Од денес Полска ќе претседава со ЕУ

Полска денеска го презема претседавањето со Европската унија од Унгарија. Цел на најголемата бившо-комунистичка членка на ЕУ е да го зајакне заедничкиот пазар, да ја прошири Унијата на Западен Балкан и да ја поврати довербата во европските институции. Претседателот на Европскиот совет Херман ван Ромпуј ќе ја посети Полска, каде ќе се сретне со претседателот Доналд Туск.
| | веќе видена | слични

Сакаме да ја отвориме Европа и да го продолжиме проширувањето кон Западен Балкан, рече пред почетокот на претседавањето на Полска со ЕУ и шефот на полската дипломатија Радослав Сикорски За Полска не е прашање дали, туку кога Македонија ќе стане членка на ЕУ, изјави полскиот амбасадор во Македонија Карол Бахура. - Што побрзо, тоа подобро - вели Бахура. Во последниот извештај за напредокот на Македонија, додава полскиот амбасадор, јасно стои дека преговорите за членство може да почнат веднаш, штом се постигне договор за прашањето за името со Грција. - Ќе прифатиме секаков договор меѓу Скопје и Атина што ќе го постигнат двете страни и кој ќе биде во рамки на препораките на ОН - нагласува амбасадорот. Според него, трите клучни приоритети на полското претседателство со ЕУ што официјално почна вчера, се европските интеграции како извор за развој и за создавање безбедна и отворена Европа, со силна поддршка за проширување кон Западен Балкан. - Проширувањето на ЕУ секогаш било на врвот на нашата агенда. Сé уште е ...
| | веќе видена | слични
9 копии

За Полска не е прашање дали, туку кога Македонија ќе стане членка на ЕУ, што побрзо тоа подобро, изјави полскиот амбасадор во Македонија, Карол Бахура, чија земја вчера го презеде претседавањето со Европската унија во наредните шест месеци. Зборувајќи за евроинтегрирањето на Македонија и пречката што се испречува, спорот за името, Бахура се повика на последниот извештај за напредокот на Македонија, каде што јасно стои дека преговорите за членство може да почнат веднаш штом ќе се постигне договор околу прашањето за името со Грција. „Ќе прифатиме секаков договор меѓу Скопје и Атина што ќе го постигнат двете страни и кој ќе биде во рамките на препораките од ОН“, изјави Бахура. Зборувајќи за приоритетите на Полска во наредните шест месеци додека е на чело на Унијата, полскиот амбасадор рече дека проширувањето на ЕУ секогаш било на врв на полската агенда уште од 1989 година. „Се' уште е така“, рече Бахура. Според него, трите клучни приоритети на полското претседателство со ЕУ се европските интеграции како извор ...
| | веќе видена | слични

Проширувањето на ЕУ и членството на земјите во евроатлантските интеграции секогаш биле на врвот на нашата агенда од 1989 година. Се уште е така, рече амбасадорот на Полска, Карол Бахура, чија земја од вчера го започна претседателствувањето со Унијата. Бахура нагласи дека за Полска не е прашање дали, туку кога Македонија ќе стане членка на ЕУ, што побрзо, тоа подобро.
| | веќе видена | слични
3 копии

Во следните шест месеци може да се очекуваат важни одлуки за некои земји од Западен Балкан, изјави претседателот на Европската унија Херман ван Ромпуј вчера во Варшава, по повод почетокот на претседавањето на Полска со ЕУ. Тој на средбата со претседателот на Полска Бронислав Коморовски нагласи дека Советот на ЕУ минатата недела го подготвил патот за пристапување на Хрватска кон Унијата. - Тоа ќе им даде нов поттик на земјите од Западен Балкан. Важни одлуки може да се очекуваат за време на полското претседавање за некои од земјите од Западен Балкан, под услов тие енергично да ги продолжат реформите, порача Ромпуј.
| | веќе видена | слични

Сабја за Виктор Орбан, буре со вино за Доналд Туск, а за Западниот Балкан силна поддршка, искажана во една реченица, дека местото му е во Европа. Унгарците денеска симболично го предадоа, а Полјаците го презедоа шестмесечното претседавање со Европската унија. Од втората половина на 2009-тата – кога ја доби препораката за преговори, полското е петото по ред претседателство во чиј мандат Македонија очекува, низ датум, да се реализира таа препорака. ,,Западниот Балкан може да очекува проширувањето да биде високо на европската агенда и ќе се спротивставиме на каков било замор од проширувањето. Се надеваме дека ќе го заокружиме процесот со Хрватска и дека Македонија ќе го надомести загубеното време. За Полска не е прашање дали Македонија ќе стане членка на ЕУ, туку кога ќе стане членка на ЕУ и што побрзо, тоа подобро,, - изјави полскиот амбасадор во РМ Дариуж Бухура. Но, за тоа што ќе биде главниот фокус на Полска најдобро покажува програмата на нејзиното претседателство каде на 40 страници повеќе од 20 пати ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Полска од Унгарија го презеде шестмесечното претседавање со Европската унија. Според најавите од Варшава, меѓу приоритетите ќе биде проширувањето на Унијата со земјите од Западен Балкан. „Ние сакаме да ја отвориме Европа и да го продолжиме нејзиното проширување кон Западен Балкан“, рече шефот на полската дипломатија, Радослав Сикорски. Според него, Полска како важна задача го зацртала почетокот на преговорите за членство на Србија во Унијата, потпишувањето на договорот за влез на Хрватска во ЕУ и довршувањето на договорот за слободна трговија со Украина. Полскиот амбасадор во Македонија, Карол Бахура вели дека не е прашање дали земјава ќе стане членка на Европската Унија, туку кога. „За Полска не е прашање дали туку кога Македонија ќе стане членка на ЕУ, што побрзо тоа подобро“, рече тој.
| | веќе видена | слични
3 копии

Варшава, 01, јули - Претседателот на Советот на Европската унија, Херман ван Ромпеј, денеска во Варшава изјави дека во наредните шест месеци можат да се очекуваат одлуки кои ќе бидат исклучително важни за земјите од западниот Балкан. „За многу соседи ЕУ е атрактивен проект. За многу Унијата е симбол на мирот и просперитетот“, им изјави на новинарите Ромпеј по разговорите со полскиот претседател Бронислав Коморковски. Ван Ромпеј потсети дека тоа што на Хрватска и се отвори патот за влез во ЕУ, на целиот Западен Балкан му дава нов силен поттик. „За некои од земјите на Западен Балкан, за време на полското претседавање со ЕУ се очекуваат нови, важни одлуки, но под услов тие енергично да продолжат со реформите“, рече претседателот на ЕУ. /
| | веќе видена | слични
3 копии

Загреб, 1 јули 2011 (МИА) - Полскиот премиер Доналд Туск изјави дека очекува Хрватска есеноска да го потпише договорот за членство во Европската унија и најави дека лично ќе го однесе договорот во Загреб пред свеченоста на потпишувањето. - Есента е одлично годишно време во Хрватска, истакна Туск, додавајќи оти се надева дека дотогаш се ќе биде завршено. Но, тој не прецизира каде ќе биде потпишан договорот. Полска од Унгарија денеска го презеде шестмесечното претседавање со Европската унија, а меѓу приоритетите, според најавите од Варшава, ќе биде продолжување на проширувањето на Унијата кон земјите од Западен Балкан. Полска како најважни задачи на својот прв мандат на чело на Унијата, официјално ги постави „европските интеграции како извор за развојот и создавање на безбедна и отворена Европа“ со силна поддршка за проширување кон Западен Балкан. Еден од приоритетите се и развојот на европската одбранбена политика и поцврсти врски со соседите на ЕУ.
| | веќе видена | слични

Претседателот на Советот на Европската Унија Херман ван Ромпуј на свечениот почекот на претседателството на Полска со Унијата истакна дека во наредните шест месеци очекува важни одлуки за земјите од Западен Балкан, покрај веќе извесното потпишување на договорот на Унијата и Хрватска. “За многу соседи ЕУ е атрактивен проект. За многумина Унијата е симбол на мир и просперитет“, рекол Ромпуј по разговорите со полскиот претседател Броњислав Коморовски. Тој потсетил дека отворениот пат за Хрватска дава ново влијание на целиот Западен Балкан. “За некои од земјите на Западен Балкан се очекува во текот на полското претседателство да бидат донесени нови, важни одлуки, под услов тие енергично да ги прифатат реформите“, рекол претседателот на ЕУ. Во Варшава на крајот на септември ќе се одржи самит на Источните партнерства и тоа според Ромпуј е добра прилика да се подвлече значајно партнерство со јужните соседи. Целта на Брисел, според неговите зборови, малку по малку да создава поголема Европа. “Сметаме на Полска ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Момчето за кое вчера за малку ќе се удавеше скокајќи по крстот, пропаднал во кал. Нему не му се слошило како што првично се мислеше. Како што објави Досие.мк ...
сите 151 | | | веќе видена

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 262 | | | веќе видена

Српскиот фудбалер Душко Тошиќ го прослави 34 роденден во Кина заедно сопругата Јелена Карлеуша и нивните две ќерки, Ника и Атина. Во 2008 година, кога Тошиќ ...
сите 209 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 87 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Од денес Полска ќе претседава со ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: