Успешно заврши 37 – традиционалното искачување на Титов Врв

Успешно заврши 37 – традиционалното искачување на Титов Врв, кое се организира во месец мај. На врвот висок 2747 метри кој е на најголема надморска височина на Шар Планина вчера се искачија 750 планинари од вкупно 800 учесници.На традиционалното искачување, учествуваа над 30 – тина планинарски друштва од Македонија и речиси целиот балкан. Целата манифестација заврши без никакви проблеми, а временските услови беа наклонети кон планинарите.Учесниците кои беа физички поподготвени, носеа одредена количина на песок, потребен за реновирање на камената кула на Титов Врв.Традиционалното искачување на Титов Врв кој е највисок на Шар Планина на надморска височина од 2747 метри, ја организира ПК Љуботен.Зоран Димовски
| | веќе видена | слични

 Кога еднаш ќе се поврзеш со природата, засекогаш остануваш спријателен со неа. Дејан Тодевски (27) од Скопје вработен во Основен Суд Скопје 2 е лиценциран планинарски водич во категорија А (летна), кој секој момент од своето слободно време го поминува на планина. Неговиот авантуристички дух и страста спрема адреналинските спортови и себенадминување од неговиот живот успеа да создаде кројка по негова мерка. Планинарење, планинско трчање, возење велосипед, скијање и качување карпи се главните окупации на Дејан Тодевски, кој е дел од клубот ПК Македон . Неговиот разновиден репертоар на предизвици е пропратен со задоволство и радост по надминување на сопствените лимити. „Една од најомилените outdoor активности ми е планинско трчање со кое започнав во 2014 година“, раскажува Дејан Тодевски. „Мојата прва трка во планинско трчање беше во Прилеп на трката Крали Марко Траил 65км со искачување на висинска 3100м д+. Трката беше доста тешка која бара доста голема физичка и психичка подготвеност, на трката отидов ...
| | веќе видена | слични

Благодарение на совесните ловечки друштва, Шар Планина станува се поголем дом на се повеќе мечиња. Како доказ за тоа се овие снимки кој ги направил еден од членовите на ловечките друштва. Се работи за Фејсбук страницата Sharri Bear Show која често објавува видеа од мечки. Човекот ги храни овие грандиозни животни и ги снима.Погледнете
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонското еколошко друштво и други невладини организации го завршија проектот од кој произлезе студија со препораки наречена „Визија за Шар Планина во 2038 година“. Во период од три месеци во шесте општини на полошкиот регион, кои гравитираат кон Шар Планина, се одржаа трибини со локалното население на кои тие ги истакнуваа проблемите, но и можните начини за заштита на шарпланинскиот масив. – Препораките ќе им ги дадеме на државните институции, кои треба да го завршат процесот на прогласување на Шар Планина за национален парк. Ние бараме што поскоро да се заштити Шара и се надеваме дека тоа ќе биде во наредните неколку години – изјави Фросина Пандурска-Драмиќанин од Македонското еколошко друштво. „Визијата за Шар Планина“ претставува експертска студија базирана на идеите и препораките на земјоделци, ловџии, планинари, собирачи на плодови и други луѓе што се поврзани со планината. Некои од препораките се однесуваат на потребата за имање патеки, а не патишта. Се бара и се предлага реките да бидат во своите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претставување на визијата за Шар Планина 2038 година како и формирање на прекугранично советодавно тело за регионот Шар Планина - Кораб - Коритник, што се протега во Македонија, Албанија и Косово беа главните цели на денешната конференција, што во организација на неформалната платформа на повеќе невладинини организации Пријателите на Шара се одржа на Попова Шапка. Според Фросина Пандурска Драмиќанин од Македонското еколошко друштво визјата за Шар Планина односно како таа треба да изгледа во 2038 година е резултат на тримесечни интезивни трибини и состаноци со претставници од локалното население од шест општини во полошко кои гравитираат кон Шара. - При нашите средби во Јегуновце, Теарце, Тетово, Боговиње, Врапчиште и Гостивар со земјоделци, ловџии, планинари, претставници на невладини организации и други од нивните размислувања за тоа како треба да изгледа Шар Планина за 20 години заеднички заклучок е дека таа треба сега и веднаш да биде прогласена за заштитено подрачје или национален парк за да се заштитат ...
| | веќе видена | слични

 Што се протега во Македонија, Албанија и Косово беа главните цели на денешната конференција, што во организација на неформалната платформа на повеќе невладинини организации Пријателите на Шара се одржа на Попова Шапка. Според Фросина Пандурска Драмиќанин од Македонското еколошко друштво визјата за Шар Планина односно како таа треба да изгледа во 2038 година е резултат на тримесечни интезивни трибини и состаноци со претставници од локалното население од шест општини во полошко кои гравитираат кон Шара. - При нашите средби во Јегуновце, Теарце, Тетово, Боговиње, Врапчиште и Гостивар со земјоделци, ловџии, планинари, претставници на невладини организации и други од нивните размислувања за тоа како треба да изгледа Шар Планина за 20 години заеднички заклучок е дека таа треба сега и веднаш да биде прогласена за заштитено подрачје или национален парк за да се заштитат природните богатства со кои располага овој планински масив, рече таа. Појасни дека документот што беше изготвен по овие состаноци предвидува дека ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Конференцијата „Одржлива иднина за Шар Планина преку формирање на заедничка визија и прекугранично советодавно тело за Шар Планина“ ќе се одржи денеска во организација на Платформата „Пријатели на Шара“. Конференцијата се организира во рамки на два проекти што ги спроведува Платформата „Пријатели на Шара“, а на овој настан ќе бидат презентирани резултатите од трибините што се одржаа изминатиот период во сите шест општини Полошкиот регион. Во рамки на конференцијата ќе биде презентиран документот „Шест општини една визија за Шар Планина“, а исто така ќе биде и официјално формирано Прекугранично советодавно тело за регионот Шара-Кораб-Коритник, составено од клучни засегнати страни од Македонија, Косово и Албанија. На оваа конференција ќе учествуваат претставници на засегнати страни од Албанија, Косово и Македонија и Црна Гора. Од Македонија поканети се претставници на повеќе релевантни министерства и институции, градоначалници на сите полошки општини, претставници од месните заедници, како и претставници на ...
| | веќе видена | слични

Конференцијата се организира во рамки на два проекти што ги спроведува Платформата „Пријатели на Шара“, а на овој настан ќе бидат презентирани резултатите од трибините што се одржаа изминатиот период во сите шест општини Полошкиот регион. Во рамки на конференцијата ќе биде презентиран документот „Шест општини една визија за Шар Планина“, а исто така ќе биде и официјално формирано Прекугранично советодавно тело за регионот Шара-Кораб-Коритник, составено од клучни засегнати страни од Македонија, Косово и Албанија. На оваа конференција ќе учествуваат претставници на засегнати страни од Албанија, Косово и Македонија и Црна Гора. Од Македонија поканети се претставници на повеќе релевантни министерства и институции, градоначалници на сите полошки општини, претставници од месните заедници, како и претставници на граѓански здруженија и други чинители како што се: собирачи на шумски плодови, сточари, бизнис сектор и планинарски и ловџиски друштва од регионот. Овие активности на Платформата „Пријатели на Шара“ се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Планинарски Клуб „Љуботен“ од Тетово, на 26 и на 27 мај го организираше традиционалното искачување на Титов Врв, по триесет и седми пат. Од клубот информираа дека, на овој настан имало 800 учесници, 14 планинарски клубови од Македонија и 17 од регионот. Настанот официјално го отворил холандскиот амбасадор Ваутер Пломп, кој искажал особена чест што присуствува на овој настан и е дел од искачувањето на Титов Врв. Планинарски клуб „Љуботен“ ја поддржа иницијативата на планинарско-еколошкото друштво „Аргентус моунт“ за реконструкција на кулата на Титов Врв, со тоа што сите учесници ги информираше за акцијата за пренесување на песок до врв. И оваа година традиционалното искачување беше дел од прославата за Денот на Европа, организирано од страна на Канцеларијата на Европска унија во Македонија.
| | веќе видена | слични

Планинарски Клуб „Љуботен“ од Тетово на викендов по триесет и седми пат го организираше традиционалното искачување на Титов Врв. Настанот почна со официјалното свечено отворање во 19 часот во хотелот „Попова Шапка“. На отворањето претседателот на Планинарски клуб „Љуботен“ – Јован Божиноски, ги поздрави сите планинари и учесници и им посака мирно и безбедно искачување. Настанот официјално го отвори Амбасадорот на Кралството Холандија, господинот Воутер Пломп, кој искажа особена чест што присуствува на овој настан и е дел од искачувањето на Титов Врв во организација на Планинарски Клуб Љуботен. По завршувањето на свеченото отворање, сите водичи / координатори на групи беа повикани на состанок, каде што неколку членови на П.К. Љуботен им ги презентираа и објаснија сите детали, информации и обврски поврзани со искачувањето на Титов Врв, а исто така им беа и доделени дипломи за учество на сите планинарски клубови. Истовремено, сите учесници имаа можност да ја погледнат изложбата за Планинарските домови на Шар ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во Република Македонија владее рекетарска, корумпирана и криминална влада.Со СДСМ и Заев секој бизнисмен или обичен граѓанин е жртва или може да стане ...
сите 346 | | | веќе видена

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 119 | | | веќе видена

Од политичари и бизнисмени до гатачки – така би можел да се опише широкиот круг на пријатели на Бојан Јовановски, попознат како Боки 13. Веста за неговото ...
сите 514 | | | веќе видена

Руските комичари Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Стољаров) во пресрет на претседателските избори во Украина три пати разговарале со косовскиот ...
сите 182 | | | веќе видена

И покрај невремето што минатата недела ја зафати Грција, туристите сепак не се исплашија. Наш читател ни испрати фотографии од колоните на македонско-грчката ...
сите 144 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена

Искористете ја сезоната на ова сочно овошје и направете десерт кој ќе ви обезбеди доволна количина на шеќер, а воедно и ќе ве разлади Ќе ве освои вкусот на ...
сите 150 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Успешно заврши 37 – традиционалното искачување на Титов Врв

Од:
До кого (е-маил):
Порака: