Бомба кашикара пронајдена во тетовско Џепчиште

5 копии

Кородирана рачна бомба – кашикара е пронајдена вчера во село Џепчиште, Тетовско, на местото викано „Лозје“. Според МВР, бомбата ја пронашол И.Н. (50) околу 19 часот во близина на неговата нива, додека извршувал земјоделски работи. Откако случајот бил пријавен, експлозивната направа е подигната за натамошна постапка од стручно лице од Дирекцијата за заштита и спасување – Тетово. Увид на местото на настанот изврши екипа од СВР Тетово.
| | веќе видена | слични
4 копии

Артилериска граната кал.75 мм, со потекло од Првата светска војна, била пронајдена во атарот на село Лавци-Битола, вчера околу 10.45 часот. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа на полицијата од Битола, а од страна на пиротехничар, гранатата е безбедно подигната.
| | веќе видена | слични

Фото: АрхиваАртилериска граната кал.75 мм потекло од Првата светска војна е пронајдена вчера претпладне во атар на битолското село Лавци.За овој настан МВР информира денеска во својот билтен. Оттаму соопштуваат дека увид на местото на настанот извршила увидна екипа на битолската полиција, а од страна на пиротехничар, гранатата е безбедно подигната.
| | веќе видена | слични

Според МВР, бомбата ја пронашол И.Н. (50) околу 19 часот во близина на неговата нива, додека извршувал земјоделски работи. Откако случајот бил пријавен, експлозивната направа е подигната за натамошна постапка од стручно лице од Дирекцијата за заштита и спасување - Тетово. Увид на местото на настанот изврши екипа од СВР Тетово. 
| | веќе видена | слични

Останато

Нашиот јазик и нашето културно наследство се македонски. Тоа го потврдуваме со договорот. Како Македонци ќе влеземе во НАТО и како Македонци ќе чекориме во ЕУ. ...
сите 69 | | | веќе видена

Охрид, 25. септември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде значително посвежо со умерена локална облачност и повремени сончеви периоди. Ќе дува силен северен ...
сите 268 | | | веќе видена

Скопје, 25 септември 2018 На шест денови до рефереднумот за иднината, Христијан Мицкоски не само што нема став за најважното прашање, туку упорно негира се што ...
сите 220 | | | веќе видена

СДСМ предизборите ветуваше дека откако ќе дојдат на власт ќе прават проекти, ќе донесат подобар живот, ќе ги вратат младите, ветуваа се и сешто само да се ...
сите 220 | | | веќе видена

Охрид/Битола, 25. септември 2018 (ИНПРЕС) – Во рамките на 39. издание на Фестивалот „Браќа Манаки“, утре ќе се одржи премиерата на краткиот игран филм ...
сите 106 | | | веќе видена

Српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ во Њујорк изјави дека национален приоритет на Србија е постигнувањето на политичко решение за ...
сите 179 | | | веќе видена

Поплавите се очекува да почнат утре, поради што граѓаните во потенцијално поплавените делови треба да ги напуштат нивните домови уште денеска Илјадници жители ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бомба кашикара пронајдена во тетовско Џепчиште

Од:
До кого (е-маил):
Порака: