш наиде на одобрување и воодушевување кај фудбалските фанови.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 430 | | | веќе видена

Зошто сè уште постои дополнителен заменик министер во труд и социјала, ако веќе нема технички министер и која е улогата на заменичката, праша пратеничката од ...
сите 275 | | | веќе видена

Владата разгледува две опции надминување на кризата со пасошите - или фирмата „Веридос“ што е можно побрзо да ги испорача обрасците за пасоши или да се ...
сите 188 | | | веќе видена

Денешниот состанок, практично треба да биде средба во која што ќе можеме да презентираме дел од политиките кои што ги предвиде ВМРО-ДПМНЕ за следните ...
сите 263 | | | веќе видена

Поранешниот претседател на собранието Трајко Велјановски и ексфункционерите Јанакиевски, Ристовски и Атанасовски седнаа во судница но не почекаа да слушнат што ...
сите 95 | | | веќе видена

Романец има меѓу загинатите во пукањето во германскиот град Ханау. Информацијата денеска ја потврди романскиот претседател Калус Јоханис. Се работи за 23 ...
сите 87 | | | веќе видена

Ливерпул со неповолни 1:0 загуби на гостувањето во шпанската престолнина против Атлетико Мадрид, ситуација која секако не ја посакуваа играчите на англискиот ...
сите 133 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Премија од 350.000 евра за прво место во групата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: