Пари - Кристин Лагард ја претстави кандидатурата

Француската министерка за финансии Кристин Лагард ја претстави својата кандидатура за директор на Меѓународниот монетарен фонд, пренесоа американските медиуми. Лагард изјави дека на тричасовната средба со членовите на Управниот совет на фондот и на одделните средби со членови на советот ги искажала своите погледи за иднината на светската кредиторска институција. - Мислам дека фондот треба да е попресретлив и, сигурно, поефикасен и полегитимен, рече Лагард по средбата. До 30 јуни Управниот совет на ММФ треба да избере меѓу Лагард и шефот на мексиканската централна банка Агустин Карстенс. Лагард се смета за фаворит. Поранешниот директор на ММФ Доминик Штрос Кан поднесе оставка минатиот месец, откако беше обвинет за сексуален напад врз собарка во еден од хотелите на Њујорк. Откако ќе ги ислушаа презентациите на Лагард и на Карстенс и откако ќе се сретне на разговори со нив, советот на фондот планира да се собере на 28 јуни за да го направи изборот. Целта е овој процес да заврши до 30 јуни. САД, кои имаат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Земјите во развој не успеаја да се договорат за заеднички кандидат за нов директор на ММФ. Сепак, според анализата на агенцијата „Блумберг“, тие ќе имаат посилно влијание, дури и ако за шеф биде избрана француската министерка за финансии, Кристин Лагард. Кандидатурата на Лагард ја поддржаа најголемите акционери во Фондот, Европската унија и САД. Нејзиниот противкандидат, гувернерот на централната банка на Мексико, Аугустин Карстенс, доби поддршка од 12 латиноамерикански држави, но не успеа да ги придобие Аргентина и Бразил. (Ек.Р.)
| | веќе видена | слични
5 копии

Државите во развој, иако не успеаја да се усогласат за заеднички кандидат нов директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), може да сметаат на поголемо влијание во таа организација. Во анализата на агенцијата Блумберг се констатира дека земјите во развој ќе добијат поголемо влијание дури и во случај на функцијата извршен директор на ММФ да биде назначена француската министерка за финансии, Кристин Лагард. Кандидатурата на Лагард ја поддржаа најголемите акционери во ММФ, Европската унија (поседува 31 процент од гласовите) и САД( 17 проценти, како и некој држави во развој, како Египет и Индонезија. Нејзиниот против кандидат, гувернерот на централната банка на Мексико, Аугустин Карстенс, објави дека ја ина поддршката на 12 латиноамерикански држави, но засега не успеа да ги придобие Аргентина и Бразил. Лагард за време на посетата на Кина и Саудиска Арабија најави корегирање на политиката на ММФ, реформа на структурата на организацијата и доделување на повеќе клучни позиции на земјите во развој Бордот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 138 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 302 | | | веќе видена

Огромна е посетеноста на завршинот митинг од претседателската кампања на ВМРО-ДПМНЕ, кој вечерва се одржува во Штип. Пред штипјани се обраќа кандидатката за ...
сите 291 | | | веќе видена

„Вечната власт“ кај албанскиот електорат, Демократската унија за интеграција-ДУИ има од што да стpaвува. Вчерашниот митинг во Тетово за промоција на кандидатот ...
сите 138 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата на мали сипаници во Скопје на 2 јануари, по повеќе од четири месеци прогласена е и епидемија на територијата на целата држава. ...
сите 326 | | | веќе видена

До понеделник ќе преовладува стабилно и потопло време со умерена облачност. Денес ќе дува умерен до засилен северен ветер. Нови локални врнежи од дожд ќе има ...
сите 172 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Македонија Гордана Сиљановска Давкова својата изборна програма ја претстави пред граѓаните на Валандово. Според нејзе иако СДСМ и ...
сите 157 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Кристин Лагард ја претстави кандидатурата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: