Неофит: Фала му на Бога што имаме консензус за главните прашања за идното единство со МПЦ


4 копии

Во одговор на прашањето што може да се очекува во блиска иднина во однос на приближувањето меѓу Бугарската православна црква и Македонската православна црква-Охридска архиепископија, бугарскиот патријарх Неофит изјави дека постои консензус за прашања поврзани со иднината „Претстојат интензивни средби и разговори. Се обидуваме да слушаме со внимание, да го одржиме добриот тон, да се сретнеме со архиереите и со луѓето од кои зависи придвижувањето на ова прашање. Фала му на Бога што имаме консензус за главните прашања за идното единство“ , истакна бугарскиот патријарх за агенцијата БГНЕС. МПЦ-Охридска архиепископија минатата есен побара од БПЦ да биде нејзина Црква-мајка и да се избори за нејзината автокефалност.
| | веќе видена | слични

Бугарскиот историчар, по средбата на премиерот Зоран Заев со неговиот грчки колега, Алексис Ципрас во Давос, на која е договорено да биде преименуван меѓународниот аеродром во Скопје, изјави дека и тој е заслужен некој булевар, автопат или аеродром во Македонија да го носи неговото име. „При овој бран од преименување, македонската влада треба да мисли не само за Грција, туку и на нас. Ако сака да им се допадне на Бугарите и на Бугарија со цел побрзо формирање на Комисијата која ќе ги изработи новите учебници и новите концепти за историјата на Македонија, редно би било да крстат булевар, автопат или аеродром со името на Божидар Димитров, кој направи доста, со книги, статии и филмови, за разоткривање на македонските лаги“ вели историчарот. „Зоран Заев тоа го прави, за да им се допадне на Грците и грчката влада да се согласи со едно од имињата предложени од Метју Нимиц, кои го содржат името Македонија со придавка – северна, јужна, лева, десна, горна, Вардарска и т.н. “, изјавил Димитров за агенцијата „Фокус“ ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бачкиот епископ Иринеј Буловиќ тврди дека Бугарската православна црква е под силен притисок на софиските власти, но и на меѓународната заедница за да влезе во процесот на признавање на МПЦ. Тој во последното интервју вели дека не сите Бугарски влавдице со согласуваат со идејата Буигарската црква да почне разговори со МПЦ. Буловиќ тврди дека не постои друг начин да се реши црковнот прашање во Македонија, освен преку СПЦ. За него идејата на МПЦ да влезе во разговори со БПЦ и да чека времето да го решеи спорот е детска примитивна и глупава идеја. Од друга страна пак Бугарскиот патријарх пред два дена изјави дека има консезус за прашањето за иднината на МПЦ. Бугарските владцин вчера имаа сиднодска седница, но нема детали дали разговорале за односите со МПЦ. Според неофицијалните најави, деновиве се очекува уште една реунда разговори меѓу комисиите на МПЦ и на БПЦ.
| | веќе видена | слични
6 копии

Имаме консензус за главните прашања на иднината. Претстојат интензивни средби и разговори. Ние се обидуваме да се ислуша со внимание, да го одржиме добриот тон, да се сретнеме со архијереите и со луѓето од кои зависи придвижувањето на ова прашање, изјави за бугарската новинска агенција БГНЕС патријархот Неофит во врска со иднината на приближувањето меѓу Бугарската православна црква и Македонската православна црква - Охридска архиепископија.Прашан дали ќе учествува на претстојното одбележување 1.000 години од основањето на Охридската архиепископија, Неофит рече дека ќе размисли како ќе се одбележи овој датум.- Ќе размислиме како да се одбележи овој датум. Со бога напред! Ние ќе се стремиме да им служиме на Христовата љубов и мир - истакна патријархот. МПЦ-Охридска архиепископија минатата есен побара БПЦ да биде нејзина црква-мајка и да се борат за нејзината автокефалност. Светиот синод на БПЦ формира специјална комисија за решавање на прашањето и веќе беа одржани првите средби. Во Софија дојде и архиепископот ...
| | веќе видена | слични

Контроверзниот бугарски историчар Божидар Димитров го оправда денешниот протест во Солун против зборот Македонија да биде содржан во името на северниот сосед на Грција, бидејќи тој збор е дел од грчкото историско наследство, смета тој, а, според него, и Александар и Филип Македонски биле Грци! „Демонстрантите се спротивставуваат на договор што го вклучува зборот Македонија, Северна, Јужна, Долна, Горна, Средна и така натаму. Грците сметаат, и со право, дека зборот Македонија е дел од грчкото историско наследство и тоа е навистина така“, изјави Димитров за бугарската информативна агенција „Блиц“. „Македонија е името на една античка грчка држава, која постигнува определен грчки политички резултат, за кој се бореа многу генерации грчки политички мислители. А тоа е обединување на речиси 1.500 грчки државички во една заедничка. Тоа го направија Александар и Филип Македонски, кои се Грци, нивните сфаќања се такви. Голема глупост е што некои се обидуваат да им припишат некое друго етничко потекло. Двајцата јасно и ...
| | веќе видена | слични

Бугарскиот патријарх Неофит во врска со иднината на приближувањето меѓу Бугарската православна црква и Македонската православна црква-Охридска архиепископија вели дека има консензус за главните прашања на иднината. Според него, претстојат интензивни средби и разговори. – Ние се обидуваме да се ислуша со внимание, да го одржиме добриот тон, да се сретнеме со архиереите и со луѓето од кои зависи придвижувањето на ова прашање . Фала му на Бога, имаме консензус за главните прашања на идното единство . Прашан дали ќе учествува на претстојното одбележување на 1.000 години од основањето на Охридската архиепископија, Неофит за БГНЕС рече дека ќе се размисли како ќе се одбележи овој датум. – Ќе размислиме како да се одбележи овој датум. Со Бога напред! Ние ќе се стремиме да му служиме на Христовата љубов и мир. Македонската православна црква во минатата есен побара БПЦ да биде нејзина Црква-мајка. Бугарската православна црква го прифати барањето на МПЦ по што се формираше специјална комисија за решавање на прашањето, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 157 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, беше во посета на Кичево, а младите активисти од градот го пречекаа на средбата наметнати со македонски знамиња ...
сите 228 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 132 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Неофит: Фала му на Бога што имаме консензус за главните прашања за идното единство со МПЦ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: