Ако не се преземат мерки, може да се затворат цели стручни училишта, предупредуваат директори

Се случувало да ни кажат од фирми дека деца што им оделе на пракса не знаеле да читаат техничка документација. Мораме вистински да им се посветиме на ...
| | веќе видена | слични

Уписната политика е иста како и во претходните години, повторно се форсираат гимназиските паралелки, наместо да се зголемува бројот на ученици во стручните ...
| | веќе видена | слични

На пазарот недостасуваат работници. Се помал е интересот кај средношколците да се образуваат за бравараи,водоинсталатери, електричари и хемиски техничари, ...
| | веќе видена | слични

Над 650 работници квалификуван кадар од машинската и енергетската индустрија, моментално се потребни за компаниите само во општина Гази Баба. Тоа се 650 ...
| | веќе видена | слични

Средношколецот Омер Ѓерлек  учи во ЕМУЦ насока  компјутерски техничар,една од дефицитарните струки тој за Канал 5 вели дека би останал во државата , ако му ...
| | веќе видена | слични
5 копии

За пазарот на трудот од средношколскиот кадар во моментов најголема потреба има од заварувачи на метали, аргонски заварувачи, ракувачи на градежна ...
| | веќе видена | слични

Останато

Ко-основачот на Викиликс Џулијан Асанж, по седум години минати во еквадорската амбасада во Лондон, во четвртокот беше уапсен од страна на британската полиција, ...
сите 453 | | | веќе видена

На вечерашниот митинг во Куманово претседателот на СДСМ и премиер Зоран Заев и заедничкиот кандидат за претседател Стево Пендаровски им се обратија посебно на ...
сите 267 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Сиљановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Валандово. Сиљановска Давкова посебен ...
сите 280 | | | веќе видена

Британската премиерка Тереза Меј во интерно известување го информирала персоналот на нејзиниот Кабинет дека Владата ќе продолжи со планот за Брегзит без ...
сите 210 | | | веќе видена

Граѓаните се слободни, суверени, гласањето е тајно и важно е да има цензус, рече пред битолчани претседателскиот кандидат Блерим Река и повика на 21 април ...
сите 196 | | | веќе видена

Од денес (вторник) следува период на променливо облачно време со сончеви периоди. На места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, особено во попладневните ...
сите 152 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски вечерва истакна дека е задоволен од последните анкети, бидејќи според него, покажуваат дека ...
сите 41 | | | веќе видена

Македонија се движи во погрешна насока, ова го покажува последната анкетата на „МАРКЕТ ВИЖН“, спроведена по барање на Пресинг ТВ.На една недела пред ...
сите 201 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ако не се преземат мерки, може да се затворат цели стручни училишта, предупредуваат директори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: