Чавес: Ќе се кандидирам на наредните избори

2 копии

Венецуелскиот претседател Уго Чавес кој е на лекување од рак во Куба, изјави денеска дека ќе ја победи тешката болест и дека верува дека ќе победи на изборите следната година со што ќе остане на власт уште најмалку шест години, пренесе државната телевизија. Во директното телефонското обраќање Чавес рече дека започнува со втор циклус од терапијата со примена на други методи на лекување. Претседателот Чавес додаде дека постојат различни начини на борба до конечната победа и елиминирањето на опасноста од присуство на малигни клетки во неговото тело. Ова е прво обраќање на Чавес на државната телевизија , откако замина на хемотерапија на Куба , минатата сабота. Чавес кој на 28.јули ќе го слави својот 57 роденден, никогаш не откри каков вид на тумор има но на 1.јули потврди дека туморот му е успешно отстранет со што ги прекина повеќенеделните шпекулации врзани за неговото здравје.
| | веќе видена | слични

Педесетишест-годишниот венецуелски лидер во саботата навечер ненадејно се врати во земјата од Куба каде беше на повторен третман со хемотерапија поради отстранување на малигниот тумор во пределот на карлицата. Уго Чавез изјави дека се враќа со подобрено здравје отколку кога замина во Хавана. „Имам медицински причини, научни причини, човечки причини, љубовни и политички причини да останам на чело на владата и да се кандидирам со уште повеќе сили и елан отколку претходно“, вели Чавез. Поранешниот офицер кој дојде до гласовите и симпатиите на Венецуелците со својот воркохоличарскиот приод и стил на непобедливост на владеењето, Чавез, е видно ослабен по операцијата и терапијата, забележуваат западните медиуми. Според политичките аналитичари на запад, Венецуела сега влегува во период на политичка неизвесност пред претседателските избори закажани идната година. Чавез досега со ништо не навести кои се неговите намери по ова прашање.
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Венецуела, Уго Чавез, ќе се обиде идната година на изборите да го освои својот втор шестгодишен претседателски мандат. Ова во неделното издание за државниот венецуелски весник Correo del Orinoco го навести самиот Уго Чавез, и покрај тоа што неодамна беше опериран во Куба, поради отстранување на малигниот тумор во пределот на карлицата. Педесетишест-годишниот венецуелски лидер во саботата навечер ненадејно се врати во земјата од Куба каде беше на повторен третман со хемотерапија. Уго Чавез изјави дека се враќа со подобрено здравје отколку кога замина во Хавана. „Имам медицински причини, научни причини, човечки причини, љубовни и политички причини да останам на чело на владата и да се кандидирам со уште повеќе сили и елан отколку претходно“, вели Чавез. Поранешниот офицер кој дојде до гласовите и симпатиите на Венецуелците со својот воркохоличарскиот приод и стил на непобедливост на владеењето, Чавез, е видно ослабен по операцијата и терапијата, забележуваат западните медиуми. Според ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Венецуела, Хуго Чавес, кој беше подложен на хемотерапија во Куба, има намера да се кандидира за нов претседателски мандат во 2012 година, пишува весникот „Монд". Водачот на Социјалистичката партија, кој управува со земјата од 1998 година, ја објави својата намера во националниот весник во неделата. По враќањето од Куба Чавес објави дека бори со ракот и има намера да се кандидира повторно за претседателското место. (Крај)
| | веќе видена | слични
5 копии

Венецуелскиот претседател Уго Чавес се врати од лекувањето на Куба, соопшти венецуелската државна телевизија. Снимки, емитувани на телевизијата, го покажаа Чавес како пристигнува на аеродромот во венецуелската престолнина Каракас и како зборува со луѓе од силите за безбедност на пистата. Чавес беше на хемотерапија на Куба, откако претходно таму беше опериран од рак. При враќањето во земјата Чавес појасни дека прегледите и томографот покажале дека во организмот нема канцерогени клетки. Во меѓувреме, за време на отсуството од Венецуела, Чавес со земјата управуваше преку Твитер. Само минатата седмица тој напишал над 40 куси пораки на својот профил на Твитер, а во една од нив тој одобри одделување средства за проект за собирање отпадоци во престолнината Каракас.
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на Венецуела Уго Чавес ненадејно се врати во Каракас, по лекувањето со хемотерапија на Куба каде што пред еден месец беше опериран од тумор, јави венцуелската државна телевизија. Претседателот Чавес кого на аеродромот го дочекаа министри и високи воени функционери, изрази верување дека бргу ќе се опорави и рече дека ќе продолжи со хемотерапија. 56-годишниот Чавес на 20. јуни на Куба оперираше малигнен тумор во пределот на карлицата. На претседателската функција е од 1998. година а вчера изјави дека сака да се кандидира на изборите идната година, уверувајќи ги сограѓаните дека ќе ја победи болеста и ќе освои уште еден мандат.
| | веќе видена | слични

Претседателот на Венецуела Хуго Чавез денеска се врати во Каракас по хемотерапијата на Куба, еден месец по операцијата од тумор, објави државната телевизија VTV. Чавез на лекување во Хавана беше од 16 јули. Претседателот на аеродромот го дочекале министри и високи воени старешини на кои им кажал како е сигурен дека брзо ќе закрепне. Во петокот Чавез објави дека среќно ја заклучил првата етапа од лекувањето со хемотерапија и најави дека ќе продолжи со битката. Хуго Чавез на 20 јуни беше опериран на Куба каде му беше отстранет тумор, по хируршкиот зафат тој се Врати кусо во Венецуела па на 16 јули повторно замина на Куба на хемотерапија./www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични
2 копии

Венецуелскиот претседател Хуго Чавез изјавил дека ќе ја победи тешката болест и изразил уверување дека ќе победи на изборите следната година и ќе остане на власт уште најмалку шест години. “Првиот циклус на хемотерапија е успешно завршен. И сега се подготвувам за следниот“, рекол Чавез во директно телефонско обраќање на државната телевизија. Чавез му ветил на својот народ дека ќе го победи ракот и нагласил дека повторно ќе ги освои изборите за наредната година и ќе остане на власт на својата земја. Тоа е прво обараќање на Чавез кој на 28- јули го слави својот 57-ми роденден, на државната телевизија од заминувањето на Куба минатата недела. Чавез не откри за кој вид на тумор станува збор, ниту во кој дел од телото е пронајден.
| | веќе видена | слични

Останато

Актуелната политичка состојба во земјава, затворската казна за поранешниот премиер Никола Груевски и неодамнешната посета на делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ во ...
сите 180 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 144 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 60 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 64 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Чавес: Ќе се кандидирам на наредните избори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: