Италија ќе и додели 90 илјади евра на Македонија за справување со мигрантите

3 копии

Италијанската Влада ќе и додели 90 илјади евра на Македонија за справување со приливот на мигранти од Блискиот исток, соопштуваат од италијанската Амбасада во Скопје. „Вонредната состојба предизвикана од приливот на мигранти од Блискиот исток на пат кон северна Европа претставува нов предизвик за Европа и европските земји со кој заеднички треба да се справат земјите-членки на ЕУ и земјите-кандидати од Западен Балкан. Имајќи ги предвид предизвиците со кои моментално се соочуваат македонските власти, италијанската Влада донесе одлука да и додели на Македонија дополнителна мултилатерална помош во износ од 90.000 евра за финансирање на активностите на здруженијата на Црвениот крст и Црвената полумесечина на Република Македонија“, се наведува во соопштението од италијанската Амбасада во Скопје. Италијанската помош, како што велат од амбасадата, има за цел да ги поддржи активностите од примарна заштита на македонскиот Црвен крст и Црвена полумесечина за да им се помогне на најраливите групи мигранти (жени и деца), ...
| | веќе видена | слични

Со радост на мало дете кога ќе добие новогодишно пакетче ја дочекав веста на денот не само во македонски туку и во балкански размери: „Италија ќе ѝ даде на Македонија 90.000 евра за бегалците“. Урааа! Јупииии! Во радосниот текст потпишан од Италијанската амбасада во Скопје стои дека „со оглед на големиот предизвик со кој во моментов се соочува Владата на Република Македонија, италијанската влада одлучи на Македонија да ѝ додели вонредна мултилатерална итна помош од 90.000 евра за финансирање на активностите на Црвениот крст и Црвената полумесечина на Република Македонија“. Мигранти Гевгелија прифатен центар (Фото:Телеграф.мк/Влатко Перковски) Жими сите црвени крстови, месечини и други езотерични тела, се воодушевив и видно возбудив кога видов дека Италија „не спие, туку само дреме“ и дека само чека правилен момент на Македонија да ѝ даде „вонредна мултилатерална итна помош“. Овие пари многу ќе им се најдат на активистите на Црвените Хуманитарни Организации кои се справуваат со сите 3.000-5.000 мигранти кои ...
| | веќе видена | слични

Италијанската помош е наменета за активностите на примарната здравствена заштита спроведени од Црвениот крст и Црвената полумесечина за да им се помогне на најранливите групи мигранти  и да се задоволат основните потреби, како и обезбедувањето на основната медицинска нега. Бројот на мигрантите што влегуваат во Република Македонија од грчката граница, по должината на т.н. „Балканска рута“ кон земјите од северна Европа, бележи постојан пораст во текот на последните месеци, а особено е висок во последниве недели, што создава притисок врз Македонија и македонските власти и е предизвик за нивната способност да ги згрижат, вели амбасадата.
| | веќе видена | слични

Напливот на мигранти кои влегуваат во државата не стивнува. Проценките на УНХЦР велат дека во изминатите три дена од јужната кон северната граница поминале 10.000 мигранти. Најголемиот број од нив околу 6000 биле регистрирани во понеделникот. И покрај големиот број на мигранти кои секојдневно влегуваат на македонска територија состојбата е под целосна контрола, а нивниот превоз се одвива непречено. Покрај железничкиот мигрантите кои транзитираат низ нашата држава користат автобуски и такси превоз. Само со воз во изминатото деноноќие од Гевгелија до Табановце биле транспортирани околу 2500 мигранти. Од општина Гевгелија велат дека и од нивна страна континуирано се преземаат сите активности неопходни за справување на напливот на мигрантите, но и за нормално функционирање на градот. За справување со напливот на мигранти кои секојднево доаѓаат од Блискиот Исток Македонија помош ќе добие и од Италија. Италијанската амбасада во Скопје денеска соопшти дека владата на Италија ќе додели 90.000 евра наменети за ...
| | веќе видена | слични

- Вонредната состојба предизвикана од приливот на мигранти од Блискиот исток на пат кон северна Европа претставува нов предизвик за Европа и европските земји со кој заеднички треба да се справат земјите-членки на ЕУ и земјите-кандидати од Западен Балкан. Имајќи ги предвид предизвиците со кои моментално се соочуваат македонските власти, италијанската Влада донесе одлука да и додели на Македонија дополнителна мултилатерална помош во износ од 90.000 евра за финансирање на активностите на здруженијата на Црвениот крст и Црвената полумесечина на Република Македонија, се наведува во соопштението од италијанската Амбасада во Скопје. Оттаму истакнуваат дека бројот на мигранти кои го користат т.н. Балкански пат постепено се зголемувал особено во последните неколку недели и оти тоа претставува голем напор за Македонија. - Италијанската помош има за цел да ги поддржи активностите од примарна заштита на македонскиот Црвен крст и Црвена полумесечина за да им се помогне на најраливите групи мигранти (жени и деца), како и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Италијанската Влада донесе одлука да и додели на Македонија дополнителна мултилатерална помош во износ од 90.000 евра за финансирање на активностите на здруженијата на Црвениот крст и Црвената полумесечина на Република Македонија, се наведува во соопштението од италијанската Амбасада во Скопје. Италијанската Влада ќе и додели 90 илјади евра на Македонија за справување со приливот на мигранти од Блискиот исток. – Вонредната состојба предизвикана од приливот на мигранти од Блискиот исток на пат кон северна Европа претставува нов предизвик за Европа и европските земји со кој заеднички треба да се справат земјите-членки на ЕУ и земјите-кандидати од Западен Балкан. Имајќи ги предвид предизвиците со кои моментално се соочуваат македонските власти, италијанската Влада донесе одлука да и додели на Македонија дополнителна мултилатерална помош во износ од 90.000 евра за финансирање на активностите на здруженијата на Црвениот крст и Црвената полумесечина на Република Македонија, се наведува во соопштението од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 174 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 173 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Италија ќе и додели 90 илјади евра на Македонија за справување со мигрантите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: