Апелација со нов претседател, Неделкова се откажа

Апелацискиот суд во Скопје вчера доби нов претседател, а тоа е досегашниот вршител на должност прв човек на судот, судијката Љупка Арсениевска. Таа е избрана како единствен кандидат со 14 гласови „за“ и ниту еден против, а сите останатите кандидати чии имиња беа во игра, не беа предложени и не беа гласани од судскиот совет. Апелацискиот суд остана без претседател, откако судијата Јордан Митриновски поднесе оставка по случајот со одобрувањето домашен притвор на кумановскиот бос Бајруш Сејдиу. Најголемо изненадување вчера претставуваше повлечената кандидатура на актуелната претседателка на Основниот суд-Скопје 1, Лидија Неделкова, која вчера пред почетокот на седницата, од засега неразјаснети причини, ја повлекла својата кандидатура за прв човек на Апелација. Таа за „Шпиц“ го потврди тоа, но не сакаше да ги каже причините поради кои во последен момент се откажа од трката, во која многумина и даваа големи шанси за успех. - Така сум проценила, така мислам, од лични причини се повлеков од кандидатурата - ...
| | веќе видена | слични

Претседателката на Основниот суд 1 во Скопје Лидија Неделкова во петокот примила телефонска закана "да внимава што прави за да не ја снајде лошо". Според неа, бројот од кој и било вртено бил од странство. Случајот се уште не го пријавила во полиција, а за заканите кои и биле упатени вчера ја информирала новата претседателка на Судскиот совет Александара Зафировска. - Таа информација е добиена усно, чекаме писмено известување, па потоа ќе постапиме, изјави Зафировска, по давањето свечена изјава во Судскиот совет за вршење на новата функција. Како прв човек на Судскиот совет, таа им порача на судиите да не се грижат за својата функција, доколку одлуките ги донесуваат согласно законот и Уставот. - Судијата е тој кој треба да ја донесе одлуката, а од умешноста на странките во постапката и од нивниот професионален пристап произлегува дали една одлука ќе биде во нивна корист или не. Судијата се остава да работи онака како што знае и умее согласно законот и Уставот, професионално, чесно и самостојно, нагласи таа. ...
| | веќе видена | слични

Александра Зафировска е новиот претседател на Судскиот совет на Република Македонија, откако на нејзиниот претходник Васил Грчев вчера му истече мандатот. На вчерашната седница на Советот таа е едногласно избрана, со 14 гласови "за" и ниту еден "против". Зафировска вели дека во двегодишниот мандат кој е пред неа ќе се залага Судскиот совет како орган на судството да ги обезбедува и гарантира самостојноста и независноста на судството. Оценува дека притисоци врз Советот имало и ќе има, и тоа од сите страни, како политички, од самите судови, така и од медиумите, но вели дека тоа не ја загрижува многу. - Ме загрижува оној дел од судството, односно судиите кои се подложни на вакви притисоци, како тие ќе може да опстанат да ја вршат функцијата онака како што налагаат законот, Уставот и меѓународните договори - изјави таа. Зафировска истакнува дека Советот секогаш ќе дава поддршка на оние судии кои чесно, професионално и одговорно ја вршат функцијата, чиј број не е мал, но додава дека има и такви кои подлегнуваат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Политичари, медиуми, адвокати, странки во споровите. Сите вршат притисок врз судската фела. Само што седна во претседателската фотеља на Судскиот совет, Александра Зафировска признава. Се врши огромен притисок врз судиите за да се влијае на нивните одлуки „Има притисок од сите страни, политичко влијание, влијание од самото судство, а во последно време морам да признаам дека се посилен станува и притиоскот од медиумите. Сепак, тоа не е ништо ново. Мислам дека влијание врз судството имало од секогаш и секогаш ќе има“, вели новата претседателка на Судскиот совет, Александра Зафировска Таа е свесна дека имаа судии кои се подложни на корупција, но сепак општата оценка е дека македонското правосудство располага со квалитетен судски кадар. Со сличен став и новата претседателка на Скопска апелација. Вели, притисоци имало од секогаш, но судиите ќе останат цврсти, бидејќи пукаат со законот „Судиите цело време трпат притисок. Притисоци има секојдневно и од странките во споровите кои ги губат. Една обична странка ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Денес во Судскиот совет на Република Македонија судијата Александра Зафировска беше избрана за нов претседател на Судскиот совет, а судиите кои беа избрани завчера положија заклетва. Претседателката Зафировска во својата прва изјава за медиумите кажа дека притисоци на судскиот совет имало и ке има, но тоа нејзе не ја загрижува. Таа се надева дека судиите кои потклекнуваат на вакви притисоци во судството ке ги има се помалку. “Колку и да трпиме притисоци треба да се каже дека судството е една од трите власти во републиката и судиите треба да се чувствуваат како власт, но и да се однесуваат на тој начин што ке работат според закон”, вели Зафировска. Таа потврдува дека има влијанија од политиката во судството и во медиумите, а за функцијата на министерот за правда и дали има влијание вели дека “министерот има само еден глас и не може да влијае на ставот на останатите членови” и додаде дека лично го застапува ставот на судската фела дека министерот не треба да учествува во работата на Советот. Денес заклетва ...
| | веќе видена | слични

Судската фела се погласна дека на министерот за правда, Михајло Маневски, не му е местото во Судскиот совет и дека треба да си замине од таму. Експертите предупредуваа дека е несреќно решение министерот за правда да седи во советот, поради влијание во одлуките и разрешување на судиите. Меѓународната заедница го искритикува Маневски, токму поради влијанието во судството, но сега и првите луѓе од третата власт гласно бараат негово оддалечување од Советот. „Судската фела е на став дека министерот не треба да биде член на Судскиот совет, но како што кажав и претходно, ние не можеме тука ништо да измениме“, вели Александра Зафировска, претседател на Судскиот совет. „И ние исто дадовме мислење кога се донесуваше да не биде. Верувајте јас учествував во таа дискусија и дадов допринос. Што се случи понатаму да не дискутираме“, рече Љупка Арсениевска, судија. И додека Зафировска како нов претседател на Судскиот совет, признава дека судството трпи притисоци од политичарите и апелира судиите да не подлегнуваат на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

- Судиите се професионалци и силни и секојпат кога судијата го применува законот и суди по докази и факти тогаш тој нема од што да се плаши. Нашето оружје е законот и ние пукаме со „законот“, рече таа. Таа додаде дека судиите од секого трпат закани, па и од обични странки кои го изгубиле спорот. - Но кога судијата ја донел одлуката законски нема од што да се плаши. Правото не е хемија, туку примена на закон, додаде Арсениевска. Во врска со работата на Судскиот совет, Арсениевска рече дека Советот е 50 отсто со судии професоналци, има осум судии со претседателот на Врховниот суд кои се професионалци, кои работеле во судовите по 20 години. На прашањето дали министерот за правда може да биде член на Судскиот совет, таа рече дека мислењето на судската фела е дека не треба да биде член на Советот. Таа посочи дека како прв човек на Судот ќе бидам менаџер, ќе направи распоред, бидејќи во скопска Апелација доаѓаат пет нови судии, за што во тек е постапка. - Заминаа многу судии и судот мора да се доекипира, додаде ...
| | веќе видена | слични

По завршувањето на мандатот на досегашниот прв човек на Судскиот Совет, Васил Грчев, денес за нов Претседател на Советот беше избрана Александра Зафировска. Таа има дипломирано на Правниот факултет во 1984 година, а три години подоцна положила правосуден испит.
| | веќе видена | слични
10 копии

Александра Зафировска е избрана за претседател на Судскиот совет на Република Македонија. Таа ќе го замени досегашниот прв човек на Советот Васил Грчев чиј двегодишен мандат истече денеска. Во работната биографија на Зафировска стои дека дипломирала на Правниот факултет 1984 година, правосудниот испит го положила во 1987 година. Се вработува 1986 година во Основен суд Тетово како приправник, потоа во 1988 година е избрана за судија во тетовскиот Суд. На 16.11.2006 година избрана е за член на Судски совет на Република Македонија од редот на судиите од Апелациското подрачје Гостивар. Претседателот на Судскиот совет се избира од редот на членовите на Советот со мнозинство гласови од вкупниот број членови со тајно гласање. Мандатот на претседателот на Советот трае две години, без право на повторен избор. Советот, по предлог на претседателот на Советот, на истата седница на која се избира и претседател, избира и заменик кој го менува во негово отсуство.
| | веќе видена | слични
5 копии

Нов претседател на Судскиот Совет на Република Македонија е Александра Зафировска. Таа денеска беше едногласно избрана на новата функција, со 14 гласови „за“ и ниту еден „против“. /следува поширока верзија/
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Иако професорката може да се кандидара и со поддршка од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, таа уште на Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ во Струга рече дека ќе ги собира овие ...
сите 213 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 163 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 109 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Апелација со нов претседател, Неделкова се откажа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: